Hlavní navigace

Živnost volná vs Název a vystupování

 • (neregistrovaný) 194.39.218.---

  27. 10. 2009 12:21

  Dobrý den, budu si zřizovat volnou živnost, ale není mi úplně jasné, jak je to s vystupováním jako živnostník. Mohu všude uvádět např. David Pokorný, A-Implements a nebo musí být David Pokorný, A-Implements - prodej nářadí. Co vše musí obsahovat hlavička faktur a počím vlastně mohu vystupovat.Uveďte prosím příklady.

  Další dotaz je, když se budu chtít stát plátcem DPH, co je vše potřeba udělat, stačí jen při ohlašování živnosti uvést, že chci být plátcem DPH?(Budu nakupovat a prodávat od firem, které jsou plátci DPH, tak proto se ptám. Dočetl jsem se, že je to výhodné, protože si budu moct odečíst DPH od prodejce). Děkuji za odpovědi.

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 27. 10. 2009 12:39

   Lada M. (neregistrovaný) 213.226.208.---

   Re: Živnost volná vs Název a vystupování
   V obchodním styku (na fakturách, smlouvách,...) byste jako živnostník měl uvádět svoje jméno a příjmení, místo podnikání (bydlište) a svoje IČ, pokud budete plátce DPH tak ještě DIČ. A dále údaje o zapisu v živnostenském rejstříku. Pokud nebudete jako FO zapsaný v obchodním rejstříku pod názvem David Pokorný A-Implements - nemůžete tento název uvádět jako firmu na fakturách.

  • 27. 10. 2009 13:06

   Stopp (neregistrovaný) 195.39.6.---

   Re: Živnost volná vs Název a vystupování
   Pokud se chcete stát plátcem DPH dobrovolně, musíte se zaregistrovat na vašem Fú jako plátce DPH a uvést důvod, proč se chcete dobrovolně stát plátcem DPH (např. prodej zboží plátcům DPH). Plátcem se stáváte od data uvedeného na Osvědčení, které vám vydá Fú. Pokud poskytujete zejména služby a nakupujete málo, je to pro vás vcelku nevýhodné. Jakmile se zaregistrujete jako plátce, je Vaší povinností odvádět DPH z veškeré vaší podnikatelské činnosti, nejen z prodeje.
   Povinnost zaregistrovat se jako plátce DPH vziká, pokud překročíte obrat 1000 000 Kč za 12 období po sobě jdoucích (nebo i dřív)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).