Hlavní navigace

Doba určitá, těhotenství

• (neregistrovaný) 88.102.132.---

18. 10. 2009 18:58

Dobrý den, jsem zástup za mateřskou dovolenou. Momentálně to však ve smlouvě nemám uvedeno, jsem na dobu určitou do 31.5.2010 s tím, že se mi poté bude smlouva prodlužovat zase na rok do návratu paní z mateřské dovolené. Chtěla jsem se zeptat, pokud bych do příštího května otěhotněla, zda je povinností mé případné těhotenství při podepisování nové smlouvy zaměstnavateli oznamovat. Je možné při sjednávání další smlouvy na dobu určitou (u téhož zaměstnavatele) uplatňovat tříměsíční zkušební dobu? A pokud bych zaměstnavateli své těhotenství oznámila, co by to pro mě znamenalo z hlediska peněžité pomoci v mateřství? A dále jaký příjem bych pobírala mezi uplynutím pracovního poměru a nástupem na mateřskou? Děkuji za Vaše odpovědi.

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 18. 10. 2009 20:11

inzinyrka (neregistrovaný) 88.146.188.---

Re: Doba určitá, těhotenství
      Povinnost oznámit těhotenství nemáte, ale je to slušné a férové - do 9 umí počítat každý a moc byste si neposloužila, kdybyste to tajila (a jak dlouho?). Zkušební doba se uplatní pouze při prvním sepsání smlouvy, při prodloužení už ne. Kdybyste otěhotněla (a zaměstnavatel Vám neprodloužil prac.smlouvu) tak, že byste na peněžitou pomoc stihla nastoupit do 180 dní po ukončení prac.poměru, vznikl by Vám nárok na PPM v ochranné lhůtě. Jako příjem byste mohla mít podporu z ÚP nebo třeba nemocenské dávky - dnes se nastávající maminky obvykle nechávají na nemocenské (musel by Vás lékař uznat do 7 dní po ukončení PP).

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).