Re: Cizinec a uplatnění výdajů procentem
Moc děkuji, ještě jenom jeden dotaz. Pokud tedy uplatníme % z příjmů musíme dokládat FÚ k daňovému přiznání rozvahu a výsledovku? A v daňovém přiznání tedy vyplníme kolonku příjmy, výdaje vypočítáme % a nebudeme vyplňovat řádek hospodářského výsledku ?
Děkuji
Re: Cizinec a uplatnění výdajů procentem
Nevím, ce je v pokynech k vyplnění DaP FO, ale jelikož má povinnost vést účetnictví, výkazy bych k DaP přiložila. Jako nepovinnou přílohu je možno přiložit komentář k DaP.
Pokud označíte, že výdaje stanovíte %, pak budete vyplňovat výši příjmů a nikoliv hospodářský výsledek.
Re: Cizinec a uplatnění výdajů procentem
Jste moc hodná, pomohla jste mi s tím, že to % vůbec uplatnit lze. Ale pořád mám nějaké obavy z toho, když cizinec musí vést účetnictví. Budu mu tedy celý rok vést účetnictví, bude mít zřejmě pár faktur, ale třeba služby které vyfakturuje v 12/09 dostane zaplacené až v 01/10, potom to je z hlediska účetnictví zdanitelný výnos, ale jako fyzická osoba by to danil až při zaplacení, tedy v r.2010. Budou pro tohoto cizince znamenat slovo příjmy tedy skutečně zaplacené faktury v orce 2009 a ty nezaplacené zůstanou evidované pouze jako pohledávka?
Děkuji
Re: Cizinec a uplatnění výdajů procentem
Uplatnit výdaje paušální částkou mohou i podnikatelé fyzické osoby, kteří jsou podle účetních předpisů povinni vést účetnictví (účetnictví tedy samozřejmě povedete). Zákon o daních z příjmů nestanoví, že podnikatel, který musí vést účetnictví podle zákona o účetnictví, nemohl výdaje paušálem uplatnit. V daném případě poplatník nebude při zjištění základu daně vycházet z hodnoty výnosů, pokud by měl povinnost vést podvojné účetnictví, ale pro účely daně z příjmů ze záznamů o příjmech, tj. bude evidovat každou přijatou částku, včetně přijatých záloh od 1. ledna do 31. prosince daného zdaňovacího období. Od těchto příjmů poté odečte výdaje paušální, zákonem stanovenou částkou.
Objednejte si zdarma náš týdenní newsletter. Aktuální články a důležité informace tak budete mít vždy po ruce ve svém mailu.
Konec roku rozhoduje: Špatně načasovaná platba daně či pojistného vyjde draho
Více jak 1100 korun za to, že vám dají důchod. Přitom nemusíte platit nic
Od sedel po originální brýle. Přinášíme 10 zajímavých příběhů podnikatelů za rok 2025
Velký manuál k paušální dani OSVČ pro rok 2026
Výpočet důchodu se v roce 2026 změní
Výše záloh na nemocenské pojištění, které zaplatí OSVČ v roce 2026
1. 10. 2009 12:47
Dobrý den, prosím o radu. Klient z Moldávie začal podnikat a protože v ČR nemá trvalý pobyt je zapsán jako fyzická osoba v obchodním rejstříku. Je tedy povinem vést účetnictví. Problém je v tom, že vykovává jenom nějaké služby a nemá žádné výdaje (náklady). Můžeme v daňovém přiznání k DPFO uplatnit výdaje procentem? Pokud ano, bude v příloze č. 1 daňového přiznání zaškrtnuto políčko - vedu účetnictví a políčko - uplatňuji výdaje procentem. Moc děkuji za jakoukoli radu M.V.