Re: Nemoc - nástup do práce dříve
Já bych to tak jasně neviděla, nejsem si totiž jistá že to lékař zpětně opraví, takže já bych na neschopenku uvedla, že nastoupil do práce 17.10. tento den proplatím a zbytek neřeším, jelikož je to v prvních 14 dnech tak to ani není věc sociálky.......takže za porušení léčebného režimu by jste ho mohli penalizovat vy
Re: Nemoc - nástup do práce dříve
Zaměstnavatel je povinen v případě zjištění porušení povinnosti zaměstnancem vyhotovit o kontrole písemný záznam s uvedením skutečností, které znamenají porušení tohoto režimu a poslat to zaměstnanci, okresní správě sociálního zabezpečení a ošetřujícímu lékaři.Zajímalo by mě, jak by se na takový zápis, ve kterém by bylo popsáno, že zaměstnanec porušil léčebný režim tím, že poslední den pracovní neschopnosti byl už v zaměstnání a pracoval,reagovali.
Zaměstnavatel by snad mohl být rád, že zaměstnanec nastoupil do práce dříve než musel.Vůbec by mě nenapadlo toto za porušení léčebného režimu považovat.
Re: Nemoc - nástup do práce dříve
pracoval,reagovali.
>>Zaměstnavatel by snad mohl být rád, že zaměstnanec
>>nastoupil do práce dříve než musel.Vůbec by mě
>>nenapadlo
>>toto za porušení léčebného režimu považovat.
>
>jenže jen tak bez povšimnutí to zam-tel také nemůže
>nechat
>při nejmenším musí dát k opravě ošetřujícímu lékaři
>kdyby nechal bez povšimnutí, může se stát, že při
>kontrole z OSSZ za to budou nějak potrestáni
Nemyslím si, že OSSZ může zasahovat do ustanovení ZP - náhradu mzdy vyplácí z-tel a vy jste si nesnížili odvod SP za 17.10.,nemá tedy vyplacenu náhradu mzdy za tento den, nemůže to dle mého názoru sociálka napadnout, souhlasím spíše s názorem kolegyně, která psala, že "potrestat" z-ce by mohl z-tel, ale je to tristní - důvodem by mohlo být to, že ho nezastihl v době povolených vycházek doma, protože byl v práci a zaměstnavatel mu tu práci poskytl :)) zkusila bych poslat lékaři k opravě, ovšem je věcí lékaře, zda ho uzná práce schopným o den dříve, on zaměstnanec si nemůže měnit rozhodnutí lékaře jak uzná sám za vhodné, tím spíše, že nastoupil proto, že se domníval, že za ten den stejně nemá žádné peníze. Taky by se mohlo stát, že to příště udělá další a další a další ... a co pak budete dělat vy ? Docela zapeklité, doufejme jen, že se to opakovat nebude :) Vychází mi z toho napomenutí z-ce, že nastoupil do zaměstnání dříve, vypadá to sice legračně, ale bez povšimnutí byste to asi skutečně neměli nechat - ne kvůli sociálce, ale kvůli možným dalším dřívějším nástupům .., no, ale on když nastoupil dříve, z-tel mu neměl přidělovat práci ...
Re: Nemoc - nástup do práce dříve
určitě by měli dát opravit - nejen kvůli podp. době, ale pokud bude tento zam-ec příště nemocný (déle než 14 KD), potom bude muset mzdová úč. vyplnit přílohu k žádosti o dávku a tam by nesouhlasily vyl. dny (s evidencí, kterou mají na OSSZ), tudíž by byl jiný DVZ než by ve skutečnosti měl být (a to pokutovat OSSZ může)
Re: Nemoc - nástup do práce dříve
ůže to dle mého názoru sociálka
>>>>napadnout,
>>>>souhlasím spíše s názorem kolegyně, která psala, že
>>>>"potrestat" z-ce by mohl z-tel, ale je to tristní -
>>>>důvodem by mohlo být to, že ho nezastihl v době
>>>>povolených
>>>>vycházek doma, protože byl v práci a zaměstnavatel mu
>>>>tu práci poskytl :)) zkusila bych poslat lékaři k
>>>>opravě, ovšem je věcí lékaře, zda ho uzná práce
>>>>schopným
>>>>o den dříve, on zaměstnanec si nemůže měnit
>>>>rozhodnutí
>>>>lékaře jak uzná sám za vhodné, tím spíše, že
>>>>nastoupil
>>>>proto, že se domníval, že za ten den stejně nemá
>>>>žádné
>>>>peníze. Taky by se mohlo stát, že to příště udělá
>>>>další a další a další ... a co pak budete dělat vy ?
>>>
>>>jenže teď hlídá podp. dobu jenom OSSZ a pokud by byl
>>>třeba za pár měsíců dlouhodobě nemocný, mohou tyto 2
>>>dny ve výpočtu podp. doby hrát roli (takže ať to má
>>>papírově v pořádku, ať nejsou zbytené nepříjemnosti)
>>Dobrá připomínka, to je pravda, do podpůrčí doby by
>>se
>>měly započítat dny vystavené PN, sice je to
>>nepravděpodobné, že by mohly zrovna tyto 2 dny
>>chybět, ale čert
>>nikdy nespí, stát se to může ...
>
>určitě by měli dát opravit - nejen kvůli podp. době,
>ale pokud bude tento zam-ec příště nemocný (déle než 14
>KD), potom bude muset mzdová úč. vyplnit přílohu k
>žádosti o dávku a tam by nesouhlasily vyl. dny (s
>evidencí, kterou mají na OSSZ), tudíž by byl jiný DVZ než by
>ve skutečnosti měl být (a to pokutovat OSSZ může)
Já osobně, pokud by to šlo řešit domluvou a dovoluje to docházkový systém, pak bych ten den, co nastoupil dříve nevykazovala a zaplatila jako nemoc a to, co odpracoval, by si vybral jindy anebo bych mu dodala spočtené formou odměny. Když už pochybil i zaměstnavatel i zaměstnanec, mohli by se domluvit toto by dle mého názoru bylo řešení, které nepoškozuje z-ce a nekomplikuje PN. Není to sice "správné", ale myslím proveditelné.
Re: Nemoc - nástup do práce dříve
přikláním se k Vašemu názoru /byl by nemocný a odprac. dobu by si vybral jindy, přípl. za víkend formou odměny/, neboť lékař se třeba bude cukat PN opravit (přeci jenom kontroly po nich teď více jdou a proč by měl opravovat něco, co nezavinil on) zam-ec měl být doma a ne chodit do práce o víkendu, tam měl přijít až v pondělí
navíc mohl nastat velký problém - kdyby se mu stal během těchto dvou dnů (co měl ještě být nemocný) prac. úraz
ale to už rozebírám až moc (ale stát by se to mohlo a to nevím, jak by se řešilo: asi by to všechno odnesl dotyčný zam-ec a mistr, který mu dovolil pracovat)
Objednejte si zdarma náš týdenní newsletter. Aktuální články a důležité informace tak budete mít vždy po ruce ve svém mailu.
6. 11. 2009 10:18
Dobrý den,
prosím máme zaměstnace, který měl vystavenou neschopenku do 18.10. /schopen od 19.10./ ale do práce přišel už 17.10. a odpracoval směnu. Jak zadat do programu? Jen do 16.10. a neřešit to? Nemoc byla od 7.10. tzn. méně než 14 dnů.
Nebo má lékař neschopenku opravit?
Děkuji za radu.