Hlavní navigace

DPH a fin. lesing od 1.1.2009

  • (neregistrovaný) 82.99.161.---

    11. 11. 2009 10:11

    Pochopila jsem správně, že od 1.1.2009 je možnost si u fin. leasingu nárokovat celé DPH při uzavření smluvy a není to tak jak to bývalo, že se nárokovalo DPH každý měsíc při jednotlivých splátkách?
    A ještě bych se chtěla zeptat-koupili jsme automobil na úvěr-na základě daň dokladu jsme si uplatnili DPH, auto dali do majetku-odepisujeme.
    Je tento postip možný i v případě, že je stanovena podmínka, že majitelé budeme až po zaplacení celé částky a v techničáku jsme zapsáni jako provozovatelé?

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 11. 11. 2009 11:12

      annonym (neregistrovaný) 85.132.219.---

      Re: DPH a fin. lesing od 1.1.2009
      1) Nárok na odpočet u leasingu:
      - pokud je ve smlouvě stanovena povinnost odkoupit předmět nájmui po ukončení leasingu, pak uplatníte DPH z celé částky při zahájení leasingu.
      - pokud je ve smlouvě pouze možnost odkoupení předmětu nájmu po ukončení leasingu, uplatňujete DPH dle splátkového kalendáře (t.j., jako do 31.12.2008 = operativní leasing).
      2) Pokud je v kupní smlouvě stanovena podmínka, že vlastníkem jste až úplným zaplacením závazku, tak zaplaceno za nakoupenmé zboží máte a to jednak částečně jste jistě hradili vy a zbytek je hrazen z poskytnutého úvěru. Takže jste vlastníky.
      Problém ale může nastat u smluvních podmínek úvěrové smlouvy. Může být dohodnuto, že dojde-li zajištění závazku převodem práva na věřitele, nemůžete odepisovat, pokud není zároveň dohodnuta odkládací podmínka. Pak musí být uzavřena smlouva o vypůjčce. Pokud by tomu tak nebylo, nemůžete odepisovat - viz. § 28 odst. 4 ZDP.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).