Hlavní navigace

Stará dovolená - článek

  • (neregistrovaný) 212.111.15.---

    14. 10. 2009 13:48

    dobrý den,

    bude z Vás někdo tak laskavý a napíše mi názor na tento článek: http://aktualne.centrum.cz/finance/prace/clanek.phtml?id=648969

    Myslela jsem, že pokud pracovník nevyčerpá dov.z roku 08 do konce roku 09, propadne. V článku se ale uvádí zákonná povinnost ji dočerpat do konce r.09, v opačném případě hrozí sankce zam-teli, že umožnil pracovníkovi vykonávat práci, místo aby nastoupil dovolenou. Slyším to poprvé, ani v příspěvcích zde na BC nikdo nic takové neuvádí.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 14. 10. 2009 14:01

      vlalet (neregistrovaný) 193.86.243.---

      Re: stará dovolená - článek
      >dobrý den,
      >
      >bude z Vás někdo tak laskavý a napíše mi názor na
      >tento článek:
      >http://aktualne.centrum.cz/finance/prace/clanek.phtml?id=648969
      >
      >Myslela jsem, že pokud pracovník nevyčerpá dov.z roku
      >08 do konce roku 09, propadne. V článku se ale uvádí
      >zákonná povinnost ji dočerpat do konce r.09, v opačném
      >případě hrozí sankce zam-teli, že umožnil pracovníkovi
      >vykonávat práci, místo aby nastoupil dovolenou. Slyším
      >to poprvé, ani v příspěvcích zde na BC nikdo nic
      >takové neuvádí.

      já myslím, že pokud zam-c nezačne čerpat dovolenou z r. 08 do 31.10.2009, měl by automaticky nastoupit dovolenou od 1.11.2009 to je někde v ZP - nemám čas to hledat. Zam-tel by mu měl nástup dovolené nařídit a nemusí dodržet 14ti denní lhůtu před nástupem dovolené.
      >

    • 14. 10. 2009 14:16

      Allka (neregistrovaný) 212.111.15.---

      Re: stará dovolená - článek
      Ano, s tím souhlasím, vím, kde se v ZP toto ustanovení nachází, ale nic o tom, že musí dočerpat nebo o sankci za nedočerpanou dovolenou jsem v ZP nedohledala.

    • 14. 10. 2009 14:21

      M.P. (neregistrovaný) 188.95.122.---

      Re: stará dovolená - článek
      taky jsem hledala v ZP a o sankcích tam nic není, ani že zaměstnavatel nesmí povolit pracovat, když má nastoupit na dovolenou. Pouze, že pokud si ji do konce roku nevybere, tak propadá, tak nevím, kde k tomu v článku přišli

    • 14. 10. 2009 14:34

      all (neregistrovaný) 77.93.205.---

      Re: stará dovolená - článek
      Sankce nikdy neukládá zákoník práce, ale zákony související. V tomto případě je to zákon o inspekci práce č. 251/2005 Sb. § 16 Přestupky na úseku dovolené - fyzická osoba a § 29 právnická osoba ... tím, že poruší stanovené povinnosti vztahující se k délce dovolené .... čerpání dovolené nebo určení jejího nástupu. Pokuta až do výše 200.000,-. Ale to platí už několik let.

    • 14. 10. 2009 14:38

      all (neregistrovaný) 77.93.205.---

      Re: stará dovolená -plné znění §
      zde máte plné znění paragrafů

      Přestupky na úseku dovolené

      (1) Fyzická osoba se dopustí přestupku na úseku dovolené tím, že poruší stanovené povinnosti vztahující se k délce dovolené za kalendářní rok, k dovolené za odpracované dny, k dodatkové dovolené nebo další dovolené, čerpání dovolené nebo určení jejího nástupu.

      (2) Za přestupek podle odstavce 1 lze uložit pokutu až do výše 200 000 Kč.

      § 29

      Správní delikty právnických osob na úseku dovolené

      (1) Právnická osoba se dopustí správního deliktu na úseku dovolené tím, že poruší stanovené povinnosti vztahující se k délce dovolené za kalendářní rok, k dovolené za odpracované dny, k dodatkové dovolené nebo další dovolené, čerpání dovolené nebo určení jejího nástupu.

      (2) Za správní delikt podle odstavce 1 lze uložit pokutu až do výše 200 000 Kč.

    • 14. 10. 2009 14:41

      VH

      Re: stará dovolená - článek
      Článek jsem si přečetla, našla jsem v něm nějaké nepřesnosti, ale to na věci nic nemění. Sankce za porušení zákonných povinností zaměstnavatele na úseku dovolené nestanoví zákoník práce, ale zák. č. 251/2005 Sb., o inspekci práce, ve znění pozdějších předpisů. Touto sankcí může být pokuta až do výše 200 000 Kč. Rozumím tomu tak, že se zam-tel-právnická osoba dopustí správního deliktu, pokud se prokáže, že věděl, že se některého zaměstnance týká nástup na dovolenou ze zákona, ale nezabránil mu ve výkonu práce. Snadno se to píše, ale také si moc neumím představit, jak se s ním pere. Nástup na dovolenou ze zákona se týká pouze zaměstnanců, jejichž PP trval v předešlém roce celý kal. rok (nebylo v článku zmíněno) a jimž zároveň vzniklo právo na alespoň 4 týdny dovolené. Pokud má zaměstnanec takto dovolenou čerpat, zaměstnavatel mu už dobu čerpání dovolené neurčuje, takže lhůta 14 dnů předem se zde neuplatní. Není pravda, že si zaměstnanec musí dovolenou z předešlého roku musí vyčerpat do 31.10. příštího roku, ale toto datum je určující pro zaměstnavatele - pokud zaměstnavatel určí nejpozději 31.10. dobu čerpání dovolené co do 4 povinných týdnů z předešlého roku (= na pozdější dobu než odpovídá prvnímu následujícímu pracovnímu dni), tímto zablokuje nástup na dovolenou ze zákona. Jinak se mi líbí, že autor ohledně dovolené nad 4 týdny používá pojmu přespříští rok, protože pojem další rok je nesrozumitelný - těžko se pamatuje, který rok je příští a který další.

    • 14. 10. 2009 14:47

      Allka (neregistrovaný) 212.111.15.---

      Re: stará dovolená - článek
      Děkuji za informace, zák. o ispekci práce uvedené § jsem si dohledala.
      Potom,ale nechápu, proč se uvádí, že stará dovolená propadne, když tedy musí být vyčerpána. Nezlobte se za takové dotazy, jsem začátečník, absolvent a ne vše ještě znám a ovládám.

    • 14. 10. 2009 14:53

      all (neregistrovaný) 77.93.205.---

      Re: stará dovolená - článek
      No ona může propadnout i z důvodu, že zaměstnavatel nemohl určit nástup do uvedené doby, třeba z důvodu dlouhodobé nemoci zaměstnance . Protože v době neschopnosti dovolenou nařídit nemůže. Ta sankce se myslím moc nevyužívá, protože většinou si nikdo nestěžuje, že mu zaměstnavatel neurčit čerpání dovolené.

    • 14. 10. 2009 14:57

      VH

      Re: stará dovolená - článek
      Dovolená by propadla např. v případě, že zaměstnanec bude mezi 1.11. a 31.12. uznán dočasně práce neschopný. Pokud bude takto nemocen 1.11, ale PN skončí např. v průběhu listopadu, zákon neřeší, zda nastupuje na dovolenou prvním následujícím pracovním dnem, nebo zda se může ujmout inicativy v určování dovolené zpět zaměstnavatel. Jediná výjimka, kdy dovolená takto nepropadne, je její nečerpání z důvodu RD, v takovém případě je zaměstnavatel povinen určit její čerpání po skončení RD.

    • 14. 10. 2009 15:46

      Allka (neregistrovaný) 212.111.15.---

      Re: stará dovolená - článek
      Děkuji Vám všem za informace. Když to zrekapituluji, článek je pravdivý.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).