Hlavní navigace

Pracovní úraz - náhrada ztráty na výdělk

  • (neregistrovaný) 79.98.158.---

    9. 11. 2009 9:52

    Dobrý den,prosím o kontrolu. Zaměstnanec měl PÚ 18.9.2009. Na neschopence byl do 9.10.2009. Ztrátu na výdělku jsem počítala: za září 9 prac.dnů dnů x průměr z II.Q.2009, za říjen 7 prac.dnů x průměr za kal.rok 2008 (protože byl pro zam.výhodnější než III:Q.2009) Proplatit měla Kooperativa přímo zaměstnanci. Dnes mi přišlo vyrozumění,že náhradu musím přepočítat,že musí být počítána z jednoho průměru a to ze čtvrtletí,předcházejícího PÚ (případně rok 2008). Volala jsem tam, paní neví proč,jen pořád opakuje,že to tak musí být. Co je správně? Zřejmě má pravdu, ale já - poučena ze školení, jsem byla také přesvědčena,že počítám správně.
    Děkuji

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 9. 11. 2009 10:25

      vlalet (neregistrovaný) 193.86.243.---

      Re: Pracovní úraz - náhrada ztráty na vý
      počítám odškodnění vždy z platného průměru pro Q, ve kterém se stal PÚ a nikdy jsem neměla v Kooperativě problém.

    • 9. 11. 2009 10:43

      Líba (neregistrovaný) 195.146.112.---

      Re: Pracovní úraz - náhrada ztráty na vý
      Já to vidím tak, že se nepřepočítává na přelomu čtvrtletí. Počítáte stejným průměrem, který jste zjistila v okamžiku pracovního úrazu, po celou dobu pracovní neschopnosti, i kdyby trvala ještě půl roku. Tedy buď II. Q nebo podle § 382 předchozí kalendářní rok.

    • 9. 11. 2009 10:45

      kl (neregistrovaný) 79.98.158.---

      Re: Pracovní úraz - náhrada ztráty na vý
      Ano,tak je to asi správně. Na školení jsem pochopila,že je to od letoška jiné - stejně jako náhrada za nemoc, se i tato náhrada počítá ze čtvrtletí,které je pro výpočet v aktuálním měsíci. Tudíž pro září 2.Q a pro říjen 3.Q. Přepočítala jsem to podle nich,snad už to bude ok. Děkuji

    • 10. 11. 2009 12:18

      KM (neregistrovaný) 195.122.197.---

      Re: Pracovní úraz - náhrada ztráty na vý
      >>>Dobrý den,prosím o kontrolu. Zaměstnanec měl PÚ
      >>>18.9.2009. Na neschopence byl do 9.10.2009. Ztrátu na
      >>>výdělku jsem počítala: za září 9 prac.dnů dnů x
      >>>průměr
      >>>z
      >>>II.Q.2009, za říjen 7 prac.dnů x průměr za kal.rok
      >>>2008
      >>>(protože byl pro zam.výhodnější než III:Q.2009)
      >>>Proplatit měla Kooperativa přímo zaměstnanci. Dnes mi
      >>>přišlo
      >>>vyrozumění,že náhradu musím přepočítat,že musí být
      >>>počítána z jednoho průměru a to ze
      >>>čtvrtletí,předcházejícího PÚ (případně rok 2008).
      >>>Volala jsem tam, paní neví
      >>>proč,jen pořád opakuje,že to tak musí být. Co je
      >>>správně? Zřejmě má pravdu, ale já - poučena ze
      >>>školení,
      >>>jsem byla také přesvědčena,že počítám správně.
      >>>Děkuji
      >>
      >>počítám odškodnění vždy z platného průměru pro Q, ve
      >>kterém se stal PÚ a nikdy jsem neměla v Kooperativě
      >>problém.
      >
      >Ano,tak je to asi správně. Na školení jsem
      >pochopila,že je to od letoška jiné - stejně jako náhrada za
      >nemoc, se i tato náhrada počítá ze čtvrtletí,které je pro
      >výpočet v aktuálním měsíci. Tudíž pro září 2.Q a pro
      >říjen 3.Q. Přepočítala jsem to podle nich,snad už to
      >bude ok. Děkuji

    • 10. 11. 2009 12:23

      KM (neregistrovaný) 195.122.197.---

      Re: Pracovní úraz - náhrada ztráty na vý
      Průměrný výdělek se zjišťuje pouze před vznikem pracovní neschopnosti vzniklé v důsledku pracovního úrazu (§370 ZP ) , tzn. zjišťujete průměrný výdělek z II.Q.2009 a průměrný výdělek za kalendářní rok 2008, porovnáte, který je výhodnější a ten používáte po celou dobu pracovní neschopnosti vzniklé v důsledku pracovního úrazu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).