Hlavní navigace

Vstupní prohlídka u IT firmy

  • (neregistrovaný) 85.132.164.---

    29. 10. 2009 10:26

    Dobrý den, prosím o radu. Je zaměstnanec, který nastupuje do IT firmy jako např. programátor, technik, Project manager či jiné, povinnen jít na vstupní prohlídku? Resp. je firma povinna tuto po zaměstnancích požadovat? Nejedná se o rizikové pracoviště.

    Děkuji J.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 29. 10. 2009 10:31

      all (neregistrovaný) 77.93.205.---

      Re: Vstupní prohlídka u IT firmy
      No a jak jinak zjistíte, že je schopen tu práci vykonávat? § 103, odst. 1 písm a)
      Myslím, že je určitě v zájmu zaměstnavatele tu prohlídku chtít.

    • 29. 10. 2009 10:52

      J. (neregistrovaný) 85.132.164.---

      Re: Vstupní prohlídka u IT firmy
      Programátor jen sedí a pracuje s PC, stejně tak operátor, který se ani nehne a jen vyřizuje telefonické dotazy a hovory... Spíš mne zajímá, zda je to povinnost zaměstnavatele - tedy když to nějaká firma nemá zavedeno, zda se vystavuje riziku nějaké snakce.

      děkuji J.

    • 29. 10. 2009 11:53

      all (neregistrovaný) 77.93.205.---

      Re: Vstupní prohlídka u IT firmy
      Našla jsem jen tohle ve směrnici min. zdravot. a sankce jsem nenašla.
      § 8

      (1) Organizace je povinna vyžádat si posudek o zdravotní způsobilosti pracujících před jeho nástupem do práce zejména v těchto případech:
      a) u všech pracujících přijímaných v rámci náboru pracovníků,

      b) u všech pracujících přijímaných do závodů, v nichž je závodní zdravotnické zařízení,

      c) u dorostu,

      d) u občanů se změněnou pracovní schopností,

      e) u všech ostatních pracujících, kteří jsou přijímáni k výkonu práce, pro kterou jsou podle ustanovení oddílu III předepsány preventivní prohlídky.
      Posudek se vydává na základě vstupní lékařské prohlídky.

      (2) Vstupní prohlídku vykonává v závodech, v nichž je závodní zdravotnické zařízení, závodní obvodní lékař, v ostatních závodech územní obvodní lékař příslušný podle místa pracoviště, popřípadě dorostový lékař. Obvodní lékař prohlídku vykoná i v případě, že pracující přechází v dosavadním pracovním poměru na místo nebo do činnosti, kde je stanovena povinnost preventivních prohlídek podle oddílu III.

      (3) Lékař uzavře vyšetření zdravotního stavu pracujícího při vstupní prohlídce jednoznačným posudkem:
      - schopen k navrhované práci nebo k jiné práci,

      - neschopen k navrhované práci nebo k jiné práci,

      - schopen k navrhované práci jen za určitých podmínek (úprava pracovní doby, směny, omezení některých činností).

      Třeba se ještě někdo ozve.

    • 29. 10. 2009 12:31

      J. (neregistrovaný) 85.132.164.---

      Re: Vstupní prohlídka u IT firmy
      :-) díky moc!

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).