Hlavní navigace

Uk.PP na § 55 ZP

• (neregistrovaný) 86.63.215.---

1. 10. 2009 21:43

Mám dotaz, pracovník nepřišel do práce, dostal písemně A, dva dny na to dostal uk. dle 55 hr.por.pr. kázně. Důvod vypsán ve výpovědi - A ......konkrétně.
    Samozřejmě napsal, že ji nepřijímá a udělal se zápis se svědky.
    Dnes přinesl neschopenku s tím, že byl na insp.práce, tak že je pořád našim zaměstnancem ať chceme či ne, max. mu můžeme změnit zápoč.list na dohodu z §55, pak tedy odejde a že je důvod neoprávněný protože se jednalo jen o jedno A. Prý mu bylo řečeno, že to musí být alespoň 7x A atd., jinak prý právnící jeho spor vyhrají a mi mu budeme do té doby jako svému zaměstnaci platit náhradu
    mzdy.Nějak se mi to nezdá, v zákoně nic o počtu A nic není , atd.
    Poradí někdo, co je dobře či co ne, nějak se to vše motá do sebe.
    Díky za radu, je to asi spíše pro právníka.

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 2. 10. 2009 22:31

Jiřka1 (neregistrovaný) 88.101.130.---

Re: uk.PP na § 55 ZP
      >Mám dotaz, pracovník nepřišel do práce, dostal písemně
      >A, dva dny na to dostal uk. dle 55 hr.por.pr. kázně.
      >Důvod vypsán ve výpovědi - A ......konkrétně.
      >Samozřejmě napsal, že ji nepřijímá a udělal se zápis
      >se svědky.
      >Dnes přinesl neschopenku s tím, že byl na insp.práce,
      >tak že je pořád našim zaměstnancem ať chceme či ne,
      >max. mu můžeme změnit zápoč.list na dohodu z §55, pak
      >tedy odejde a že je důvod neoprávněný protože se jednalo
      >jen o jedno A. Prý mu bylo řečeno, že to musí být
      >alespoň 7x A atd., jinak prý právnící jeho spor vyhrají a
      >mi mu budeme do té doby jako svému zaměstnaci platit
      >náhradu
      >mzdy.Nějak se mi to nezdá, v zákoně nic o počtu A nic
      >není , atd.
      >Poradí někdo, co je dobře či co ne, nějak se to vše
      >motá do sebe.
      >Díky za radu, je to asi spíše pro právníka.

O tom, zda šlo o "hrubé porušení" rozhoduje zaměstnavatel, ale musí to v případě sporu umět obhájit. Co je u jednoho hrubé, u jiného je jen méně závažné, záleží na tom, o jakou jde práci, zda nepřítomností mohl způsobit nebo způsobil škodu a jak velkou, nebo dokonce mohl být ohrožen něčí život nebo zdraví apod. U vícekrát jsme tu psali, že podle dřívějších rozsudků je považováno za hrubé u běžného pracovníka aspoň 5 áček. Já bych se s ním dohodla, sepsala dohodu s datem, které potřebujete, původní zápočťák zlikvidovala a vystavila nový. Dohodnout na skončení se můžete i v době jeho nemoci nebo dohodu jako sepište ještě před nemocí (a marodit bude v ochranné lhůtě). Pokud ovšem na to přistoupí a nebude chtít sepsat dohodu až po 14ti dnech nemoci, abyste mu ještě platili náhradu za nemoc.
      >

• 3. 10. 2009 0:09

VH

Předně - zákoník práce nezná "hrubé porušení" povinností. Už mnohokrát bylo popsáno, že o tom, zda se jednalo o neplatné rozvázání pracovního poměru, rozhoduje jedině soud. Názor obl. inslektorátu práce NENÍ NIC, vše záleží na tom, zda se soud v případě sporu s hodnocením zaměstnavatele ztotožnil. U někoho se může jednat o 1 A, u někoho si ani nevšimnete, zda je vůbec v práci. V dotazu je uvedeno, že důvodem dle § 55 odst. 1 b) ZP je hrubé porušení prac. kázně, to je špatně. Ale i přes tuto chybu PP skončil doručením příslušné písemnosti, pokud se zaměstnanec ve lhůtě nedovolá neplatnosti a soud jeho návrhu nevyhoví. Pokud zaměstnanec napíše nebo sdělí, že s rozvázáním PP nesouhlasí, není to relevantní právní úkonů (relevanci má však prohlášení o tom, že trvá na dalším zaměstnávání, to je věta, která mu může otevřít cestu k penězům). Nevidím důvodu, proč jednou doručenou písemnost nahrazovat dohodou - jednak to nejde, protože účinky okamžitého zrušení PP už nastaly, jednak nevíte, kde všude operuje s doručeným okamžitým zrušením a vystaveným potvrzením o zaměstnání. Jak jsem uvedla, zda 1 A obstojí, záleží na zaměstnavateli a žádný právník nemůže rozhodnutí soudu předjímat. Může pouze vyslovit svůj názor.

• 3. 10. 2009 11:56

Ira (neregistrovaný) 86.63.215.---

Děkuji .

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).