Hlavní navigace

Přeprava zásilky do Chorvatska

• (neregistrovaný) 77.237.146.---

13. 10. 2009 11:36

Dobrý den,
    převezli jsme zásilku pro českou firmu do Chorvatska a nyní chci fakturovat. Bude fakturace přepravy účtováná s DPH 19%. Řeším toto poprvé a tak si nejsem jistá, domnívám se,že se jedná o službu pro tuzemského plátce a tak byla faktura měla být vč.DPH.
    Děkuji za názory

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 13. 10. 2009 14:01

ucetni007

Re: přeprava zásilky do Chorvatska
      Dobrý den,
      v tomto případě to bude bez DPH, protože se jedná o přepravu vázanou na vývoz do 3. země. Tuzemský úsek přepravy je osvobozen podle § 69, další úseky přepravy nejsou předmětem české DPH, protože jejich místo plnění je podle § 10/2 mimo tuzemsko. Podle mých zkušeností stačí na fakturu uvést osvobození podle § 69, dále už se tím správce daně nezabývá. Toto plnění uvedete v ř. 25 daňového přiznání. Určitě takovou fakturaci neprovádějte s českou DPH, odběratel nebude mít nárok na odpočet.

• 14. 10. 2009 8:46

promis (neregistrovaný) 77.237.146.---

Děkuji moc za odpověď, je se chci ještě ujistit, zda to platí i v případě, že odběratelem v 3.zemi byla soukromá osoba a cena za dopravu byla dohodnuta ve smluvní výši za cestu tam i zpět.

• 14. 10. 2009 18:27

ucetni007

Není zač, v případě vývozu a služeb na něj vázaných ve vazbě na osvobození není třeba zkoumat, kdo je odběratelem, protože vývozem se rozumí výstup zboží z území EU v příslušném celním režimu - tečka. Není tedy vůbec podstatné, komu je vyváženo. Výši ceny za přepravu také nemusíte řešit, je to věc smluvního ujednání, pokud vývozce akceptuje cenu navýšenou o cestu zpět - není to problém, pořád jde o přepravu při vývozu a ta je osvobozena + mimotuzemský úsek není předmětem české DPH.

• 27. 1. 2010 15:47

MI (neregistrovaný) 86.49.89.---

Dobrý den, velice se omlouvám, že po tako dlouhé době zkouším žádat o reakci. Moc bych poprosila účetní 007 o radu (dle Vašich příspěvků vím, že vy se vyznáte :-) ) Jedná se mi o přepravu ze Švýcarska do CZ (takže par.69) FAkturace proběhne německému plátci. Fa bude bez DPH, s odkazem na par.9 odst.1 nového zákona o DPH (místo plnění je v DE) a zároveň s odkazem na par.69. Podle mého názoru se nebude tato přeprava uvádět do souhrnného hlášení a plnění uvedu do řádku 25 (možná ale i do ř.21) Domnívám se správně, že prostě přeprava je osvobozená a tedy na Němce nepřenáším žádnou daňovou povinnost a on nebude provádět tz. samovyměření. Pouze dochází k přesunu místa plnění za tím, kdo službu nakupuje. Předpokládám, že Němec si tuto osovobozenou přepravu zohlední někde v ceně nějakého zboží nebo služby a tím pak dojde ke zdanění. Uf, doufám, že jsem to popsala srozumitelně a pokud poradíte, budu moc vděčná. Běžně děláme jen přepravy v rámci EU a to už jsme se naučila a pochopila, 3. země mě vždy rozhodí :-) Děkuji

• 31. 1. 2010 19:38

ucetni007

Re: Přeprava při dovozu od r. 2010
      Dobrý den,
      děkuji za důvěru a omlouvám se za opožděnou reakci, roční závěrka mi dává zabrat :o(
      V podstatě jste to napsala správně. Jen si myslím, že podle § 69 můžeme osvobodit pouze plnění, které by bylo předmětem DPH v ČR (tj. s místem plnění v ČR - tuzemský úsek přepravy), to znamená, že pokud je přeprava poskytnuta ORD v Němcku, podle nového § 9/1 se místo plnění dostane do Německa, protože u přepravy zboží pro OPD už obecně není místem plnění místo, kde se přeprava uskutečňuje, ale podle § 9/1 sídlo příjemce přepravnís služby. Nebude tedy osvobozena podle českého § 69, ale podle ekvivalentní úpravy v Německu. V článku 144/1/e směrnice ES o DPH se totiž stanovuje povinnost všech ČS služby vázané na dovoz a vývoz osvobodit. Jak jste správně napsala, Němec musí zahrnout přepravu do ZD při dovozu, takže jakékoli zdanění této přepravy by bylo nadbytečné.
      Tuto službu budete podle mého názoru uvádět jen v ř. 21, protože se jedná o službu pro ORD v JČS s místem plnění mimo tuzemsko, byť této osobě nezvnikne povinnost přiznat daň, protože je služba osvobozena. Do souhrnného hlášení se tato služba neuvede, protože příjemci této nezvnikne povinnost přiznat daň, byť se místo plnění stanoví podle § 9/1.
      Nutno dodat, že tohle jsem si dovodil z dostupných výkladů, raději jsem ale požádal písemně o radu daňového poradce, takže 100% odpověď budu mít tak do tří dnů, pokud bych se mýlil, ještě se Vám ozvu.
      Přeji příznivý týden :o)

• 1. 2. 2010 11:01

Mi (neregistrovaný) 86.49.89.---

dobrý den, opravdu moc Vám děkuji za Vaší odpověď. Váhala jsem, do kterého řádku přiznání plnění uvést a hlavně jakou větu uvést na fakturu pro Němce (nakonec jsme tam dali pouze odkaz na par.9 odst.1 :-))Toto je první přeprava (vázaná na dovoz a vývoz), navíc je od 1.1.2010 vše zase trochu jinak, tak proto intenzivně čtu zákon (bohužel mi to jednou nestačí, abych to pochopila) a pročítám všelijaké odborné příspěvky. Takže par.69 asi na fakturu uvádět nebudu (pouze v případě, že bych fakturovala českému plátci), protože přeprava je osvobozena pouze na území tuzemska, přeprava, která se vykonala mimo ČR vlastně není vůbec předmětem české DPH. Tz. na fa by asi byl vhodný odkaz na příslušný článek směrnice, vy píšete čl. 144 (ten se také týká dovozu zboží), ale pak uvádíte odst.1 písmeno e) - tohle písmenko sedí na čl. 146.(nevím, zda jste se jen uklepl, ale asi bych na tu fakturu uvedla ten čl.146) Bohužel jednotlivé články směrnice jsem fakt ještě nepročítala, vy jste mě vlastně navedl tím správným směrem, tak jsem štrachala. Takže bych tedy na fa Němcovi za tuto přepravu uvedla odkaz na náš par.9 (článek 196 směrnice) a pak už jen odkaz na článek 144 nebo 146 a náš paragraf žádný. Stejně jsme právě četla, že firmám z EU stejně naše paragrafy nic neřeknou a že je lepší použít čísla článků ES. Uvést do ř. 21 DAP a do SH toto plnění nepatří, protže Němec nemá povinnost za mě daň přiznat a zaplatit, neb je toto plnění osovobozeno. Snad již chápu.Ještě jednou Vám moc děkuji a moc si vážím toho, že mi věnujete svůj čas....hezký den Vám přeji

• 3. 2. 2010 12:23

ucetni007

Toto je
      >první přeprava (vázaná na dovoz a vývoz), navíc je od
      >1.1.2010 vše zase trochu jinak, tak proto intenzivně čtu
      >zákon (bohužel mi to jednou nestačí, abych to
      >pochopila) a pročítám všelijaké odborné příspěvky. Takže
      >par.69 asi na fakturu uvádět nebudu (pouze v případě, že
      >bych fakturovala českému plátci), protože přeprava je
      >osvobozena pouze na území tuzemska, přeprava, která se
      >vykonala mimo ČR vlastně není vůbec předmětem české
      >DPH. Tz. na fa by asi byl vhodný odkaz na příslušný
      >článek směrnice, vy píšete čl. 144 (ten se také týká dovozu
      >zboží), ale pak uvádíte odst.1 písmeno e) - tohle
      >písmenko sedí na čl. 146.(nevím, zda jste se jen uklepl,
      >ale asi bych na tu fakturu uvedla ten čl.146) Bohužel
      >jednotlivé články směrnice jsem fakt ještě nepročítala,
      >vy jste mě vlastně navedl tím správným směrem, tak
      >jsem štrachala. Takže bych tedy na fa Němcovi za tuto
      >přepravu uvedla odkaz na náš par.9 (článek 196 směrnice)
      >a pak už jen odkaz na článek 144 nebo 146 a náš
      >paragraf žádný. Stejně jsme právě četla, že firmám z EU
      >stejně naše paragrafy nic neřeknou a že je lepší použít
      >čísla článků ES. Uvést do ř. 21 DAP a do SH toto plnění
      >nepatří, protže Němec nemá povinnost za mě daň přiznat
      >a zaplatit, neb je toto plnění osovobozeno. Snad již
      >chápu.Ještě jednou Vám moc děkuji a moc si vážím toho,
      >že mi věnujete svůj čas....hezký den Vám přeji

Dobrý den,
      je to článek 144 a tím to mělo končit - asi jsem se překouknul, člověk je z toho věčného hledání studování celý zpitomělý, tak se omlouvám. Jinak daňový poradce mi správnost našeho řešení - i s tím uvedením do daňového přiznání potvrdil. Do směrnice je dobré občas nahlédnout, hlavně když český zákon k uvedenému mlčí - jak to občas bývá.
      Mějte se prima :o) Marek

• 6. 2. 2010 21:35

>dobrý den Marku, moc se omlouvám za pozdější odpověď, ale byli jsme na horách. Moc Vám děkuji, s uvedením v DAP do ř. 21 - asi budu mít problém...můj sw plnění, které si navolím, že chci, aby spadlo do ř.21 - automaticky propisuje do SH. Což bude asi trošku jejich nedostatek, protože ne všechny služby pro plátce z EU se musí uvádět do SH (taková oprava střechy německému plátci v Německu-tak taková služba by také do SH nepatřila) -tak budu muset holt zkusit zadat dotaz na programátory. Nebo to v nejhorším vyplním ručně :-) Moc Vám děkuji za rady, mějte se také fajn Nina
      >

• 7. 2. 2010 9:11

ucetni007

Také Vás zdravím Nino, není se zač omlouvat, je super, že jste mohla opustit účtárnu a věnovat se příjemnějším věcem :o)
      Z hlediska Vašeho SW máte úplnou pravdu, vazba mezi ř. 21 a SH není možná, pokud je místo plnění podle § 10 a násl. natvrdo v JČS (zjednodušeně řečeno jde o službu s místem plnění mimo tuzemsko, ale ne na principu reverse-charge), pak se taky uvádí v ř. 21 avšak nikoli v SH.
      Ať se daří, mějte se prima :o) Marek

• 7. 2. 2010 13:26

no hory byly opravdu výrazně příjemnější :-), doufám, že ještě vyrazíme....letošní zima mi zatím dost vyhovuje, mějte se hezky a moc děkuji za rady a Váš čas a zase někdy na fóru při řešení nějakého problému. Díky N.

• 7. 2. 2010 13:26

no hory byly opravdu výrazně příjemnější :-), doufám, že ještě vyrazíme....letošní zima mi zatím dost vyhovuje, mějte se hezky a moc děkuji za rady a Váš čas a zase někdy na fóru při řešení nějakého problému. Díky N.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).