Hlavní navigace

Nerezident-prosím pomoc

• (neregistrovaný) 85.71.225.---

16. 10. 2009 20:22

právě jsem si asi podepsala ortel... Zjistila jsem totiž že 1rok a půl tj od 1.1.2008 do dnes špatně počítám zálohu na daň nerezidentovi s pracovní smlouvou s vystavenou E101, kterou podléhá SRN.Uplatňuji mu slevu na poplatníka od ledna 2008 dodnes. Jenže jsem za tu dobu od 1/2008 dodnes jsem nenavýšila základ daně na superhrub.mzdu i když soc a ZP na základě E101 platí do SRN.Tudíž mám špatně i vyúčtování daně ze závislé činnosti za rok 2008 podané letos v březnu na FU.
    Prosím poraďte mi co vše mám dělat, podat dodatečné za rok 2008 záv.činnost? a co ten letošní rok? Je to moje chyba tudíž srážet zaměstnanci mzdu o neodvedený rozdíl na daních za 9měsíců nemůžu.Jak pak vše zaúčtovat? P.S. mzda je každý měsíc vyšší než 5000Kč-tudíž daň zálohová. a co přiznání DPPO za firmu za rok 2008 musím také podat dodatečné?

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 17. 10. 2009 9:24

beta (neregistrovaný) 90.180.142.---

Re: nerezident-prosím pomoc
      za rok 2008 podané letos v březnu na FU.
      >Prosím poraďte mi co vše mám dělat, podat dodatečné za
      >rok 2008 záv.činnost? a co ten letošní rok? Je to moje
      >chyba tudíž srážet zaměstnanci mzdu o neodvedený
      >rozdíl na daních za 9měsíců nemůžu.Jak pak vše zaúčtovat?
      >P.S. mzda je každý měsíc vyšší než 5000Kč-tudíž daň
      >zálohová. a co přiznání DPPO za firmu za rok 2008 musím
      >také podat dodatečné?
      to znám, to "probuzení", když si na něco takového přijdu, mohu vás ubezpečit, že nejste sama, čas od času se mi také něco povede, v naší práci je to normální, nelze obsáhnout vše a i když se člověk snaží, občas se to může stát. U nerezidenta - loňský rok jste byla povinna povýšit hrubou mzdu o povinné zahraniční pojištění, letošní rok povyšujete o povinné české pojištění, i když spadá do zahraničního systému - to je základní změna. Další změnou oproti roku 2008 je i to, že vloni jste povyšovala HM o p o v i n n é zahr.pojištění, tzn. - pokud nebyl povinen v SRN odvádět pojistné, nepovyšovala jste - to si musíte zjistit, zda podle německých předpisů byl povinen odvádět. A další rozdíl oproti letošnímu roku je v tom, že i když by nebyl povinen v SRN odvádět, vy přesto budete jeho HM navyšovat o fiktivní CZ povinné pojistné. Pokud by se jednalo o např. jednatele, možná byste měla částečně vyhráno (ale píšete, že má pracovní smlouvu, tak to nebude ten případ), pokud by to byl podobný případ - měla jsem vloni jednatele s E 101 do SRN a ten nebyl povinen platit pojistné v SRN, tudíž jsem vloni nenavyšovala, ovšem od 1.1.2009 mu HM jž navyšuji o povinné (fiktivní) CZ pojistné - ale jen o 21,5% (jednatel), nikoliv o 25%. Až si to přeberete, napište, jak to u vás vidíte s tím povinným odvodem za rok 2008 a dle jakého článku má vystavenou E 101 - čánek 17 výjimka, když píšete, že má pracovní smlouvu, pokud by byl vyslaný, pracovní smlouvu by neměl mít uzavřenou.

• 17. 10. 2009 11:46

nešťastná (neregistrovaný) 85.71.225.---

Paní Beto, jedná se o jednatele s pracovní smlouvou, zdržuje se tady vic než 183dnů, ovšem má příjem i v SRN a tam si dělá daň.přiznání.Píšete, že mu v roce 2009 budu navyšovat základ daně u jednatele o 21,5%. Nemusím mu navyšovat o 34%? Jedná se přece o zaměstnance.A dle našich předpisů se základ daně navyšuje o ZP +soc. na superhrubou.Vůbec tomu nerozumím, o co mám navyšovat, jestli o 21,5% nebo 25% nebo o 34%. Bohužel dnes u sebe E101nemám tak nevím dle jakého článku má E101vystavenou to za prvé a za druhé je E101 vystavena německou stranou.

• 17. 10. 2009 18:09

beta (neregistrovaný) 90.180.142.---

to že je vystavena německou stranou, je zřejmé, ale měli by uvést článek, můj jednatel tam měl - také nemám u sebe ale tuším článek 14.2.b, tehdy byl souběh příjmů či OSVČ, nevím již přesně a nebyl povinen odvádět pojistné v r. 2008 do SRN (takže já měla v r. 2008 bez navyšování) - to si zjistěte, musí vám německý z-tel nejlépe písemně - sdělit, zda z příjmy v CZ, tj. příjem jednatele je pro SRN s odvodem pojistného v SRN. Pakliže- vám sdělí, že není povinen, máte pro rok 2008 vyhráno. Nyní rok 2009 - navyšujete hrubou mzdu o povinné CZ pojistné, které je povinen platit zaměstnavatel, tzn. o 34%, tj. 25 SZ + 9 ZP. Pokud se jedná o odměnu jednatele, pak - omlouvám se, zbytečně jsem vás zmátla, ne jen 21,5 nýbrž 21,5 % SZ a 9% ZP, což je celkem 30,5% - ale to jen v případě, že se jedná o odměnu jednatele. Vy píšete, že je v pracovním poměru - jednatel NENÍ v pracovním poměru, nejdříve si ujasněte, jak se má jednatel ve vaší firmě, zda je zaměstnancem či "jen" jednatelem na základě smlouvy o výkonu fce či mandátní smlouvy ...? Dle toho by byla navyšována hrubá mzda. Takže - 1. Zjistěte na německé straně, zda v roce 2008 by byl povinen z příjmů v CZ odvádět pojistné, pak byste řešila nedoplatek daně, 2. zda se u vašeho jednatele jedná o pracovní poměr - jiná fce či "jen" jednatel a na základě jaké smlouvy-měla by být, resp. je vhodné ji mít. Dále můžeme řešit stropy pojistného, vzhledem k výpočtu zálohy, ale to postupně.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).