Hlavní navigace

Škodní faktura z EU

  • (neregistrovaný) 86.49.89.---

    20. 10. 2009 10:12

    Dobrý den, prosím o radu. přišla nám faktura z EU za škodu - platné VAT, není tam věta o přechýlení. Je to v EU stejné jako u nás, že škody nejsou předmětem DPH? Oni někdy partneři z EU na tu větu zapomínají a někdy faktury vracíme k doplnění. Tady bych raději nejprve znala nějaké názory, než se na ně obrátíme. V případě, že tam věta být nemá a nemám povinnost samovyměřit si DPH, zaúčtuju tuto fakturu jako klasickou fa od neplátce a účtování bude 549/321. Dále tuto škodu ve stejné výši přefakturováváme českému subjektu. Fa vystavíme bez DPH a účtování by bylo 311/64X nevím 648 a dát si třeba analyticky? Nebo to vést přes trojky...když škoda bude ve stejné výši jako její úhrada. Teď jen ještě přeýšlím nad kurzy...přijatou fa bych zaúčtovala kurzem dne přijetí a vystavenou fakturu přeúčtujeme se sejným datem (fakturujeme českému plátci také v EURECH)...takže by tam byl stejný kurz-stejné částky i v Kč. moc děkuji

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 20. 10. 2009 11:13

      Hugo_Fantozzi (neregistrovaný) 213.180.35.---

      Re: škodní faktura z EU
      Dobrý den,
      z hlediska škod je situace ve všech členských státech stejná, protože předmět daně je vymezen ve Směrnici o společném systému DPH, která je také pro všechny závazná. I kdyby Vám tam sdělení uvedli, bylo by to špatně a místo plnění by se do ČR nedostalo - právě kvůli české úpravě, která jediná Vám může stanovit povinnost přiznat daň (§ 108) - tedy sdělení či nesdělení od partnere z EU není až tak podstatné.
      Účetně podle mne tady máte volbu přeúčtování ať 549/321 a 315/64(8), nebo můžete 315/321 a 315A/315A, nic Vám nebrání mezi oběma volbami.
      Z hlediska kurzů - tak jak píšete a na 315 by Vám kurz. rozdíl nevznikl, ale při úhradách KR vzniknou pochopitelně vždy. Někdy to také řešíme tak, že českému partnerovi vystavíme fakturu v Kč - ve stejné částce jako máme korunové ocenění přijatého závazku a pouze v poznámce mu uvedeme, aby uhradil v EUR. Kurzovým rozdílům při úhradě se nevyhneme, ale nemusíme fakturu vystavovat v den, kdy byla přijata FAP...

    • 20. 10. 2009 14:04

      nv (neregistrovaný) 86.49.89.---

      Re: škodní faktura z EU
      Dobrý den, moc děkuji, myslela jsem si, že by to mělo být se škodami stejné, jsem ráda, že jste mě ujistil. Jen ještě myslíte, co se týče vystavené faktury za tu škodu..normálně tuto fakturu vystavujeme ve stejné dokladové řadě jako běžné fakturované služby. Takže v sw samozřejmě máme nastavenou předkontaci 311. Myslíte, že nutně musím použít účet 315 a také si třeba pro přefakturaci těchto škodních událostí založit jinou dokladovou řadu...nebo ten účet 311 je skousnutelný. Souhlasím naprosto s Vámi, že ta 315 je opravdu asi lepší...co se týče kurzových rozdílů...ty při platbě vzniknou vždy, ale nápad vystavit to v Kč s poznámkou o EURECH je výborný. Moc děkuji

    • 20. 10. 2009 14:36

      Hugo_Fantozzi (neregistrovaný) 213.180.35.---

      Re: škodní faktura z EU
      Opravdu není zač. S 311 a 315 není problém, já to mám už takhle zažité, ale oba účty se promítají do pol. C.III.1 rozvahy, takže klidně ponechtě na 311. Navíc volba v rámci úč.skupiny (tady 31) je plně na rozhodnutí účetní jednotky, který účet použije - viz vyhláška 500/2002. Netřeba si komplikovat účto kvůli jedné faktuře za rok.

    • 21. 10. 2009 8:48

      nv (neregistrovaný) 86.49.89.---

      Re: škodní faktura z EU
      moc vám děkuji....hezký den bez "účetních špeků" :-)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).