Hlavní navigace

Nemoc a přiznání ČID

  • (neregistrovaný) 217.197.152.---

    30. 9. 2009 18:02

    Dobrý den,
    moc Vás prosím o radu: zaměstnankyně je od 1.9.2009 nemocná. Dne 23.9.2009 přišla nahlásit, že ji dne 15.9.2009 přišlo rozhodnutí, že ji od 30.4.2009 přiznávají ČID. Na OSSZ jsem odeslala IV. díl neschopenky s přílohou (RO 09/2008- 08/2009). OSSZ mi to vrátila zpět, že mám špatně rozhodné období. Poradí mi, prosím, někdo jaké má být rozhodné období? Za odpovědi moc děkuji.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 30. 9. 2009 21:51

      inzinyrka (neregistrovaný) 88.146.188.---

      Re: Nemoc a přiznání ČID
      Pokud nemoc začala 1.09.2009, RO by mělo být 9/08 - 8/09. Jak s tím souvisí přiznání ČID?

    • 30. 9. 2009 23:18

      J (neregistrovaný) 213.192.2.---

      Re: Nemoc a přiznání ČID
      Toto řeší § 18 a § 19 zákona o nemocenském pojištění.Ve vašem případě je rozhodnm obdobím období od vzniku nárku na ČID.

    • 1. 10. 2009 7:09

      beta (neregistrovaný) 82.142.65.---

      Re: Nemoc a přiznání ČID
      vy sice musíte odevzdat přílohu s RO, ale pokud nevíte anebo si nejste jista, zavolejte na OSSZ, ať vám řeknou, jaké RO jim máte předložit. Pokud by se stalo, že byste odevzdala chybné RO a OSSZ z něho vycházela, je to jejich problém, protože oni vyplácejí nemocenské a musí si oni hlídat správné RO, vaše chyba by to nebyla, tak se na ně s důvěrou :) obraťte, ať vám poradí, jaké RO – že jste se domnívala toto a pokud ne, budete vycházet z jejich stanoviska.

    • 1. 10. 2009 7:58

      PK (neregistrovaný) 85.207.247.---

      Re: Nemoc a přiznání ČID
      V Abecedě mzdové účetní jsem se dočetla, že za vznik pojištění, od kterého stanovíme RO, se považuje den, v němž byla uznána plná nebo částečná invalidita. A teď váhám: je to den, od kterého ji přiznávají ČID (30.4.2009) nebo je to den vystavení posudku OSSZ, že je ČID (4.6.2009) nebo je to den, kdy Praha poslala rozhodnutí o ČID (15.9.2009)? Za názory ještě jednou moc děkuji. PK

    • 1. 10. 2009 13:57

      Anna (neregistrovaný) 81.144.242.---

      Re: Rozhodné období - uznání invalidity
      ***
      Uznání invalidity není den přiznání důchodu. Je to den, kdy OSSZ vystavila posudek o invaliditě.
      V tom původním dotazu ale není datum uznání invalidity uvedeno, tak těžko říct, kdy to RO má začít...

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).