Hlavní navigace

Výpověď §52g

  • (neregistrovaný) 88.102.0.---

    20. 10. 2009 10:46

    Můžeme zrušit pracovní poměr zaměstnanci, který byl v 10/2009 upozorněn na porušení pracovní kázně ( neustále chodí pozdě) a do konce roku opět poruší? Jiný zaměstnanec zase nestíhá svou práci. Můře se mu zrušit pracovní poměr pro neplnění pracovních povinností?

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 20. 10. 2009 11:11

      ... (neregistrovaný) 193.86.121.---

      Re: Výpověď §52g
      Zkopírován kus článku z 1.1.2008:
      Výpověď lze dát i pro soustavné méně závažné porušování povinnosti vyplývající z právních předpisů vztahujících se k vykonávané práci. Podle soudního výkladu musí jít alespoň o tři a více případů. Podmínkou platnosti výpovědi je v tomto případě písemné upozornění zaměstnance na možnost výpovědi, které mu bylo předáno v posledních šesti měsících.
      Výpověď z důvodů uvedených v písm. g) lze dát pouze do dvou měsíců ode dne, kdy se o důvodu zaměstnavatel dověděl, nejpozději však do 1 roku ode dne, kdy důvod k výpovědi vznikl. Tyto lhůty jsou prekluzivní, což znamená, že po jejich marném uplynutí právo zaniká. Pro počátek běhu dvouměsíční prekluzivní lhůty není rozhodující, kdy se o porušení povinností dozví přímo vedení zaměstnavatelské organizace, ale stačí, že se oněm dověděl kterýkoliv zaměstnanec, který je tomu, jenž povinnost porušil, nadřízen. Pokud sám není oprávněn vyvodit z porušení povinnosti zaměstnance důsledky, oznámí to příslušnému zaměstnanci, který tuto pravomoc má.

    • 20. 10. 2009 12:02

      SK (neregistrovaný) 88.102.0.---

      Re: Výpověď §52g
      První zaměstnanec: dostane do konce roku ještě dvě upozornění za stejné nebo jiné porušení může být ukončen pracovní poměr. Druhý zaměstnanec upozorněn na nedostatky v jeho práci a dán termín jednoho měsíce k odstranění. Musíme ho také upozornit 3x? Prací, kterou odvádí se nezapltí ani jeho mzda.

    • 20. 10. 2009 12:51

      pája

      Re: Výpověď §52g
      ne stačí jednou za posl.12 měsíců vyzvat k odstranění. POZOR, půjde ale o výpovědi ne o zrušení PP

    • 20. 10. 2009 13:29

      sk (neregistrovaný) 88.102.0.---

      Re: Výpověď §52g
      >>>>Můžeme zrušit pracovní poměr zaměstnanci, který byl v
      >>>>10/2009 upozorněn na porušení pracovní kázně (
      >>>>neustále chodí pozdě) a do konce roku opět poruší?
      >>>>Jiný
      >>>>zaměstnanec zase nestíhá svou práci. Můře se mu
      >>>>zrušit
      >>>>pracovní poměr pro neplnění pracovních povinností?
      >>>
      >>>Zkopírován kus článku z 1.1.2008:
      >>>Výpověď lze dát i pro soustavné méně závažné
      >>>porušování povinnosti vyplývající z právních předpisů
      >>>vztahujících se k vykonávané práci. Podle soudního
      >>>výkladu musí
      >>>jít alespoň o tři a více případů. Podmínkou platnosti
      >>>výpovědi je v tomto případě písemné upozornění
      >>>zaměstnance na možnost výpovědi, které mu bylo
      >>>předáno
      >>>v
      >>>posledních šesti měsících.
      >>>Výpověď z důvodů uvedených v písm. g) lze dát pouze
      >>>do
      >>>dvou měsíců ode dne, kdy se o důvodu zaměstnavatel
      >>>dověděl, nejpozději však do 1 roku ode dne, kdy důvod
      >>>k
      >>>výpovědi vznikl. Tyto lhůty jsou prekluzivní, což
      >>>znamená, že po jejich marném uplynutí právo zaniká.

      >>>vyvodit
      >>>z porušení povinnosti zaměstnance důsledky, oznámí to
      >>>příslušnému zaměstnanci, který tuto pravomoc má.
      >>První zaměstnanec: dostane do konce roku ještě dvě
      >>upozornění za stejné nebo jiné porušení může být
      >>ukončen
      >>pracovní poměr. Druhý zaměstnanec upozorněn na
      >>nedostatky v jeho práci a dán termín jednoho měsíce k
      >>odstranění. Musíme ho také upozornit 3x? Prací, kterou
      >>odvádí
      >>se nezapltí ani jeho mzda.
      >ne stačí jednou za posl.12 měsíců vyzvat k odstranění.
      >POZOR, půjde ale o výpovědi ne o zrušení PP
      Tak ještě pro blbouna. První zaměstnanec ještě začne chodit pozdě - mohu dát výpověď dle §52g (dostal 1vytýkací dopis). Druhý zaměstnanec dostane vytýkací dopis - neuspokojivé pracovní výsledky s lhůtou odstranění třeba 1-2 měsíce a nedojde-li k nápravě dostane výpověď podle § 52f.

    • 20. 10. 2009 13:33

      sk (neregistrovaný) 88.102.0.---

      Re: Výpověď §52g
      >>>>>Můžeme zrušit pracovní poměr zaměstnanci, který byl v
      >>>>>10/2009 upozorněn na porušení pracovní kázně (
      >>>>>neustále chodí pozdě) a do konce roku opět poruší?
      >>>>>Jiný
      >>>>>zaměstnanec zase nestíhá svou práci. Můře se mu
      >>>>>zrušit
      >>>>>pracovní poměr pro neplnění pracovních povinností?
      >>>>
      >>>>Zkopírován kus článku z 1.1.2008:
      >>>>Výpověď lze dát i pro soustavné méně závažné
      >>>>porušování povinnosti vyplývající z právních předpisů
      >>>>vztahujících se k vykonávané práci. Podle soudního
      >>>>výkladu musí
      >>>>jít alespoň o tři a více případů. Podmínkou platnosti
      >>>>výpovědi je v tomto případě písemné upozornění
      >>>>zaměstnance na možnost výpovědi, které mu bylo
      >>>>předáno
      >>>>v
      >>>>posledních šesti měsících.
      >>>>Výpověď z důvodů uvedených v písm. g) lze dát pouze
      >>>>do
      >>>>dvou měsíců ode dne, kdy se o důvodu zaměstnavatel
      >>>>dověděl, nejpozději však do 1 roku ode dne, kdy důvod
      >>>>k
      >>>>výpovědi vznikl. Tyto lhůty jsou prekluzivní, což
      >>>>znamená, že po jejich marném uplynutí právo zaniká.
      >
      >>>>vyvodit
      >>>>z porušení povinnosti zaměstnance důsledky, oznámí to
      >>>>příslušnému zaměstnanci, který tuto pravomoc má.
      >>>První zaměstnanec: dostane do konce roku ještě dvě
      >>>upozornění za stejné nebo jiné porušení může být
      >>>ukončen
      >>>pracovní poměr. Druhý zaměstnanec upozorněn na
      >>>nedostatky v jeho práci a dán termín jednoho měsíce k
      >>>odstranění. Musíme ho také upozornit 3x? Prací,
      >>>kterou
      >>>odvádí
      >>>se nezapltí ani jeho mzda.
      >>ne stačí jednou za posl.12 měsíců vyzvat k
      >>odstranění.
      >>POZOR, půjde ale o výpovědi ne o zrušení PP
      >Tak ještě pro blbouna. První zaměstnanec ještě začne
      >chodit pozdě - mohu dát výpověď dle §52g (dostal
      >1vytýkací dopis). Druhý zaměstnanec dostane vytýkací dopis -
      >neuspokojivé pracovní výsledky s lhůtou odstranění
      >třeba 1-2 měsíce a nedojde-li k nápravě dostane výpověď
      >podle § 52f. Tyto výpovědi musí být 2 měsíce.

    • 20. 10. 2009 13:34

      pája

      Re: Výpověď §52g
      >>>>předáno
      >>>>v
      >>>>posledních šesti měsících.
      >>>>Výpověď z důvodů uvedených v písm. g) lze dát pouze
      >>>>do
      >>>>dvou měsíců ode dne, kdy se o důvodu zaměstnavatel
      >>>>dověděl, nejpozději však do 1 roku ode dne, kdy důvod
      >>>>k
      >>>>výpovědi vznikl. Tyto lhůty jsou prekluzivní, což
      >>>>znamená, že po jejich marném uplynutí právo zaniká.
      >
      >>>>vyvodit
      >>>>z porušení povinnosti zaměstnance důsledky, oznámí to
      >>>>příslušnému zaměstnanci, který tuto pravomoc má.
      >>>První zaměstnanec: dostane do konce roku ještě dvě
      >>>upozornění za stejné nebo jiné porušení může být
      >>>ukončen
      >>>pracovní poměr. Druhý zaměstnanec upozorněn na
      >>>nedostatky v jeho práci a dán termín jednoho měsíce k
      >>>odstranění. Musíme ho také upozornit 3x? Prací,
      >>>kterou
      >>>odvádí
      >>>se nezapltí ani jeho mzda.
      >>ne stačí jednou za posl.12 měsíců vyzvat k
      >>odstranění.
      >>POZOR, půjde ale o výpovědi ne o zrušení PP
      >Tak ještě pro blbouna. První zaměstnanec ještě začne
      >chodit pozdě - mohu dát výpověď dle §52g (dostal
      >1vytýkací dopis).
      ne, jak psáno výše, nejméně 3x, moje odpověď 12 měs. se týkala druhého experta.
      Druhý zaměstnanec dostane vytýkací dopis -
      >neuspokojivé pracovní výsledky s lhůtou odstranění
      >třeba 1-2 měsíce a nedojde-li k nápravě dostane výpověď
      >podle § 52f.
      ANO, ok.

    • 20. 10. 2009 13:59

      sk (neregistrovaný) 88.102.0.---

      Re: Výpověď §52g
      Děkuji za trpělivost a rady. Nechci udělat nějakou chybu a pak chodit po soudech.

    • 20. 10. 2009 14:48

      ... (neregistrovaný) 193.86.121.---

      Re: Výpověď §52f
      Na téma výpověď dle §52f (flink) vám doporučuji přečíst rozsudek Nejvyššího soudu 21 Cdo 4059/2007. Dozvíte se, co vše soud přezkoumává, pokud se žalobě v budoucnu přeci jen nevyhnete. Rozsudek je zajímavý o to více, jelikož ZP pojem „neuspokojivé pracovní výsledky“ nijak blíže nedefinuje:
      http://www.nsoud.cz/rozhod.php?action=read&id=45153&searchstr=21+Cdo+4059%2F2007

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).