Hlavní navigace

Odvod SP

  • (neregistrovaný) 213.155.232.---

    30. 10. 2009 12:15

    Dobrý den, setkal se někdo, prosím s tím, že by kontrola ze sociálky chtěla doměřit odvod na SP za životní pojištění? Naše firma přispívá zaměstnancům na životní pojistku, podle sociálky je na životní pojistce napsáno "pro případ smrti" a to podléhá odvodům.Přitom podle FÚ podle § 6, odst. 9, písmeno p je vše v pořádku.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 30. 10. 2009 15:36

      annonym (neregistrovaný) 85.132.219.---

      Re: odvod SP
      Podle mého názoru nemá pracovnice sociálky pravdu. To by platiloi pouze v případě, že by zaměstnavatel byl pojistníkem (uzavřel by smlouvu, tzv. "motivační pojištění") a pojištěným byl zaměstnanec.
      Pak do konce r. 2008 takové pojištění mohlo být daňovým výdajem dle kolektivní smlouvy nebo vnitřního předpisu a taková platby zaměstnavatelem byla příjmem zaměstnance vč, odvodů v momentě zaplacení mimo spořící pojištění. U spořícího poj. jde o příjem zaměstnance až v době plnění.
      Jiná je situace od 1.1.2009. Novela č. 2/2009 Sb. ZDP stanoví, že daňovým výdajem nejsou výdaje zaměstnavatele spojené s úhradou pojistné smlouvy uzavírané jako tzv. „motivační pojištění“, které obsahují jak rizikovou složku životního pojištění (např. pro případ smrti), tak i pojistné pro případ dožití.
      Dle Přechodného ustanovení k § 25 odst. 1 písm. zo) ve znění účinném ode dne nabytí účinnosti tohoto zákona /2/2009 ZDP), se použije na pojistné smlouvy uzavřené až po dni nabytí účinnosti tohoto zákona, tj. po 1. lednu 2009.

      Podle dotazu jde ale o příspěvek na ŽP, kde pojistníkem i pojištěným je zaměstnanec a pak, při splnění zákonem stanoveného limitu, tento příspěvek nepodléhá odvodům na soc. poj.. Pokud bude doměřeno, pak musíte trvat na uvedení právní normy, podle které pracovnice soc. postupuje.

      Možná někdo doplní o další názor.

    • 2. 11. 2009 12:45

      v (neregistrovaný) 213.155.232.---

      Re: odvod SP
      >>Dobrý den, setkal se někdo, prosím s tím, že by
      >>kontrola ze sociálky chtěla doměřit odvod na SP za
      >>životní
      >>pojištění? Naše firma přispívá zaměstnancům na
      >>životní
      >>pojistku, podle sociálky je na životní pojistce
      >>napsáno "pro případ smrti" a to podléhá odvodům.Přitom
      >>podle
      >>FÚ podle § 6, odst. 9, písmeno p je vše v pořádku.
      >Podle mého názoru nemá pracovnice sociálky pravdu. To
      >by platiloi pouze v případě, že by zaměstnavatel byl
      >pojistníkem (uzavřel by smlouvu, tzv. "motivační
      >pojištění") a pojištěným byl zaměstnanec.
      >Pak do konce r. 2008 takové pojištění mohlo být
      >daňovým výdajem dle kolektivní smlouvy nebo vnitřního
      >předpisu a taková platby zaměstnavatelem byla příjmem
      >zaměstnance vč, odvodů v momentě zaplacení mimo spořící
      >pojištění. U spořícího poj. jde o příjem zaměstnance až v
      >době plnění.
      >Jiná je situace od 1.1.2009. Novela č. 2/2009 Sb. ZDP
      >stanoví, že daňovým výdajem nejsou výdaje
      >zaměstnavatele spojené s úhradou pojistné smlouvy uzavírané jako
      >tzv. „motivační pojištění“, které obsahují jak
      >rizikovou složku životního pojištění (např. pro případ smrti),
      >tak i pojistné pro případ dožití.
      >Dle Přechodného ustanovení k § 25 odst. 1 písm. zo)
      >ve znění účinném ode dne nabytí účinnosti tohoto
      >zákona /2/2009 ZDP), se použije na pojistné smlouvy
      >uzavřené až po dni nabytí účinnosti tohoto zákona, tj. po
      >1. lednu 2009.
      >
      >Podle dotazu jde ale o příspěvek na ŽP, kde
      >pojistníkem i pojištěným je zaměstnanec a pak, při splnění
      >zákonem stanoveného limitu, tento příspěvek nepodléhá
      >odvodům na soc. poj.. Pokud bude doměřeno, pak musíte trvat
      >na uvedení právní normy, podle které pracovnice soc.
      >postupuje.
      >
      >

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).