Hlavní navigace

Fyz. osoba - z JÚ na PÚ po znovuotevření

  • (neregistrovaný) 90.176.30.---

    3. 11. 2009 11:55

    Dobrý den,
    vedla jsem manželovi - /fyz. osoba/ JÚ, , v r.2003 činnost pozastavil, pracoval na závislou činnost a od roku 2010 by chtěl zase obnovit živn. list. Závislá činnost by byla hlavní činností a živňosťák vedlejší činností.Do doby pozastavení jsem mu vedla Jú a od obnovení bych chtěla přejít na Pú.
    1/ Na co si mám dát pozor při převodu z Jú na Pú
    2/ možná se zeptám špatně, ale podvojko je stejné jak pro podnikatele, tak i pro živnostníky?????
    Omlouvám se, ale radši se 2x zeptat, než udělat kopanec.
    Děkuji Romana

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 3. 11. 2009 12:05

      -vera- (neregistrovaný) 90.183.56.---

      Re: fyz. osoba - z JÚ na PÚ po znovuotev
      Dobrý den, o Vašem dotazu by se dalo mluvit celý týden a neřeklo by se všechno. Je to na dlouhé lokte.
      Takže jenom připomínka a doporučení. Jednoduché účentictví neexistuje, bylo zrušeno. Existuje tzv. daňová evidence (ale princip je stejný).
      Přechod z daňové evidence na účetnictví je složitý jak u koho. Záleží na spoustě věcí. Nejdůležitější je, že přechod má daňový dopad. Musíte udělat tzv. převodový můstek. Převést, otevřít, zkontrolovat, zinventurovat atd atd
      Tady opravdu na toto není místo.
      Jestli můžu doporučit, kupte si knihu Přechod z daňové evidence na účetnictví, vydala ji Grada, stojí cca 150 Kč a je super. Není tlustá, ale stručná, jasná výstižná.
      Stejný nakladatel vydal i titul Daňová evidence, je taky super.

      Ale jestli můžu doporučit, vykašlete se na účto a držte se (pokud můžete) daňové evidence.

      Mějte se fajn.

    • 3. 11. 2009 12:08

      Karin (neregistrovaný) 90.179.31.---

      Re: fyz. osoba - z JÚ na PÚ po znovuotev
      Paní Romano, pokud s účtem nemáte zkušenosti, jako předešlá paní bych Vám doporučila vést daňovou evidenci. Navíc pokud nejste s.r.o., a.s. a různě, tak vesměs fyzické osoby vedou daňovou evidenci.

    • 3. 11. 2009 12:44

      Líba (neregistrovaný) 195.146.112.---

      Re: fyz. osoba - z JÚ na PÚ po znovuotev
      Podívejte se na tohle:
      http://www.volny.cz/prechod/zkusenosti.htm

    • 3. 11. 2009 13:32

      Romana (neregistrovaný) 90.176.30.---

      Re: fyz. osoba - z JÚ na PÚ po znovuotev
      Ještě se zeptám, proč, by jste raději vedly daň. evidenci?
      Manžel by nebyl s.r.o. ani a.s.
      Je nějaká podmínka od kdy vést u fyz. osob účto?
      Děkuji všem

    • 3. 11. 2009 13:41

      Líba (neregistrovaný) 195.146.112.---

      Re: fyz. osoba - z JÚ na PÚ po znovuotev
      Obrat 25 000 000,- za rok. Jinak Zákon o účetnictví § 1.

      V DE daníte jenom skutečný příjem. V účetnictví i faktury, které vám nikdo nezaplatil. DE zvládne skoro každý, na účetnictví je potřeba už něco znát.

    • 3. 11. 2009 14:04

      -vera- (neregistrovaný) 90.183.56.---

      Re: fyz. osoba - z JÚ na PÚ po znovuotev
      Dobrý den,
      nechci Vás děsit, ale napadlo mě pár pojmů, které když povedete účto musíte znát: rozvaha, výsledovka, výkaz zisku a ztrát, roční uzávěrka, inventarizace, účtování mat. způsobem A nebo B, deník, hlavní kniha, účtová osnova, účtový rozvrh, české účetní standardy, souvztažnosti, oprávky, odpisy pohledávek atd atd více mě teď nenapadlo.
      Vůbec Vám to nedoporučuji. Potřebujete na to počítač a software (evidenci se sepíšete do deníčku i růčo fůčo), a jak to tak vidím, tak i paní účetní.

      A k druhému dotazu, úplně jednoduše a pro Vaši potřebu. Účto vedou právnické osoby, fyzické osoby zapsané do obchodního rejstříku, fyzické osoby, jejichž obrat dle zákona o DPH přesáhne za rok 25mil Kč a fyzické osoby, které se dobrovolně rozhodnou.
      (Zahraniční osoby, účastníci sdružení, stát apod. Vás nemusí zajímat)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).