Hlavní navigace

Osvč-plátce+soukromé auto+phm+dph

  • (neregistrovaný) 88.100.133.---

    12. 11. 2009 22:28

    prosím o radu. jsem začínající osvč v oblasti autodopravy-plátce DPH, pořídil jsem nákl. auto (N1), které jsem nevložil do obchodního majetku, jsem plátcem silniční daně, vedu knihu jízd, do nákladů budu uplatňovat náhrady za opotřebení a náhrady za PHM (586/92 § 24 odst. 2 pism. k bod 3). Podal jsem přiznání k DPH za 3.Q a FÚ mě dnes informoval, že mi neuznává odpočet DPH z phm pořízených pro mou podnikatelskou činnost. dále se mi snažili vysvětlit, že si do nákladů mohu uplatnit pouze měsíční 5 tis. paušál (§ 24 odst. 2 pism. zt), oproti mému výše uvedenému postupu-což je podle mne nesmysl. Podle mého názoru, nehraje roli, zda phm nakupuji pro auto v obch. majetku nebo pro auto v osobním majetku, ale spíš to, že tento nákup používám pro dosažení příjmů. je to tak správné? díky tomáš

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 12. 11. 2009 23:22

      Peta* (neregistrovaný) 90.178.129.---

      Re: osvč-plátce+soukromé auto+phm+dph
      FÚ má pravdu v tom, že si buď můžete uplatňovat náhrady za opotřebení a náhrady za phm NEBO skutečné náklady.
      Co se týče paušálu 5.000, je to další možnost, kterou můžete využít (max.na 3 auta) - je to paušál na phm a parkovné.

    • 13. 11. 2009 1:29

      tomik (neregistrovaný) 88.100.133.---

      Re: osvč-plátce+soukromé auto+phm+dph
      >>prosím o radu. jsem začínající osvč v oblasti
      >>autodopravy-plátce DPH, pořídil jsem nákl. auto (N1),
      >>které
      >>jsem nevložil do obchodního majetku, jsem plátcem
      >>silniční daně, vedu knihu jízd, do nákladů budu
      >>uplatňovat
      >>náhrady za opotřebení a náhrady za PHM (586/92 § 24
      >>odst. 2 pism. k bod 3). Podal jsem přiznání k DPH za
      >>3.Q
      >>a FÚ mě dnes informoval, že mi neuznává odpočet DPH z
      >>phm pořízených pro mou podnikatelskou činnost. dále
      >>se
      >>mi snažili vysvětlit, že si do nákladů mohu uplatnit
      >>pouze měsíční 5 tis. paušál (§ 24 odst. 2 pism. zt),
      >>oproti mému výše uvedenému postupu-což je podle mne
      >>nesmysl. Podle mého názoru, nehraje roli, zda phm
      >>nakupuji
      >>pro auto v obch. majetku nebo pro auto v osobním
      >>majetku, ale spíš to, že tento nákup používám pro
      >>dosažení
      >>příjmů. je to tak správné? díky tomáš
      >
      >FÚ má pravdu v tom, že si buď můžete uplatňovat
      >náhrady za opotřebení a náhrady za phm NEBO skutečné
      >náklady.
      >Co se týče paušálu 5.000, je to další možnost, kterou
      >můžete využít (max.na 3 auta) - je to paušál na phm a
      >parkovné.

    • 13. 11. 2009 8:45

      tomik (neregistrovaný) 62.209.229.---

      Re: osvč-plátce+soukromé auto+phm+dph
      Podle mě uplatňování náhrad za km a phm nesouvisí s DPH ale s daní z příjmů. A pokud já jako plátce použiji PHM ke své ekonomické činnosti - mám nárok na odpočet u PHM ať už je auto v obchodním nebo osobním majetku. Samozřejmě nárok na odpočet nemám u oprav udržování auta, atd... Pokud jsem to dobře pochopil, tak zákaz odpočtu DPH byl platný pouze do 01/04/05 a to na zakladě § 19 odst. 7 ze zákona 588/92 - zákon byl zrušen a v zákoně 235/2004 toto omezující ustanovení týkající se aut v osobním majetku není. Podle mě má plátce nárok na DPH.

    • 13. 11. 2009 9:08

      JS* (neregistrovaný) 89.103.92.---

      Re: osvč-plátce+soukromé auto+phm+dph
      Nárokovat DPH z benzínu si můžete pouze v případě, že máte auto v majetku. Kam by jste ten benzín nalil? Je to stejné, jako u oprav. (to uvádíte správně) Pokud nemáte v evidenci majetek, nemůžete ho opravovat, tankovat do něj benzín, uplatňovat na něj pojištění apod.

    • 13. 11. 2009 10:57

      tomik (neregistrovaný) 62.209.229.---

      Re: osvč-plátce+soukromé auto+phm+dph
      autodopravy-plátce DPH, pořídil jsem nákl. auto (N1),
      které jsem nevložil do obchodního majetku, jsem plátcem
      silniční daně, vedu knihu jízd, do nákladů budu
      uplatňovat náhrady za opotřebení a náhrady za PHM (586/92 § 24
      odst. 2 pism. k bod 3). Podal jsem přiznání k DPH za
      3.Q a FÚ mě dnes informoval, že mi neuznává odpočet DPH z
      phm pořízených pro mou podnikatelskou činnost. dále
      se mi snažili vysvětlit, že si do nákladů mohu uplatnit
      pouze měsíční 5 tis. paušál (§ 24 odst. 2 pism. zt),
      oproti mému výše uvedenému postupu-což je podle mne
      nesmysl. Podle mého názoru, nehraje roli, zda phm
      nakupuji
      pro auto v obch. majetku nebo pro auto v osobním
      majetku, ale spíš to, že tento nákup používám pro
      dosažení příjmů. je to tak správné? díky tomáš


      Podle mě uplatňování náhrad za km a phm nesouvisí s
      DPH ale s daní z příjmů. A pokud já jako plátce
      použiji PHM ke své ekonomické činnosti - mám nárok na odpočet
      u PHM ať už je auto v obchodním nebo osobním majetku.
      Samozřejmě nárok na odpočet nemám u oprav udržování
      auta, atd... Pokud jsem to dobře pochopil, tak zákaz
      odpočtu DPH byl platný pouze do 01/04/05 a to na zakladě
      § 19 odst. 7 ze zákona 588/92 - zákon byl zrušen a v
      zákoně 235/2004 toto omezující ustanovení týkající se
      aut v osobním majetku není. Podle mě má plátce nárok
      na DPH.

      >Nárokovat DPH z benzínu si můžete pouze v případě, že
      >máte auto v majetku. Kam by jste ten benzín nalil? Je
      >to stejné, jako u oprav. (to uvádíte správně) Pokud
      >nemáte v evidenci majetek, nemůžete ho opravovat,
      >tankovat do něj benzín, uplatňovat na něj pojištění apod.

      Díky za názor, podle mne nejde o to, kam ho naliji, ale jak ho použiju. A použiji ho ke své ekonomické činnosti - k dosažení příjmů. a co není v zákoně zakázáno je povoleno a zakazající ustanovení bylo vypuštěno.
      Dotaz jsem poslal Fú, takže uvidím.

    • 13. 11. 2009 12:56

      JS* (neregistrovaný) 89.103.92.---

      Re: osvč-plátce+soukromé auto+phm+dph
      Napište, jak to dopadlo.
      Trošku mi to přimoníná zdejší debatu o slevách na SP. Taky se někdo oháněl zněním zákona, i když se ho všichni snažili přesvědčit, že si ho vykládá nesprávně.
      Přeju hodně zdaru.

    • 24. 3. 2017 9:47

      CJK (neregistrovaný) 193.86.126.---

      Re: osvč-plátce+soukromé auto+phm+dph
      >Dobrý den, jak to prosím dopadlo? Diky za zpravu

    • 13. 11. 2009 9:37

      Vladimír 2

      Re: osvč-plátce+soukromé auto+phm+dph
      Stejný názor jsem již četl od daňového poradce, kontaktujte jej
      možná vám pomůže. Hlavně dejte vědět jak to dopadlo. Díky

    • 13. 11. 2009 13:29

      x (neregistrovaný) 213.192.2.---

      Re: osvč-plátce+soukromé auto+phm+dph
      http://www.jakpodnikat.cz/pausalni-vydaje-auto.php

    • 13. 11. 2009 14:05

      tomik (neregistrovaný) 62.209.229.---

      Re: osvč-plátce+soukromé auto+phm+dph
      toto se mi samozřejmě taky podařílo na netu nalézt:) souhlasím, že je to možné, jen se mi nelíbilo, že mě-dopravci bude FÚ nařizovat jaky druh náhrad mám používat (viz můj 1. příspěvek) - zvláště, když najedu cca 5000 km měsíčně

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).