Hlavní navigace

Dohoda o prac.činnosti

• (neregistrovaný) 85.135.66.---

5. 10. 2009 15:10

Dobrý den,můžete mi poradit?Jsem vedena na ÚP,podporu nepobírám.Budu si přivydělávat(pár měsíců) -Dohoda o prac.činnosti.Zajímalo by mne,jak je to s placením sociálního a zdravot.pojištění.
    Moc děkuji!!!!

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 5. 10. 2009 15:34

Hanaj (neregistrovaný) 90.179.214.---

Re: Dohoda o prac.činnosti
      Z DPČ platíte SP/ve výši výdělku, protože je plátcem i stát/, ZP a daň. Při ÚP si můžete vydělat polovinu minimální mzdy tj. do 4 tis. Kč

• 5. 10. 2009 20:07

beta (neregistrovaný) 90.180.142.---

Re: Dohoda o prac.činnosti
      Pokud uzavřete DPČ, bude z-tel srážet pojistné na SZ a ZP jen, pokud dosáhnete měsíčního brutto příjmu 2.000 Kč. Pokud byste měla na DPČ v měsíci 1.999,- Kč brutto, pojistné na SP ani ZP z-tel neodvádí, tedy ani vám nesráží. Stejného "výsledku" byste se dočkala i v případě uzavření dohody o provedení práce - tam je ale limit do max. do 150 hodin u 1 z-tele v kal.roce. Výše popsaná DPČ (do 1.999 Kč vč.) je nepojištěným zaměstnáním stejně jako DPP. Pokud byste ale dosahovala na DPČ příjmů 2.000 brutto/měsíc a více, pak se jedná o pojištěné zaměstnání a z-tel bude srážet z vaší mzdy pojistné na SP (6,5% z vyměřovacího základu-hrubé mzdy a ZP 4,5% z VZ-hrubé mzdy). Jelikož jste osobou, za kterou je plátcem pojistného na ZP stát, nejste povinna odvádět pojistné na ZP z minimální mzdy, z-tel srazí jen z dosaženého příjmu, ale musíte z-teli prokázat, že jste evidovaná na ÚP-A konečně, abyste nepřišla o podporu, smíte si vydělat max. 1/2 minim. mzdy, tj. 4.000 brutto.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).