Hlavní navigace

Exekuce a zaměstnance v PID

  • (neregistrovaný) 85.70.234.---

    21. 10. 2009 11:22

    M8me zaměstnance který u nás pracuje na poloviční úvazek se mzdou 3560,- čistého. Teď nám přišla exekuce na jeho plat, kde je psáno,že jelikož pobírá PID, tak my a OSSZ mu máme srážet základní částku rovným dílem. Vysvětlí mi někdo co je to základní částka? Děkuji Jiří

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 21. 10. 2009 11:35

      xy5

      Re: exekuce a zaměstnance v PID
      tj. na osobnu povinného 1155 Kč a z toho uplatníte 1/2, takže bych uplatnila 578 Kč (při výpočtu konečné částky exek. na hal. také ta 1 Kč zůstává zam-ci, tak bych to uplatnila i zde)

    • 21. 10. 2009 11:41

      ... (neregistrovaný) 193.86.121.---

      Re: exekuce a zaměstnance v PID
      Ne. Na osobu povinného je základní částka 4620 Kč + 1155 na manželku + 1155 na každé dítě. Toto vše vydělte 1/2.

    • 21. 10. 2009 12:03

      J. (neregistrovaný) 85.70.234.---

      Re: exekuce a zaměstnance v PID
      Podle toho co se dozvídám, je základní částka ta co mu nemohu strhnout. Ale oni mi píší, že má každý plátce/OSSZ a my/ mu strhnout polovinu základní částky. Nerozumím tomu. Jestliže mu má zůstat to co píšete, tak mu snad nemohu strhnout nic.

    • 21. 10. 2009 12:17

      ... (neregistrovaný) 193.86.121.---

      Re: exekuce a zaměstnance v PID
      Potom postupujte podle §298 OSŘ - oznámení situace exekutorovi. Pokud má dlužník pouze 2 příjmy (z toho 1 nepohyblivý-např. důchod), nejlepší je dohoda s exekutorem, aby srážku při znalostech obou příjmů počítala mzdová účetní dlužníkova pohyblivého příjmu.
      §298 OSŘ:
      Nařizuje-li soud provádění srážek ze mzdy několika plátcům mzdy, určí jim jednotlivě, jakou část základní částky (§ 278) nemají srážet. Kdyby příjem povinného nedosahoval u některého plátce mzdy ani uvedené části základní částky, je plátce mzdy povinen oznámit to soudu. Soud pak znovu určí, jakou část základní částky má každý plátce mzdy srážet...

    • 21. 10. 2009 12:17

      xy5

      Re: exekuce a zaměstnance v PID
      moc se p. Jiří omlouvám, zákl. částka na povinného je opravdu 4620 Kč a tak budete odečítat 2310 Kč a kdyby měl manželku, tak ještě odečtete 578 Kč (děti, píše, že nemá)

    • 21. 10. 2009 11:36

      ... (neregistrovaný) 193.86.121.---

      Re: exekuce a zaměstnance v PID
      Nařízení vlády 595/2006 Sb.:
      § 1
      (1) Základní částka, která nesmí být podle § 278 občanského soudního řádu sražena povinnému z měsíční mzdy, je rovna úhrnu dvou třetin součtu částky životního minima jednotlivce 1) a částky normativních nákladů na bydlení pro jednu osobu podle zvláštního právního předpisu (dále jen "nezabavitelná částka") na osobu povinného, a jedné čtvrtiny nezabavitelné částky na každou osobu, které je povinen poskytovat výživné. Částka normativních nákladů na bydlení pro jednu osobu se stanoví pro byt užívaný na základě nájemní smlouvy v obci od 50 000 do 99 999 obyvatel 2).
      (2) Na manžela povinného se započítává jedna čtvrtina nezabavitelné částky, i když má samostatný příjem. Na dítě, jež manželé společně vyživují, se započítává jedna čtvrtina nezabavitelné částky každému manželovi zvlášť, jsou-li srážky prováděny ze mzdy obou manželů. Jedna čtvrtina nezabavitelné částky se nezapočítává na žádného z těch, v jejichž prospěch byl nařízen výkon rozhodnutí pro pohledávky výživného, jestliže výkon rozhodnutí dosud trvá.

    • 21. 10. 2009 12:04

      J. (neregistrovaný) 85.70.234.---

      Re: exekuce a zaměstnance v PID
      Ještě podotýkám, že děti nemá. Jiří

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).