Hlavní navigace

Dědické řízení

  • (neregistrovaný) 94.112.109.---

    9. 10. 2009 9:46

    Neví někdo, zda je možné se odvolat, jestliže dědické řízení již proběhlo a provděpodobně je již uzavřené, ale byl vynechán dědic? (úmrtí bylo v roce 2006)

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 9. 10. 2009 10:02

      ... (neregistrovaný) 193.86.121.---

      Re: dědické řízení
      Jak je možné, že byl vynechán dědic? To se našla závěť nebo se na váš případ vztahuje §468 OZ?
      § 468
      K dědici neznámému nebo k dědici neznámého pobytu, který byl o svém dědickém právu vyrozuměn vyhláškou soudu a který v určené lhůtě nedal o sobě vědět, se při projednání dědictví nepřihlíží. Jeho opatrovník nemůže prohlášení o odmítnutí či neodmítnutí dědictví učinit.

    • 9. 10. 2009 10:53

      ... (neregistrovaný) 193.86.121.---

      Re: dědické řízení
      Předpokládám spíše, že se na váš případ bude vztahovat ta druhá možnost (§468 OZ), zkopíroval jsem komentář k tomuto §:
      "V řízení o dědictví může být zjištěno, že zůstavitel zanechal dědice, avšak není známa jeho adresa nebo dokonce ani jeho jméno. Nepodaří-li se potřebné údaje o dědici zjistit, vyrozumí soud dědice neznámého (neznámého pobytu) o jeho dědickém právu vyhláškou, a současně jej vyzve, aby ve stanovené lhůtě dal o sobě vědět. Stane-li se tak, jedná s ním soud dále jako s účastníkem řízení o dědictví (osobou, o níž lze mít důvodně za to, že je dědicem). Nepřihlásí-li se dědic neznámý (neznámého pobytu) v určené lhůtě, má se za to, že zůstavitel žádného takového dědice nezanechal. Vzhledem k tomu, že tato osoba nebyla v tomto případě účastníkem řízení o dědictví, není vyloučeno, aby se svých případných dědických nároků domáhala na základě ustanovení o ochraně oprávněného dědice (srov. § 485 a násl. obč. zák.)."

    • 13. 10. 2009 10:31

      jody (neregistrovaný) 94.112.109.---

      Re: dědické řízení
      Děkuji. Jde o to, že sourozenci neuvedli svého sourozence, o kterém věděli a na kterého měli a mají veškerý kontakt. Proto se ptám, zda se dá odvolat a pokud ano, do které doby.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).