Hlavní navigace

Dopč a nemoc

  • (neregistrovaný) 90.176.61.---

    14. 11. 2009 18:53

    dobrý den,
    mám zaměstnance, kerý je hlášen na úp kde už nemá nárok na podporu v nezam. U nás nastoupil na dopč od 01.09.2009 na poloviční úvazek. v září měl příjem 0,. v říjnu měl příjem 4000 za 80 hod. od 03.11.2009 je nemocen. Poradíte prosím jak vypočtu náhradu mzdy? Myslím , že nemá nárok protože v září nemán žádný příjem, ale nejsem si tím jistá. Ještě na sociálce jsem ho přihlásila až od 09 jako ZMR a od října jsem opravila přihl an sp. Nebo to má být vše úplně jinak- jsem z toho jelen. Ještě jedna otázka jak to pak bude s výplatou ND?
    děkuji

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 16. 11. 2009 19:26

      Martís (neregistrovaný) 90.176.61.---

      Re: dopč a nemoc opravdu nikdo neví
      >dobrý den,
      >mám zaměstnance, kerý je hlášen na úp kde už nemá
      >nárok na podporu v nezam. U nás nastoupil na dopč od
      >01.09.2009 na poloviční úvazek. v září měl příjem 0,. v
      >říjnu měl příjem 4000 za 80 hod. od 03.11.2009 je
      >nemocen. Poradíte prosím jak vypočtu náhradu mzdy? Myslím ,
      >že nemá nárok protože v září nemán žádný příjem, ale
      >nejsem si tím jistá. Ještě na sociálce jsem ho
      >přihlásila až od 09 jako ZMR a od října jsem opravila přihl an
      >sp. Nebo to má být vše úplně jinak- jsem z toho jelen.
      >Ještě jedna otázka jak to pak bude s výplatou ND?
      >děkuji

    • 16. 11. 2009 22:19

      beta (neregistrovaný) 90.180.142.---

      Re: dopč a nemoc opravdu nikdo neví
      Zda se jedná o ZMR musíte posoudit při začátku dohody - jak máte definován úvazek a odměnu ? Pokud byste měli napevno úvazek 20/týdně a odměnu 4000/měsíc, pak by se o ZMR nejednalo, ale museli byste nějakým způsobem vykázat neodpracované hodiny v září ..., pokud máte úvazek max. či v průměru 20 hod.týdně, jedná se o ZMR a přihlašujete až vznikem účasti, tzn. účast vznikla v říjnu, v listopadu kdy zúčtováváte odměnu za říjen - terpve podáte přihlášku na OSSZ, označíte kolonku ZMR a datum uvedete zpětně od 1.9.2009, tj. dobu, kdy byla uzavřena dohoda o činnosti. Z-tel má povinnost v DPČ stanovit pracovní dny-pracovní směny i fiktivně, a to z toho důvodu - pokud by čerpal nemocenské dávky, abyste vůbec věděli, za jaké dny mu náleží náhrada mzdy - tedy, pokud mu na ni vznikne nárok. Máte proto v DPČ stanoveny pracovní dny pro účely poskytování náhrady odměny ? viz ZP § 194. No a k vaší otázce - zda vznikl nárok na náhradu mzdy. Nevím, ale mám za to, že nevznikl, jelikož v měsíci listopadu patrně nebyla zúčtována odměna ve výši 2000 Kč, která by založila účast na pojištění.

    • 17. 11. 2009 10:30

      Martís (neregistrovaný) 90.176.61.---

      Re: dopč a nemoc opravdu nikdo neví
      Děkuji moc,
      ve smlouvě má uvedeno 2 hodiny denně, myslela jsem že na náhradu nemá nárok, protože v září tj. předchozí čtvrtletí neodpracoval nic, proto není z čeho vypočítat průměr a není nemocensky pojištěn, v listopadu bude v pn do 20.11.09 to už příjmu 2000 kč nedosáhne- to tedy znamená, že v měsíci ve kterém má začátek pn musí být nemocensky pojištěn aby měl nárok na náhradu mzdy? Ale za říjen příjem 4000,- Kč měl.( Nebo spočtu pravděpodobný příjem. ) Nebo ještě abych tomu rozuměla i zam. ZMR je nemocensky pojištěn pokud dosáhne příjmu 2000 kč , ale na sp přihlašuji až v okamžiku kdy dosáhne příjmu 4000,- Kč.
      Moc se omlouvám , ale s tímto moc zkušeností nemám - dříve to bývalo jednodušší, přestože org. vyplácela ND sama.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).