Hlavní navigace

Platba pojištění během mateřské

• (neregistrovaný) 62.201.18.---

19. 7. 2011 21:14

Dobrý den,
    zajímalo by mě jak je to s platbou důchodového a zdravotního pojištění u OSVČ během pobírání peněžité pomoci v mateřství a následně rodičovského příspěvku. Svoji živnost nechci ukončit. Po dobu pobírání PPM ji za mě bude vykonávat spolupracující osoba a po dobu pobírání RP já osobně. Nemohu najít žádné solidní informace. Někde se píše, že je plátce v té době za mě stát, jinde zas nacházím informace opačné. Pokud si budu muset po dobu pobírání rodičovského přispěvku platit stále obě pojištění mají samostatně výdělečné matky alespoň nějaké úlevy, když se oproti zaměstancům starají o dítě a ještě k tomu pracují?

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 20. 7. 2011 6:46

autorka

Dobrý den,

z hlediska odvodů důchodového budete OSVČ vedlejší z důvodu mateřské a rodičovské. Obecně se na Vás nevztahuje povinnost minimálních záloh. Ovšem do podání přehledů budete zálohy na důchodové pojistné platit, protože se stanovují z příjmů za předchozí období. Poté záleží na výši aktuálních příjmů, ty jako spolupracující osoba mít samozřejmě budete.

Z hlediska zdravotního je za Vás plátcem pojistného stát. Do této kategorie musíte být samozřejmě přihlášena (veškeré změny do 8 dnů). Doplatky dle výše příjmů.

Dagmar Kučerová  :)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).