Hlavní navigace

Exekuce

  • (neregistrovaný) 88.103.93.---

    12. 10. 2009 14:29

    Prosím o radu. Náš zaměstnanec má exekuci na plat od FÚ (tj. přednostní pohledávka), ale pro špatnou finanční situaci má od FÚ dohodnutou pevnou měsíční splátku ( 3 000,-Kč). Nyní nám přišla další exekuce od sociálky (tj. opět přednostní pohledávka). Jak postupovat a v případě dvou přednostních pohledávek kdo má přednost ? Děkuji

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 12. 10. 2009 15:03

      ... (neregistrovaný) 193.86.121.---

      Re: exekuce
      Předně vám musí být doručeno rozhodnutí o odložení výkonu rozhodnutí. Tvrzení vašeho zam-ce, že má dohodnuty splátky, je irelevantní. V něm jsou uvedeny podmínky odkladu, při jejichž plnění se výkon rozhodnutí odkládá. Po tuto dobu se na první místo v pořadí dostává sociálka a finančák z pořadí úplně vypadává. V případě neplnění podmínek odkladu, což se dá očekávat, když mu téměř vše sebere exekuce pro sociálku, se finančák dostane opět na první místo. O tomto se opět dozvíte rozhodnutím o pominutí důvodů odkladu výkonu rozhodnutí. Strhávat budete potom pouze pro finančák, sociálka bude čekat ve frontě - do zaplacení pohledávky finančáku sociálka nedostane nic.

    • 12. 10. 2009 15:20

      RenataH (neregistrovaný) 80.188.42.---

      Re: exekuce
      ...,umíte to tak pěkně vysvětlit...
      Ještě pořád nevíte, zda dceru zaměstnance, která je na ÚP bez podpory, mohu počítat při výpočtu exekuce jako vyživovanou?

    • 12. 10. 2009 15:54

      ... (neregistrovaný) 193.86.121.---

      Re: exekuce
      Pořád nic, přestože jsem dotaz poslal jako urgentní (pokud si smím rýpnout - čekal jsem to). Osobně se stále domnívám, že dospělý nestudent by se počítat neměl. Věta v §85 zákona o rodině o vyživovací povinnosti rodičů k dětem (pakliže nejsou schopny se sami živit) dle mého není v rozporu s tímto postupem, protože dospělý nestudent je schopen se sám živit (i když je realita na trhu práce jiná). Vyživovací povinnost by musela být stanovena soudem - v podstatě by dcera musela žalovat rodiče u soudu návrhem, který by výživné stanovil (§86 odst.3 zákona o rodině). Do té doby dceru nepočítat. Kdyžtak sledujte diskuzi, až mi přijde odpověď od nadřízeného orgánu, napíšu ji sem jako nové téma.

    • 12. 10. 2009 16:22

      RenataH (neregistrovaný) 80.188.42.---

      Re: exekuce
      Děkuji, budu čekat. Zatím opravdu dceru nepočítám jako vyživovanou.

    • 12. 10. 2009 16:31

      emil (neregistrovaný) 88.103.93.---

      Re: exekuce
      Děkuji za první odpověď, ty ostatní asi patří pod jiné téma, nebo jim moc nerozumím. Jinak rozhodnutí FÚ o maximální částce 3 000,-Kč již máme a ppodle toho také strháváme tuto částku každý měsíc.

    • 13. 10. 2009 7:41

      ... (neregistrovaný) 193.86.121.---

      Re: exekuce
      Tak to finančák ve vašem případě vyřešil nejlépe jak mohl (dohoda dle §287 odst.1 OSŘ a následně jste zřejmě dostali výzvu ke strhávání nižší srážky). Do výše 3000 Kč zůstáva co se týče pořadí stále na 1.místě a zbytek srážky, která zbývá pro přednostní pohledávku, posílejte sociálce.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).