Hlavní navigace

Okamžité zrušení PP

  • (neregistrovaný) 213.29.62.---

    19. 7. 2011 7:28

    Dobrý den,

    prosím Vás, lze se zaměstnancem ukončit okamžitě PP, když měl dva dny absenci v červenci 14.7. a 15.7., písemné upozornění měl také za neomluvenou absenci jeden den 7.3.2011. Platí ještě to, že pokud od tohoto napomenutí do půl roku má opakovaně neomluvenou absenci, může dostat okamžitou výpověď? Podle jakého §? § 52 g nebo § 55 b?

    Děkuji Procházková

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 19. 7. 2011 13:50

      autorka

      Dobrý den,

      můžete dát zaměstnanci výpověď (§ 52 g ZP - 2 měsíce výpovědní doba) nebo okamžitě zrušit pracovní poměr (§ 55 ZP). Pracovní poměr může být okamžitě zrušen pouze v případě porušení povinností zvlášť hrubým způsobem (ve Vašem případě by se mělo zřejmě jednat o dlouhodobější absenci).   

      Zákoník práce nedefinuje, co je to porušení povinností vyplývajících z právních předpisů zvlášť hrubým způsobem. "Je nezbytné vycházet z konkrétního porušení povinnosti a celkové situace s přihlédnutím k osobě zaměstnance," radí ZUZANA NOVOTNÁ. Důležité je podle ní například i to, zda se takového porušení dopustil zaměstanec poprvé či opakovaně. "Pokud si zaměstnavatel není jistý, zda by důvod výpovědi obstál v případě vzniku sporu u soudu a jedná se o opakované porušování povinností, doporučuji, aby dal zaměstnavatel zaměstnanci raději výpověď. Ovšem až po té, co jej na porušení povinností vztahujících se k vykonávané práci v době posledních 6 měsíců písemně upozornil s uvedením možnosti výpovědi," doplňuje Novotná.

      Při okamžitém zrušení pracovního poměru by měl zaměstnavatel počítat i s možností, že se bude zaměstnanec soudně bránit. Podle zkušeností ZUZANY NOVOTNÉ jsou soudy na zaměstnavatele přísnější při hodnocení důkazů. Zaměstnavatel musí počítat i s tím, že pokud se jedná o spor, který není zcela jasný, soudy se většinou přikloní na stranu zaměstnance. Více v článku: Kdy vyhodit zaměstnance? Jen v zákonem povolených případech

      Dagmar Kučerová  ;)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).