Hlavní navigace

Zaměst.výpověď k 30/9/09 - jak odstupné

• (neregistrovaný) 80.188.218.---

7. 10. 2009 16:19

Zaměstnec dostal výpověď ke 30.9.2009.Odstupné je 3x průměrný měsíční výdělek? Nebo 2x? Jak se počítá průměrný výdělek ?
    Platí se z odstupného SP a ZP ?
    Děkuji

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 7. 10. 2009 17:52

Jiřka1 (neregistrovaný) 88.101.130.---

Re: zaměst.výpověď k 30/9/09 - jak odstu
      Dostal výpověď v září, takže mu nejprve běží výpovědní lhůta a prac. poměr tedy bude končit 30.11. nebo již 30.9. skončil? Nadbytečnost? Pokud ano, tak odstupné je nejméně 3měsíční, pokud není dohodnuté vyšší.
      Pokud skončil 30.9., tak se odstupné bude počítat z hodinového průměru, který byl platný ve 3. čtvrtletí, tzn. vypočítaný z výdělků ve 2. čtvrtletí. Je to vlastně ten hodinový průměr, který byl ve 3. čtvrtletí používán k výpočtu dovolené, svátků apod. Pokud skončí až 30.11., pak bude použitý hodinový průměr platný pro 4. čtvrtletí, tzn. vypočítaný z výdělků 3. čtvrtletí.
      Odstupné se vypočítá takto: hodinový průměr x zaměstnancova týdenní pracovní doba x 4,348 x 3. Z odstupného se SP ani ZP nesráží. Daní se současně se mzdou.

• 9. 10. 2009 11:28

Blanka1 (neregistrovaný) 81.19.3.---

---------------

Průšvih mám, vedení mi nedalo, že pracovní poměr končí Výpovědí z organizačních změn s odstupných.. vše jsem ukončila bez odstupného. Výpověď končila 31.8.2009, dala jsem i potvrzení pro úřad práce - tam se odstupné nezapočítává to je OK, aspoň si to myslím.
      Nepočítá se z odstupného sociální a zdravotní, EL jsem už poslala, to nevím jestli tam se odstupné počítá asi jo, tak to zavolám na sociálku. Kolegyni bývalé jsem se omluvila a napsala jí, aby nechala všechny papíry ode mě ležet, že pošlu nové.
      Prosím, kde všude bude ještě změna? a je vůbec možné vyplatit to odstupné dodatečně, snad ano, přece se dá vyplatit po ukončení pracovního poměru podíly atd...
      Děkuji moc za odpověď

Blanka

• 9. 10. 2009 11:42

Líba (neregistrovaný) 195.146.112.---

Vyplatit dodatečně není problém, jen nezapomeňte, že už u vás nemá podepsané prohlášení. Jestli je na pracáku, tak si ho ještě u vás může podepsat (ve změnách).

Na ELDP se odstupné nepíše, protože se z něj SP nesráží. Průměr to také neovlivní.

• 9. 10. 2009 11:48

>>>>průměrný měsíční výdělek? Nebo 2x? Jak se počítá
      ten hodinový průměr, který byl ve 3. čtvrtletí
      >>>používán k výpočtu dovolené, svátků apod. Pokud
      >>>skončí
      >>>až
      >>>30.11., pak bude použitý hodinový průměr platný pro
      >>>4.
      >>>čtvrtletí, tzn. vypočítaný z výdělků 3. čtvrtletí.
      >>>Odstupné se vypočítá takto: hodinový průměr x
      >>>zaměstnancova týdenní pracovní doba x 4,348 x 3. Z
      >>>odstupného
      >>>se SP ani ZP nesráží. Daní se současně se mzdou.
      >>
      >>---------------
      >>
      >>Průšvih mám, vedení mi nedalo, že pracovní poměr
      >>končí
      >>Výpovědí z organizačních změn s odstupných.. vše jsem
      >>ukončila bez odstupného. Výpověď končila 31.8.2009,
      >>dala jsem i potvrzení pro úřad práce - tam se
      >>odstupné
      >>nezapočítává to je OK, aspoň si to myslím.
      >>Nepočítá se z odstupného sociální a zdravotní, EL
      >>jsem
      >>už poslala, to nevím jestli tam se odstupné počítá
      >>asi
      >>jo, tak to zavolám na sociálku. Kolegyni bývalé jsem
      >>se omluvila a napsala jí, aby nechala všechny papíry
      >>ode mě ležet, že pošlu nové.
      >>Prosím, kde všude bude ještě změna? a je vůbec možné
      >>vyplatit to odstupné dodatečně, snad ano, přece se dá
      >>vyplatit po ukončení pracovního poměru podíly atd...
      >>Děkuji moc za odpověď
      >>
      >>Blanka
      >
      >Vyplatit dodatečně není problém, jen nezapomeňte, že
      >už u vás nemá podepsané prohlášení. Jestli je na
      >pracáku, tak si ho ještě u vás může podepsat (ve změnách).
      >
      >Na ELDP se odstupné nepíše, protože se z něj SP
      >nesráží. Průměr to také neovlivní.

aha to růžové prohlášení mě nenapadlo, takže ji mohu požádat, aby mi ve změnách podepsala, že ještě uplatňuje za září 2009, a ,měla bych jí to napsat do zápočtového listu,
      a kdybych jí tu slevu nedala, nevrátí se jí to v ročním zúčtování?

ale napadlo mě, že se píše výše, vyplácí se zároveň se mzdou.. neovlivní mi to ještě nějak daň? neměla bych si to spočítat jak by to vypadalo v tom srpnu a tu daň použít?
      Keště jednou moc děkuji
      blanka

• 9. 10. 2009 14:13

Co chcete psát do zápočťáku? O tom, že uplatnila daňovou slevu? To se tam vůbec nepíše. Ale není mně jasná jedna věc - nejprve jste psala, že "dostala výpověď" k 30.9., což je sice nesprávná formulace, ale měla jsem za to, že 30.9. skončila a teď zase píšete, že výpovědní doba končila 31.8. Takže jí byla výpověď předána v červnu a prac. poměr jí tedy skončil 31.8., akorát Vy jste nevěděla, že tu výpověď dostala a že byla pro nadbytečnost, takže jste jí do srpna nezúčtovala odstupné, je to tak? Pokud je to tak, tak to udělejte jak Vám radí. Do září zúčtujte celé odstupné, nechte si on ní podepsat prohlášení a uplatněte slevu. Pokud je od září vedena na ÚP a nemá nikde jinde nějakou dohodu nebo prac. poměr, tak Vám podepsat může. I kdyby to podepsat už nemohla, protože ho má v září podepsané jinde, tak jí z vypočítané daně neuplatníte slevu, ale stejně se pak vše vyrovná v přiznání. Když je na ÚP, tak si sice může vydělat jen 4000 hrubého, ale tento doplatek odstupného není výdělek, takže ho do září klidně zúčtujte. Vystavte jí potvrzení o zdanitelných příjmech, kde zahrnete všechno od ledna do září.

• 9. 10. 2009 14:19

--

omlouvám se, ale začátek byl od někoho jiného kdo končil k 30.9.09 - to jsem nepsala já. Já se jen k dotazu přidala a popsala, že jsem měla pracovnici k ukončení 31.8. a nikdo mi nedal, že tam bylo odstupné a řekli mi to dnes.
      OK, děkuji, už je mi to jasné:)))
      Moc děkuji
      Blanka

• 9. 10. 2009 15:19

Tak to se omlouvám já, nevšimla jsem si, že první dotaz psal Petr.

• 12. 10. 2009 7:04

--------
      Já moc ale děkuji za odpovědi, moc mi to pomohlo a pomáhá.:))
      Hezký den
      Blanka

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).