Hlavní navigace

Doručení písemnosti

  • (neregistrovaný) 94.113.132.---

    6. 10. 2009 17:48

    Dobrý den,
    zaměstnanec se od 10.9.09 nedostavuje do zaměstnání. Nereaguje na písemné výzvy. Víme, že ho zaměstnala jiná firma. Poslali jsme mu okamžité zrušení PP doporučeně do lastních rukou s dodejkou, s uvedením že PP končí doručením této písemnosti. Pokud toto převezme, odhlásíme ho k tomuto datu. Pokud by ale písemnost nepřevzal a dodejka se nám vrátí, považuje se toto za doručeno a také ho mohu odhlásit?
    Děkuji

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 7. 10. 2009 8:09

      Misutka (neregistrovaný) 81.19.3.---

      Re: doručení písemnosti
      Já bych za datum doručení považovala ukončení lhůty uložení dopisu na poště. Tento datum bude uveden na vráceném dopisu.

    • 7. 10. 2009 9:00

      ... (neregistrovaný) 193.86.121.---

      Re: doručení písemnosti
      §336 odst.3 a 4 zákoníku práce:
      (3) Nebyl-li zaměstnanec, kterému má být písemnost doručena prostřednictvím provozovatele poštovních služeb, zastižen, uloží se písemnost v provozovně provozovatele poštovních služeb nebo u obecního úřadu. Zaměstnanec se vyzve písemným oznámením o neúspěšném doručení písemnosti, aby si uloženou písemnost do 10 pracovních dnů vyzvedl; zároveň se mu sdělí, kde, od kterého dne a v kterou dobu si může písemnost vyzvednout. V oznámení podle věty druhé musí být zaměstnanec rovněž poučen o následcích odmítnutí převzetí písemnosti nebo neposkytnutí součinnosti nezbytné k doručení písemnosti.
      (4) Povinnost zaměstnavatele doručit písemnost je splněna, jakmile zaměstnanec písemnost převezme. Jestliže si zaměstnanec uloženou písemnost (odstavec 3) nevyzvedne do 10 pracovních dnů, považuje se za doručenou posledním dnem této lhůty; tato nedoručená písemnost se odesílajícímu zaměstnavateli vrátí. Jestliže zaměstnanec doručení písemnosti prostřednictvím provozovatele poštovních služeb znemožní tím, že poštovní zásilku obsahující písemnost odmítne převzít nebo neposkytne součinnost nezbytnou k doručení písemnosti, považuje se písemnost za doručenou dnem, kdy ke znemožnění doručení písemnosti došlo. Zaměstnanec musí být doručovatelem poučen o následcích odmítnutí převzetí písemnosti; o poučení musí být proveden písemný záznam.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).