Hlavní navigace

Vyměřovací základ pro výpočet odstupného

• (neregistrovaný) 90.178.189.---

2. 10. 2009 22:59

Dobrý den, prosím Vás o radu. Od 1.7.2008 mi zaměstnavatel zvýšil základní plat ale odebral prémiovou složku. Do té doby jsme měli všichni základní plat a 20% prémií. Celkově došlo ke zvýšení asi o 2000 Kč. Od 23. listopadu 2008 jsem začal marodit a trvalo to 9 měsíců a týden. Nyní jsem 2.9 nastoupil do práce a ihned dostal výpověď pro nadbytečnost. Dvou měsíční výpověď mi běží od 1.10. Pracovní poměr skončí 30.11. Vyšší plat jsem pobíral od 1.7.2008 jen do 23.11 2008. Potom nemocenskou po celou dobu neschopnosti podle pravidel před novelou k 1.1.2009. V ní byl denní vyměřovací základ asi o 30% nižší než by byl po 12 měsících po zvýšení mé mzdy, pokud bych nemarodil. Jak to bude prosím nyní po odpracování jen 3 měsíců v tomto roce 2009, když ze 12 po sobě jdoucíh měsících jsem 9 dostával nemocenskou a ty 3 poslední měsíce ve firmě odpracuji. Děkuji Vám.

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 3. 10. 2009 0:26

VH

Re: vyměřovací základ pro výpočet odstup
      Pokud pracovní poměr skončí 30.11.09, tak pro výpočet odstupného bude použit průměrný výdělek zjištěný ze 3. Q 2009. Neuvádíte, jak máte rozvrženou pracovní dobu, resp. kolik pracovních směn jste odpracoval v září 2009 - pokud se jednalo o alespoň 21 směn, bude vypočten průměrný výdělek. V případě, že jste v září alespoň 21 směn neodpracoval, zaměstnavatel vypočte pravděpodobný výdělek. I když to pro odpověď není podstatné, jednou zmiňujete plat a jednou mzdu.

• 3. 10. 2009 14:31

Janeček Pavel (neregistrovaný) 90.178.189.---

Pokud pracovní poměr skončí 30.11.09, tak pro výpočet
      odstupného bude použit průměrný výdělek zjištěný ze 3.
      Q 2009. Neuvádíte, jak máte rozvrženou pracovní dobu,
      resp. kolik pracovních směn jste odpracoval v září
      2009 - pokud se jednalo o alespoň 21 směn, bude vypočten
      průměrný výdělek. V případě, že jste v září alespoň 21
      směn neodpracoval, zaměstnavatel vypočte pravděpodobný
      výdělek. I když to pro odpověď není podstatné, jednou
      zmiňujete plat a jednou mzdu.

Jako konstrukér mám dle prac. smlouvy stálou měsíční mzdu již 13 let. Pracovní doba je pružná ale musím odpracovat 40 hodin týdně. Přestávku na oběd musíme napracovávat i když bychom ji nečerpali a zameškané hodiny mezi 9 a 15 hod., to je doba kdy musíme být vždy na pracovišti, také. Lékař mě uschopnil ,nevím proč, až od 2.9. .Toto září mělo 21 prac. dnů a 1 svátek. Mohl jsem odpracovat jen 20 dnů a ve svátek se ve firmě nepracuje. Nevím zda se to u mne počítá jako prac. den. Moje mzda se neliší jestli je 19 prac. dní a 1 svátek nebo 22 prac. dní. Do 30. 11. pokud už nebudu nemocen, tak má šanci odpracovat 61 dní a 3 svátky . Měl by mi tak 4 dny před koncem prac. poměru vzniknout nárok na poměrnou část letošní dovolené. Tu už nestihnu vybrat. Zatím mi firma sdělila, že za září na poměrnou část dovolené nemám nárok, protoze jsem odpracoval jen 20 dní . Co mi budou tvrdit koncem listopadu nevím, protože mi mzdová účetní říká, že musím každý měsíc odpracovat 21 směn a pak mi vznikne nárok na 2 dny. Celkem jen 4 dny, dva za říjen a dva za listopad. Tento listopad má 20 prac. směn a 1 svátek? Oni mají na výpočet ve fimě software a tím argumentují. Děkuji Vám za radu.

• 5. 10. 2009 8:32

Líba (neregistrovaný) 195.146.112.---

Lékař mě uschopnil ,nevím proč, až od
      >2.9. .Toto září mělo 21 prac. dnů a 1 svátek. Mohl
      >jsem odpracovat jen 20 dnů a ve svátek se ve firmě
      >nepracuje. Nevím zda se to u mne počítá jako prac. den. Moje
      >mzda se neliší jestli je 19 prac. dní a 1 svátek nebo
      >22 prac. dní. Do 30. 11. pokud už nebudu nemocen, tak
      >má šanci odpracovat 61 dní a 3 svátky . Měl by mi tak
      >4 dny před koncem prac. poměru vzniknout nárok na
      >poměrnou část letošní dovolené. Tu už nestihnu vybrat.
      >Zatím mi firma sdělila, že za září na poměrnou část
      >dovolené nemám nárok, protoze jsem odpracoval jen 20 dní .
      >Co mi budou tvrdit koncem listopadu nevím, protože mi
      >mzdová účetní říká, že musím každý měsíc odpracovat 21
      >směn a pak mi vznikne nárok na 2 dny. Celkem jen 4
      >dny, dva za říjen a dva za listopad. Tento listopad má
      >20 prac. směn a 1 svátek? Oni mají na výpočet ve fimě
      >software a tím argumentují. Děkuji Vám za radu.

V září jste neodpracoval 21 dnů, takže by mzdová měla stanovit pravděpodobný průměr. Záleží na vašich vnitřních směrnicích, jak to udělá. Kdybych ho počítala já, vzala bych skutečný průměr za září.

Ohledně dovolené za odpracované dny je to tak, že za každých 21 odpracovaných dnů, je 1/12 dovolené. Dny v jednotlivých měsících se sčítají dohromady. Svátek nebo dovolená se pro tyto účely do odpracovaných dnů počítají. Pokud tedy odpracujete méně než 60 dnů, ale víc než 42, budete mít nárok na 2/12, i kdyby to bylo jen po 14 dnech v každém ze tří měsíců.

Jestliže nebudete nemocný, budete mít odpracovnáno víc jak 60 dnů, takže dostanete roční dovolenou za 11 měsíců. Ta ovšem bude krácená za promaroděné dny. Za prvních 100 dnů o 1/12 a za každých dalších 21 dnů o další 1/12. Vychází mi tedy zůstatek 11,5 dne při ročním nároku 20 dnů nebo 14,5 dne při 25denním nároku. Ty vám zaměstnavatel buď nařídí vybrat nebo vám je musí proplatit při skončení PP.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).