Hlavní navigace

Družstvo vlastníků domu

  • (neregistrovaný) 90.179.31.---

    7. 10. 2009 10:35

    Prosím, u nás se prodávají byty a jelikož ne všichni na to mají peníze místo společenství vlastníků jednotek jdou lidi do družstev... Nyní máme ve vchodě jednoho neplatícího člena, který je vystěhován a byt bude prázdný... Kolik zaplatí družstvo daně za odprodej tohoto bytu? Děkuji.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 7. 10. 2009 10:52

      ... (neregistrovaný) 193.86.121.---

      Re: Družstvo vlastníků domu
      Pokud jsem pochopil, že dosavadní nájemníci založili družstvo, které odkoupilo od města celý dům, tak dokud družstvo neudělá prohlášení vlastníka a nebudou tak na katastru vymezeny bytové jednotky, nemůže družstvo prodávat jednotlivé byty.

    • 7. 10. 2009 10:54

      ... (neregistrovaný) 193.86.121.---

      Re: Družstvo vlastníků domu
      Na daně jsem úplně zapomněl, ale proto, že zde není žádná výjimka.

    • 7. 10. 2009 10:58

      Karin (neregistrovaný) 90.179.31.---

      Re: Družstvo vlastníků domu
      Ano, nájemníci koupili celý dům... Tzn. že musí na katastru mít vymezeno, že ten konkrétní byt je Družstva a pak jej mohou prodat??? A ty daně jsou, prosím, kolik? Jako u právnických osob 20 %?? Děkuji za pomoc.

    • 7. 10. 2009 12:23

      ... (neregistrovaný) 193.86.121.---

      Re: Družstvo vlastníků domu
      Pokud nechcete byt pronajímat a trváte na prodeji bytu, potom je opravdu nutné prohlášení vlastníka. K této problematice si nastudujte zákon 72/1994 Sb, k prohlášení vlastníka potom §4. Co vím od příbuzné, prohlášení vlastníka v paneláku se 44 byty stálo před 5 lety 50 tis. Kč. Do budoucna je to výhoda pro družstevníky, kteří budou chtít mít byt v osobním vlastnictví, komplikace přináší správa nemovitosti. Někde to řeší tak, že vlastníci zaplatí členský vklad (případně z družstva nevystoupí) a družstvo tak stále spravuje nemovitost svým členům, nebo se správa řeší externí firmou.
      Kvůli daním z příjmů se bez znalosti zákona 586/1992 Sb. neobejdete.
      Je třeba pamatovat i na daň z převodu nemovitostí. Od té jsou v případě převodu do osobního vlastnictví "družstevníci co byt koupili" osvobozeni (§20 odst.6g zákona o trojdaní), nikoli ovšem úplatný převod ze strany družstva cizí osobě.
      A nakonec je třeba pamatovat (ale to již pouze u družstevníků,co byt koupili a žádají o převod do osob. vlastnictví, takže off topic) na daň darovací k podílu na pozemku pod domem, na který se §20 odst.6g nevztahuje.

    • 10. 10. 2009 23:50

      Pavel Jirsa (neregistrovaný) 94.113.112.---

      Bytové družstvo
      Pod pojmem družstvo vlastníků asi myslíte bytové družstvo.

      Vlastníkem domu, a tedy i bytu, je družstvo. To může uzavřít nájemní smlouvu. Mimo běžného nájmu může sjednat i jednorázovou úplatu za uzavření smlouvy, která vstoupí do obecného základu daně. Nebo může postupovat daňově výhodnějším způsobem a daň z příjmů neplatit. Obraťte se na odborníka v dané oblasti.

      Vzhledem k tomu, že SVJ je nejhorší možný právní forma pro bydlení nedoporučuji Prohlášení vlastníka a rozdělení domu na jednotky.

      Hezký den!

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).