Hlavní navigace

Má samoživitelka delší PPM?

  • (neregistrovaný) 89.176.77.---

    12. 10. 2009 16:07

    Dobrý den,
    včera jsem v jedné knížce četla, že samoživitelky mají nárok na mateřskou 37týdnů a ne 28týdnů. (matky dvojčat delší mají, to vím)
    Nevíte někdo, co je na tom pravdy?
    Jsem podnikatelka a budu samoživitelka. Musí se to při žádosti o mateřskou na SSZ nějak uvádět?
    děkuji moc
    g.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 12. 10. 2009 16:15

      yx (neregistrovaný) 94.112.113.---

      Re: Má samoživitelka delší PPM?
      To už neplatí od 1.1.2007. Platí 37 týdnů jen u vícečetných porodů. Samoživitelky už nemají žádnou delší PPM.

    • 12. 10. 2009 19:22

      beta (neregistrovaný) 90.180.142.---

      Re: Má samoživitelka delší PPM?
      Délka PPM u samoživitelky, která porodila 1 dítě, se změnila od 1.1.2008. Pokud nastoupila PPM ještě v roce 2007, pak mohla čerpat 37 týdnů, pokud nastoupila na PPM v roce 2008, pak čerpala již jen 28 týdnů.

    • 12. 10. 2009 20:05

      yx (neregistrovaný) 94.112.113.---

      Re: Má samoživitelka delší PPM?
      Myslím, že to začalo platit s novým zákoníkem práce č. 262/2006 Sb. od 1.1.2007, ale možná tam byla nějaká přechodná ustanovení. Nechce se mi to již hledat, protože paní se ptá do budoucna, že bude samoživitelka, tak to není podstatné, zda od 1.1.2007 nebo 1.1.2008. Pro ni platí už 28 týdnů v každém případě.

    • 12. 10. 2009 20:53

      beta (neregistrovaný) 90.180.142.---

      Re: Má samoživitelka delší PPM?
      Ano, není to podstatné, přesto jsem upřesnila, pokud by se to někoho týkalo, aby ho, resp. ji to nespletlo - změna pro PPM a 28 týdnů u 1 dítěte a samoživitelky platila až od 2008 (pokud nepřecházela z roku 2007, jak jsem psala výše). Bylo to změnou zákona o stabilizaci veřejných prostředků (od 1.1.2008) , ne zákoníkem práce.

    • 12. 10. 2009 22:05

      yx (neregistrovaný) 94.112.113.---

      Re: Má samoživitelka delší PPM?
      No nevím, ale toto bylo v zákoníku práce 262/06
      § 195 Mateřská dovolená
      (1) V souvislosti s porodem a péčí o narozené dítě přísluší zaměstnankyni mateřská dovolená po dobu 28 týdnů; porodila-li zároveň 2 nebo více dětí,
      přísluší jí mateřská dovolená po dobu 37 týdnů.

    • 12. 10. 2009 22:43

      beta (neregistrovaný) 90.180.142.---

      Re: Má samoživitelka delší PPM?
      PPM v roce 2008, pak čerpala již jen 28 týdnů.
      >>>
      >>>Myslím, že to začalo platit s novým zákoníkem práce
      >>>č.
      >>>262/2006 Sb. od 1.1.2007, ale možná tam byla nějaká
      >>>přechodná ustanovení. Nechce se mi to již hledat,
      >>>protože paní se ptá do budoucna, že bude
      >>>samoživitelka, tak
      >>>to není podstatné, zda od 1.1.2007 nebo 1.1.2008. Pro
      >>>ni platí už 28 týdnů v každém případě.
      >>
      >>Ano, není to podstatné, přesto jsem upřesnila, pokud
      >>by se to někoho týkalo, aby ho, resp. ji to nespletlo
      >>- změna pro PPM a 28 týdnů u 1 dítěte a samoživitelky
      >>platila až od 2008 (pokud nepřecházela z roku 2007,
      >>jak jsem psala výše). Bylo to změnou zákona o
      >>stabilizaci veřejných prostředků (od 1.1.2008) , ne
      >>zákoníkem
      >>práce.
      >
      >No nevím, ale toto bylo v zákoníku práce 262/06
      >§ 195 Mateřská dovolená
      >(1) V souvislosti s porodem a péčí o narozené dítě
      >přísluší zaměstnankyni mateřská dovolená po dobu 28
      >týdnů; porodila-li zároveň 2 nebo více dětí,
      >přísluší jí mateřská dovolená po dobu 37 týdnů.

      už jsem říkala J., že končím, dobrá tedy, posledníček - paní xy, zaměňujete pojmy, já jsem hovořila o peněžité pomoci v mateřství, kterou definuje zákon č. 187/2006, tj. 28 týdnů u osamělé, která porodila 1 dítě(rok 2008) nebo 37 týdnů (rok 2007 a 1 dítě), vy předkládáte zákoník práce a hovoříte o mateřské dovolené, to není totéž. Tazatelka se ptala na - sice mateřskou, ale 28/37 týdnů, takže ne mateřskou, ale PPM, která v roce 2008 byla stanovena u osamělé, 1 dítě na 37týdnů a tu stanovuje zákon o nemocenském pojištění, tudíž zákon č. 187/2006 a mateřskou dovolenou stanovuje zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce a mateřská dovolená je stanovena na max. 28 týdnů .... nedivím se, že vás to spletlo, dobrou noc :)

    • 12. 10. 2009 22:48

      beta (neregistrovaný) 90.180.142.---

      Re: Má samoživitelka delší PPM?
      *************
      já už z těch čísel jančím, naposledy poslední :
      - v roce 2007 osamělá, 1 dítě - 37 týdnů PPM,
      - přechod z roku 2007 do roku 2008 osamělá, 1 dítě 37 týdnů PPM,
      - v roce 2008 osamělá, 1 dítě 28 týdnů PPM,
      - howgh :)

    • 12. 10. 2009 23:01

      yx (neregistrovaný) 94.112.113.---

      Re: Má samoživitelka delší PPM?
      Jo, jo, máte pravdu, já vždy pod pojmem mateřská beru mateřskou dovolenou u zaměstnavatele a vůbec mi nedošlo, že paní myslí peněžitou pomoc. No jo, měla jsem raději jít spát. Dobrou.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).