Hlavní navigace

Nehmotný majetek - odepisování

• (neregistrovaný) 90.182.34.---

7. 10. 2009 13:51

Dobrý den, mám tuto smlouvu:
    Předmětem smlouvy je nákup, instalace a zprovoznění E-shopu v prostředí zhotovitele .....
    Dílo sestává ze závazku zhotovitele :
    a)poskytnout časově neomezenou licenci
    b)provést realizaci E-shopu
    Cena :
    233.200,- bez DPH celkem
    -po podpisu smlouvy faktura 80.000,- za licenci a zálohová faktura na 76.600,- na realizaci E-shopu a implementace
    -po převzetí bude vystavena faktura na doplatek 76.600,-

Fakturu na 80.000,- jsme obdrželi 2/2008 a zaplatili.
    Zálohovou fakturu jme obdrželi 4/2008 a zaplatili.

Licenci jsem zařadila jako ostatní nehmotný majetek, odepisování 72 měsíců. Jako účetní jsem dospěla k názoru, že začnu odepisovat až po předání díla jako celku. Dodnes k tomuto předání nedošlo, ani k vyúčtování zálohové faktury. Ptám se, jestli jsem nepochybila a neměla začít odepisovat 80.000,- za licenci již v r. 2008, jelikož jsem se tady na diskusi dočetla, že odpisy nehmotného majetku nelze přerušit. Alr když jsem odepisovat vůbec nezačala a nedošlo k předání díla, tak jsem postupovala správně?

Děkuji za všechny odpovědi, I.

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 7. 10. 2009 14:02

Crt (neregistrovaný) 80.188.167.---

Re: nehmotný majetek - odepisování
      Podstatané asi je, jestli už danou aplikaci využíváte...pokud máte zakoupenu licenci a samotná aplikace ještě není v provozu, tak asi není co dávat do majetku...podle mě teda ještě není majetek připraven k obvyklému užívání,což je podmínka účtování do majetku...

• 7. 10. 2009 14:21

Zlatka (neregistrovaný) 90.178.200.---

Pokud ještě nedošlo k předání díla od zhotovitele aplikace se nevyužívá pak, žádný nehmotný majetek nemáte - takže zatím není co odepisovat. Musíte mít po předání předávací protokol a na základě toho zařadíte do užívání.

• 7. 10. 2009 14:47

i. (neregistrovaný) 90.182.34.---

Děkuji.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).