Hlavní navigace

Práce při rodičovské dovolené

  • (neregistrovaný) 90.182.196.---

    7. 11. 2009 10:50

    Dobrý den
    jsem tehotna, takze v roce 2010 pujdu na materskou a nasledne na rodicovskou dovolenou. Zamestnavatel mi nabidl moznost prace na dohodu o provedeni prace pri rodicovske dovolene. Je to rozumne, v pr. ze bychom se s manzelem rozhodli mit nasledne druhe dite? Z ceho by se mi pak pocitala materska a mela bych na ni vubec narok?
    Dekuji za odpoved

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 8. 11. 2009 10:45

      beta (neregistrovaný) 90.180.142.---

      Re: práce při rodičovské dovolené
      Dobrý den, dohoda o provedení práce nezakládá účast na nemoc.pojištění, tzn. že se k ní při stanovení a výpočtu vaší druhé PPM nepřihlédne. K DPP- je nutné, abyste na DPP ve vašem hlavním pracovním poměru vykonávala jiný druh práce než máte stanoveno v pracovní smlouvě, ale to z-tel bude vědět.
      Pokud budete na další PPM nastupovat do 4 let věku předchozího dítěte, vaše druhá PPM již nemůže být nižší než byla první. Toto je již ošetřeno zákonem, a to č. 187/2009 Sb. § 19 odst. 4. Něco jiného ovšem je, pokud byste při rodičovské dovolené pracovala pro jiného zaměstnavatele např. na dohodu o činnosti, která by zakládala účast na pojištění (účast založí odměna ve výši 2000 Kč bruto/měsíc) a tato vaše druhá činnost by trvala při nástupu na druhou PPM - v tomto případě by byla stanovena výše PPM z druhého zaměstnání, kde trvá účast na pojištění, ale pokud byste toto zaměstnání (kde bývá většinou nižší příjem než v hlavním, bývá to spíše přivýdělek) ukončila před nástupem na druhou PPM, vypočetla by se vám výše druhé PPM viz § 19 odst. 4, čili nemohla byste mít druhou PPM nižší. Raději jsem zmínila DPČ i u jiného zaměstnavatele, abyste věděla, že je rozdíl při stanovení výše druhé PPM v případě vykonávání "pojištěného" zaměstnání při rodičovské dovolené v HPP, ale jinak by se posuzovalo, pokud byste vykonávala DPČ i u jiného zaměstnavatele. Je to srozumitelné ? Možná by pro vás bylo dobré, kdybyste mrkla na link, který vám pošlu, sjeďte dole na dotazy - bod 21 - a tam najdete i odpověď na vaši otázku. Přeji hodně štěstí :)
      http://www.portal.gov.cz/wps/portal/_s.155/708?POSTUP_ID=615&PRVEK_ID=377

    • 9. 11. 2009 7:46

      Johana

      Re: práce při rodičovské dovolené
      ****
      Jste neuvěřitelná :-)) Konečně tomu trochu rozumím, mám několik takových zaměstnankyň a na sociálce mi řekli, že se to pořád mění ať se přijdu zeptat až ten čas nastane. Teď aktuálně mám na DPČ paní - původní zaměstnavatel skončil jejím odchodem na MD. U nás má ZMR, ale za rok měla míň jak 2000 Kč asi 2x. Pochopila jsem to dobře, že pokud by chtěla nastoupit na další MD do 4 roků dítěte, musela by DPČ u nás ukončit než na ní nastoupí? Z tý naší činnosti by měla mateřskou určitě menší.

    • 9. 11. 2009 20:09

      beta (neregistrovaný) 82.142.65.---

      Re: práce při rodičovské dovolené
      Zdravím :) Jak jste to myslela - původní zaměstnavatel skončil jejím odchodem na MD. Takže již není zaměstnaná, dostala výpověď § 52a- rušení zaměstnavatele ..? A je zaměstnaná jen u vás na DPČ-zaměstnání malého rozsahu ?

    • 10. 11. 2009 7:54

      beta (neregistrovaný) 82.142.65.---

      Re: práce při rodičovské dovolené
      Pokud její pracovní poměr skončil v těhotenství, činí ochranná lhůta pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství 180 kalendářních dnů ode dne zániku pojištění. Pokud ale pojištění trvalo kratší dobu, činí OL tolik dnů, kolik dnů trvalo pojištění § 15 zákona o nemoc.poj., ale když čtu dál - OL zaniká vznikem nového pojištění. Otázkou je, jakou DPČ u vás má - pokud by se nejednalo o zaměstnání MR, pak by OL ze zaměstnání již neplynula a PPM by vznikla za podmínky splnění 270 kal.dnů pojištění z DPČ. Pokud by u vás nastoupila na DPČ=zaměstnání MR, domnívám se, že neplyne pojištění a pokud by stihla OL 180 dnů z bývalého zaměstnání, plynula by jí PPM z dřívějšího pracovního poměru z tiutlu ochranné lhůty, ale to už jsou takové vychytávky. Třeba jiná kolegyně to vidí z jiného úhlu ...?

    • 10. 11. 2009 10:01

      Johana

      Re: práce při rodičovské dovolené
      ***
      Moc děkuji, OL 180 dnů z bývalého zaměstnání nestíhá, teď jsem si uvědomila že ZMR je až od 1/2009, ona už pracovala na DPČ od 5/2008. Tak to je jasné, ZMR by se nepočítalo a PPM by se jí počítalo z DPČ z roku 2008. Dceři už budou v lednu 3 roky, další těhotenství tu bude coby dub, tak jsem na to připravená :-))

    • 14. 11. 2009 11:34

      beta (neregistrovaný) 90.180.142.---

      Re: práce při rodičovské dovolené
      Z tý naší činnosti by měla mateřskou určitě
      >>>>>menší.
      >>>>Zdravím :) Jak jste to myslela - původní
      >>>>zaměstnavatel
      >>>>skončil jejím odchodem na MD. Takže již není
      >>>>zaměstnaná, dostala výpověď § 52a- rušení
      >>>>zaměstnavatele ..? A
      >>>>je zaměstnaná jen u vás na DPČ-zaměstnání malého
      >>>>rozsahu ?
      >>>****
      >>>Ano, přesně tak
      >>
      >>Pokud její pracovní poměr skončil v těhotenství, činí
      >>ochranná lhůta pro nárok na peněžitou pomoc v
      >>mateřství 180 kalendářních dnů ode dne zániku
      >>pojištění. Pokud
      >>ale pojištění trvalo kratší dobu, činí OL tolik dnů,
      >>kolik dnů trvalo pojištění § 15 zákona o nemoc.poj.,
      >>ale když čtu dál - OL zaniká vznikem nového
      >>pojištění.
      >>Otázkou je, jakou DPČ u vás má - pokud by se
      >>nejednalo
      >>o zaměstnání MR, pak by OL ze zaměstnání již
      >>neplynula
      >>a PPM by vznikla za podmínky splnění 270 kal.dnů
      >>pojištění z DPČ. Pokud by u vás nastoupila na
      >>DPČ=zaměstnání MR, domnívám se, že neplyne pojištění a
      >>pokud by
      >>stihla OL 180 dnů z bývalého zaměstnání, plynula by
      >>jí
      >>PPM z dřívějšího pracovního poměru z tiutlu ochranné
      >>lhůty, ale to už jsou takové vychytávky. Třeba jiná
      >>kolegyně to vidí z jiného úhlu ...?
      >***
      >Moc děkuji, OL 180 dnů z bývalého zaměstnání nestíhá,
      >teď jsem si uvědomila že ZMR je až od 1/2009, ona už
      >pracovala na DPČ od 5/2008. Tak to je jasné, ZMR by se
      >nepočítalo a PPM by se jí počítalo z DPČ z roku 2008.
      >Dceři už budou v lednu 3 roky, další těhotenství tu
      >bude coby dub, tak jsem na to připravená :-))
      Moc nejásejte :) ono se všechno neustále mění. Co platí nyní, nemusí platit příští rok - nehledě na to, že od 2010 dojde ke změnám, tak si ještě před tím, než nastane určitá situace, raději ověřte. Komlikovanější případy vždy - pro jistotu - doporučuji řešit s příslušnou OSSZ. Mějte se pěkně :)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).