Hlavní navigace

Pronájem nebytových prostor - DPH

  • (neregistrovaný) 79.170.254.---

    14. 10. 2009 14:57

    Prosím o radu, OSVČ plátce DPH uzavřel nájemní smlouvu o nebyt. prostorách. Firma mu fakturuje nájem s DPH. OSVČ tyto prostory užívá ještě s dalšími svými kolegy, kteří jsou neplátci. Na nájem se skládají. Jaký doklad musí OSVČ vystavit svým kolegům živnostníkům neplátcům DPH? Je to vůbec možné? děkuji všem za radu.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 15. 10. 2009 6:39

      Jana N. (neregistrovaný) 195.5.186.---

      Re: pronájem nebytových prostor - DPH
      Dobrý den, dle § 56 ZDPH nájem nebytových prostor
      nelze zdanit neplátci - ten musí mít osvobozeno,
      (pak ale krátí všechny vstupy-přijaté faktury, týkající
      se tohoto pronájmu bez daně) a plátci
      se může rozhodnout, zda pronajímat s daní nebo bez.
      (pokud zdaňuje na výstupu může si udělat všechny odpočty
      na vstupu - údržba, opravy, malování, energie atd.)
      Podle mě by měla být nájemní smlouva samostatně na
      plátce DPH včetně DPH a na neplátce ve znění osvobozeno od DPH dle § 56.

    • 15. 10. 2009 8:41

      madla (neregistrovaný) 79.170.254.---

      Re: pronájem nebytových prostor - DPH
      >>Ještě tedy mám dotaz, je možné, že by si plátce dal celou fa i s dph do nákladů a jen vystavil doklady svým kolegům, na úhradu části pronájmu? Jde mi o to, aby se ten nájem dostal do nákladů i těm kolegům. A taky , aby plátce OSVČ neměl později problém s DPH třeba při kontrole. Děkuji.
      >
      >Dobrý den, dle § 56 ZDPH nájem nebytových prostor
      >nelze zdanit neplátci - ten musí mít osvobozeno,
      >(pak ale krátí všechny vstupy-přijaté faktury,
      >týkající
      >se tohoto pronájmu bez daně) a plátci
      >se může rozhodnout, zda pronajímat s daní nebo bez.
      >(pokud zdaňuje na výstupu může si udělat všechny
      >odpočty
      >na vstupu - údržba, opravy, malování, energie atd.)
      >Podle mě by měla být nájemní smlouva samostatně na
      >plátce DPH včetně DPH a na neplátce ve znění
      >osvobozeno od DPH dle § 56.

    • 16. 10. 2009 20:58

      M.M (neregistrovaný) 88.103.196.---

      Re: pronájem nebytových prostor - DPH
      *******
      No a na základě jaké smlouvy ti "kolegové" prostory užívají??
      To je celkem dost podstatná věc..........

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).