Hlavní navigace

Dobrovolné vzdání se dovolené

 • (neregistrovaný) 90.183.8.---

  16. 10. 2009 11:06

  zaměstnanec chce ukončit pracovní poměr dohodou, aby mohl ihned nastoupit u nového zaměstnavatele. Jenže má ještě 29 dní dovolené (letošní a loňské). A aby mu firma vyhověla v tom, že přistoupí na dohodu a umožní mu tím dřívější odchod, tak se chce sám dobrovolně vzdát dovolené a nečerpat ji a ani si ji nenechat proplatit.
  Je toto možné? Není to proti zákoníku práce?

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 16. 10. 2009 11:15

   pája

   Re: Dobrovolné vzdání se dovolené
   § 19 ZP - neplatný je pr.úkon, kterým se zaměstnanec předem vzdává svých práv.
   Je otázka, jak se zachová zaměstnanec po skončení PP a nástupu u nového zam-tele, protože je reálné nebezpečí, že nyní vše odsouhlasí a po změně vyzve minulého zam-tele aby mu proplatil dovolenou, kterou mu neumožnil vybrat a Vy budete platit ani nemrknete.
   Pokud se zachová slušně a nebude se neplatnosti dovolávat, tak bude klid a platit se nebude,ale moc tomu nevěřím.

  • 16. 10. 2009 11:15

   JanaH (neregistrovaný) 193.165.170.---

   Re: Dobrovolné vzdání se dovolené
   Je to proti zákoníku práce. Zaměstnanec se nemůže vzdát svých práv (§19 ZP). Ať se s nimi pokusí domluvit na termínu skončení tak, aby si akorát vyčerpal dovolenou a u nového zaměstnavatele přece nastoupit může i v průběhu jejího čerpání - lze pracovat souběžně. Jen ještě nebude mít zápočťák a cca 2 měsíce nebude moci u něj podepsat prohlášení. Jinak musí dát klasickou výpověď s dvouměsíční výpovědní lhůtou a dovolenou bude čerpat, aby to vyšlo do konce. Nastoupí k druhému zaměstnavateli až se dnem nástupu na dovolenou u původního zam. Snad na něj počká.

   To jsem se do toho zamotala ........

  • 16. 10. 2009 11:46

   all (neregistrovaný) 77.93.205.---

   Re: Dobrovolné vzdání se dovolené
   Určitě má nějakou pohyblivou složku mzdy, tak bych se dohodla, že o tu část poměrně pokrátím, aby za dovolenou nemuseli tolik vyplácet.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).