Hlavní navigace

Odstupné x výpověď dle § 51

• (neregistrovaný) 77.48.59.---

1. 11. 2009 19:34

Dobrý večer, je prosím při obdržené výpovědi od zaměstnavatele dle výše uvedeného paragrafu, s dvouměsíční výpovědní lhůtou nějaký nárok na odstupné ? Pracovní poměr skončí posledního prosince. Děkuji moc.

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 1. 11. 2009 19:58

IS (neregistrovaný) 85.71.189.---

Re: Odstupné x výpověď dle § 51
      Tato výpověď předpokládám byla dána zaměstnavatelem ??? Jestliže ano musí být uveden důvod výpovědi dle par.52 a potom dle tohoto důvodu se posuzuje, zda máte nárok na odstupné nebo ne.

• 1. 11. 2009 20:00

VandaB (neregistrovaný) 88.101.48.---

Souhlasím, ve výpovědi musí být uveden buďto § 52 nebo 55 (zaměstnavatel musí uvést důvod výpovědi a podle toho se odvíjí nárok na odstupné).

• 1. 11. 2009 22:14

VandaB (neregistrovaný) 88.101.48.---

ješte uvádím, že v §50 ZP se o odstavci 2 píše: "Zaměstnavatel může dát zaměstnanci výpověď jen z důvodu výslovně stanoveného v § 52. " V odstavci 4 tohoto paragrafu se uvádí: " Dá-li zaměstnavatel zaměstnanci výpověď (§ 52), musí důvod ve výpovědi skutkově vymezit tak, aby jej nebylo možno zaměnit s jiným důvodem, jinak je výpověď neplatná. Důvod výpovědi nesmí být dodatečně měněn." A protože z výpovědi, kterou jste obdržel není jasný důvod, tak bych považovala výpověď za neplatnou. Třeba se s názorem přidá i někdo jiný, ale Vám doporučuji vytisknout si z této stránky http://business.center.cz/business/pravo/zakony/zakonik-prace/cast2h4.aspx celý § 50 a zítra donést nadřízenému, jelikož firma dle mého názoru předala neplatnou výpověd

• 2. 11. 2009 12:15

VH

Tak ještě jednou: o tom, zda je výpověď nebo jiná forma rozvázání pracovního poměru neplatná, rozhoduje soud. I v případě, že doručená výpověď není zůvodněna, pracovní poměr na jejím podkladě skončí, pokud se zaměstnanec u soudu její neplatnosti nedovolá a soud mu nevyhoví. Věta "ve výpovědi musí být uveden buďto § 52 nebo 55" je nesmysl. Odkaz na zákonnou úpravu učiněn být nemusí, ale výpověď musí být popsána skutkově.

• 2. 11. 2009 14:08

VandaB (neregistrovaný) 194.145.182.---

Tak si laskavě přečtěte dotaz od tazatele a hlavně jste nepochopil(a) moji odpověď - tazatel uvedl, že měl ve výpovědi uveden jen § 51 (která neuvádí důvod výpovědi) a dle § 50 je zřejmé, že zam-tel musí ve výpovědi skutkově vymezit důvod výpovědi - nějak nechápu Vaši reakci. Já jsem se snažila človíčkovi pomoci, protože dle mého názoru se jedná o neplatnou výpověď a z tohoto důvodu jsem mu poradila, aby zašel za šéfem a domluvil se s ním co a jak dále, protože i mzdové účetní mohou dělat chyby a mohlo se stát, že ji sepsala né úmyslně špatně - samozřejmě pokud nebude tazatel chtít, tak se může po skončení PP obrátit na soud a inspektorát práce, ale nemyslím si, že by to tazatel chtěl nechat dojít tak daleko - proto radím zajít za nadřízeným a o všem se dohodnout.
      A pokud měl ve výpovědi uveden jen odkaz na § 51 bez skutkového vymezení tak se jedná o naprostý paskvil výpovědi a ve své odpovědi jste tazateli nikterak neporadil, jen napsal blábol...

• 2. 11. 2009 14:42

VandaB (neregistrovaný) 194.145.182.---

Re: pro Vandu B.
      Nemyslím si, že bych přestřelila, ale stojím si za svým názorem, protože tazatel obdržel výpověď dle § 51 s dvouměsíční výpovědní dobou, tak se jedná o klasickou výpověď, kterou lze rozvázat dle § 52 (a v něm se jasně píše, že se musí skutkově vymezit důvod výpovědi). Ve své odpovědi jsem mu proto uvedla, že jeho PP měl být rozvázán dle § 52 (a podle toho se samozřejmě odvíjí nárok na odstupné). Nikde jsem neuváděla, že musí být ve výpovědi odkaz na §, ale jasně jsem citovala zákon, že musí být skutkové vymezen důvod výpovědi. Pokud zaměstnanci nebyl uveden důvod výpovědi, jedná se opravdu o paskvil a proto je dle mého názoru výpověď neplatná. A je mi naprosto jedno, že je pan VH právník....

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).