Hlavní navigace

Náhrada mzdy za svátek

 • (neregistrovaný) 85.70.142.---

  4. 11. 2009 9:49

  Dobrý den, četl jsem si tady na diskuzi spoustu příspěvku o proplácení svátku, ale stále mi to není moc jasné. Je opravdu u měsíční mzdy jedno jakým způsobem se proplácení svátku dělá? Jestli nekrácením měsíční mzdy nebo krácením měsíční mzdy a náhradou z průměru za svátek? Nebo záleží na tom jestli jsou ještě u mzdy pohyblivé složky? Je velká chyba, když se svátek proplácí nekrácením měsiční mzdy i když existují prémie atd. A příplatek za svátek se počítá vždy z průměru? Děkuji moc

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 4. 11. 2009 12:53

   J (neregistrovaný) 213.192.2.---

   Re: Náhrada mzdy za svátek
   V zákoníku práce je v § 115 odst.3 -zaměstnanci, který nepracoval proto, že svátek připadl na jeho obvyklý pracovní den, přísluší náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku nebo jeho části za mzdu nebo část mzdy, která mu ušla v důsledku svátku.
   Ve výkladu k zákoníku práce je napsáno, že měsíční mzda může být nekrácená.Záleží tedy na zaměstnavateli, jakou variantu u měsíční mzdy zvolí. Způsob placení svátku by měl být ošetřen vnitřním předpisem, aby se vždy u všech zaměstnanců postupovalo jednotně.Stejně tak pokud by např. byly prémie k měsíční mzdě stanoveny ve výši 2000,- Kč, tak by mělo být stanoveno vntřním předpisem, zda se tato prémie krátí poměrně jako měsíční mzda např. při dovolené, nemoci a pod.,či nikoliv.Příplatky ke mzdě se počítají z průměrné mzdy.

  • 4. 11. 2009 14:02

   patrik1 (neregistrovaný) 85.70.142.---

   Re: Náhrada mzdy za svátek
   Takže záleží na firmě a na jejím vnitřním předpisu. Děkuji moc.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).