Hlavní navigace

Příspěvek zaměstnavatele na ŽP

 • (neregistrovaný) 213.155.232.---

  4. 11. 2009 13:04

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda-li někdo nemá zkušenost s příspěvkem zaměstnavatele na životní pojistku.Naše firma je přispivatelem na ŽP svým zaměstnancům.Nejsme tedy ani pojistníkem, ani pojišťovatelem.Mezi firmou a pojišťovnou je uzavřena smlouva ohledně přispívání určité částky, kterou odvádíme na účet pojišťovny. Sociálka namítá, že smlouvy, mezi zaměstnanci a pojišťovnou jsou špatné. Údajně z důvodů, že je použito slovo "úraz". Prý ve smlouvě na ŽP nemůže být napsáno invalidita, následkem úrazu.To už se nepovažuje za ŽP a chce vše dodanit.Dotazem na pojišťovnu nám bylo sděleno, že je vše v pořádku. Uměl by někdo poradit, jak postupovat dál?

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 4. 11. 2009 16:13

   Katuška (neregistrovaný) 194.228.18.---

   Re: Příspěvek zaměstnavatele na ŽP
   A v těch smlouvách (mezi zam-cem a pojišťovnou) je sjednán příspěvek zam-tele? nebo v té smlouvě mezi zam-telem a poj.? Já mám totiž u smluv zam-ců uvedenou výši příspěvku zam-tele, s tím, že je to na životní pojištění (i když smlouva má životní složku a úrazovou).

  • 5. 11. 2009 7:57

   ana (neregistrovaný) 213.155.232.---

   Re: Příspěvek zaměstnavatele na ŽP
   Smlouvy má uzavřen každý zaměstnanec zvlášť s pojišťovnou. Pojišťovna uzavřela s námi - firmou smlouvu o příspěvku zaměstnavatele na životní pojištění. Každému se přispívá stejná částka, bez ohledu na to, kolik si zaměstnanec přispívá "ze svého".

  • 5. 11. 2009 13:10

   Katuška (neregistrovaný) 194.228.18.---

   Re: Příspěvek zaměstnavatele na ŽP
   S takovým řešením nemám zkušenost - my to máme tak, že ve smlouvě mezi zam-cem a poj. je uveden příspěvek zam-tele (nebo mají zam-ci dodatek, pokud už smlouvu měli dřív) - tam je také napsáno, zda se jedná o příspěvek na životní složku nebo na úrazovou část. To životní pojištění jako celek může být jak na spořící složku (tedy tu definovanou zákonem o daních z příjmů) tak na úrazovou složku. Pokud tedy jsou ty smlouvy takto uzavřené a Vy máte smlouvu s pojišťovnou, že zam-cům přispíváte na životní složku (nebo životní pojištění), pak by to mělo být OK.

  • 5. 11. 2009 13:16

   Katuška (neregistrovaný) 194.228.18.---

   Re: Příspěvek zaměstnavatele na ŽP
   Zákon o daních z příjmů definuje pojištění, na které můžete přispívat zam-cům a které je osvobozené pro zam-ce od daní takto:
   "...částky pojistného, které hradí zaměstnavatel pojišťovně za zaměstnance na pojištění pro případ dožití nebo pro případ smrti nebo dožití nebo na důchodové pojištění, a to i při sjednání dřívějšího plnění v případě vzniku nároku na starobní důchod nebo invalidní důchod pro invaliditu třetího stupně plný invalidní důchod, nebo v případě, stane-li se zaměstnanec invalidním ve třetím stupni plně invalidním podle zákona o důchodovém pojištění, nebo v případě smrti (dále jen "soukromé životní pojištění"), na základě pojistné smlouvy uzavřené mezi zaměstnancem jako pojistníkem a pojišťovnou, která je oprávněna k provozování pojišťovací činnosti na území České republiky podle zvláštního právního předpisu89b), nebo jinou pojišťovnou usazenou na území členského státu Evropské unie nebo Evropského hospodářského prostoru, za podmínky, že ve smlouvě byla sjednána výplata pojistného plnění až po 60 kalendářních měsících a současně nejdříve v roce dosažení věku 60 let; v úhrnu však maximálně do výše 24 000 Kč ročně od téhož zaměstnavatele. Toto platí v případech, kdy má právo na plnění z pojistných smluv soukromého životního pojištění pojištěný zaměstnanec, a je-li pojistnou událostí smrt pojištěného, osoba určená podle zvláštního právního předpisu o pojistné smlouvě, kromě zaměstnavatele, který hradil pojistné..."
   Pokud smlouvy zam-ců toto splňují, tak klidně mohou obsahovat i tu úrazovou část, která toto nesplňuje - pojišťovna pak Váš příspěvek připisuje právě na tu "životní složku"... troufám si tvrdit, že žádný zákon nezakazuje, aby smlouva, která splňuje výše uvedená kritéria, neobsahovala i další část, která toto nesplňuje. I pojišťovna má přesně vyčísleno, kolik jde na "život" a kolik na "úraz".

  • 5. 11. 2009 16:24

   ana (neregistrovaný) 213.155.232.---

   Re: Příspěvek zaměstnavatele na ŽP
   Je to všechno dle mého názoru nesmyslné. Smlouvy mezi zaměstnanci a pojišťovnou obsahují všechny náležitosti, které jste citovala v zákoně. Dobu pojištění, samozřejmě taky. Jde jim jen o to, že v pojistce je napsáno "pojištění pro případ smrti následkem úrazu". Zpochybňují platnost smluv, že na životních pojistkách toto nesmí být, neuvádí se "ÚRAZU" v zákoně ohledně osvobození daní. Na tomto slovíčku mě trápí. Přitom je to pojišťovna velmi známá, která má mnoho tisíc smluv tohoto charakteru. Možná už ani paní ze sociálky neví, co po mě chce, ale nedá pokoj, dokud to nedostane. Rozhodli jsme se, jako firma, ať nám všechno dá do zápisu a budeme to řešit soudně. Pokud dojdeme nějakého závěru dřív, napíšu jej Vám. Je to strašná byrokracie a nespravedlnost. Aby se trestali podvodníci a řešily problémy - do toho se nikomu nechce. Ale my, poctiví????? Není to diskriminace?

   >

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).