Hlavní navigace

Čerpání dovolené po MD- stejná pozice?

  • (neregistrovaný) 217.79.210.---

    19. 11. 2009 11:26

    Dobrý den,
    zaměstnankyně skončila MD a nyní čerpe dovolenou než nastoupí na RD.
    Je povinnost zaměstnavatele držet ji to samé prac. místo, z kterého odcházela před MD i po dobu, než si vyčerpe dovolenou? (do posledního dne, než nastoupí na RD?)
    Prosím, spěchá.
    Děkuji za informaci

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 19. 11. 2009 12:26

      DS (neregistrovaný) 217.169.178.---

      Re: čerpání dovolené po MD- stejná pozi
      Zaměstnavatel nemusí držet to samé místo, po návratu z RD vyplatí odstupné, pokud odstupné vyplácet nechce, musí zaměstn.poskytnout to samé místo (ovšem záleží na tom, co má napsané ve smlouvě např. účetní - může po návratu dělat účetní mzdovou, či finanční či účetní skladu takže nemusí dělat tu samou práci co dělala než odešla, ale účetní dělat bude). Pokud nyní čerpá dovolenou, tak přece nepracuje, není to rozhodující pro držení toho samého místa.

    • 19. 11. 2009 13:03

      Lucie (neregistrovaný) 217.79.210.---

      Re: čerpání dovolené po MD- stejná pozi
      Tzn. pokud se vrátí do práce po ukončení MD, musí ji zaměstnavatel držet to samé prac. místo. Pokud ale čerpe po ukončení MD dovolenou a v této době se chce vrátit, tak je to již bráno za ukončenou MD a tím pádem ji zaměstnavatel nemusí nabídnout to samé místo z kterého odcházela , pouze prac. místo odpovídající její kvalifikaci (de prac.smlouvy), je to tak?
      děkuji za rychlé info.

    • 19. 11. 2009 14:06

      Katuška (neregistrovaný) 194.228.18.---

      Re: čerpání dovolené po MD- stejná pozi
      Zákoník práce:
      § 47
      Nastoupí-li zaměstnanec po skončení výkonu veřejné funkce nebo činnosti pro odborovou organizaci, pro kterou byl uvolněn v rozsahu pracovní doby, nebo po skončení vojenského cvičení nebo výjimečného vojenského cvičení nebo zaměstnankyně po skončení mateřské dovolené nebo zaměstnanec po skončení rodičovské dovolené v rozsahu doby, po kterou je zaměstnankyně oprávněna čerpat mateřskou dovolenou, do práce, anebo nastoupí-li do práce zaměstnanec po skončení dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény, zařadí je zaměstnavatel na jejich původní práci a pracoviště. Není-li to možné proto, že původní práce odpadla nebo pracoviště bylo zrušeno, zařadí je zaměstnavatel podle pracovní smlouvy.

    • 19. 11. 2009 18:53

      Jiřka1 (neregistrovaný) 80.90.128.---

      Re: čerpání dovolené po MD- stejná pozi
      >>>
      >>>Zaměstnavatel nemusí držet to samé místo, po návratu
      >>>z
      >>>RD vyplatí odstupné, pokud odstupné vyplácet nechce,
      >>>musí zaměstn.poskytnout to samé místo (ovšem záleží
      >>>na
      >>>tom, co má napsané ve smlouvě např. účetní - může po
      >>>návratu dělat účetní mzdovou, či finanční či účetní
      >>>skladu takže nemusí dělat tu samou práci co dělala
      >>>než
      >>>odešla, ale účetní dělat bude). Pokud nyní čerpá
      >>>dovolenou, tak přece nepracuje, není to rozhodující
      >>>pro
      >>>držení toho samého místa.
      >>
      >>Tzn. pokud se vrátí do práce po ukončení MD, musí ji
      >>zaměstnavatel držet to samé prac. místo. Pokud ale
      >>čerpe po ukončení MD dovolenou a v této době se chce
      >>vrátit, tak je to již bráno za ukončenou MD a tím
      >>pádem ji
      >>zaměstnavatel nemusí nabídnout to samé místo z
      >>kterého
      >>odcházela , pouze prac. místo odpovídající její
      >>kvalifikaci (de prac.smlouvy), je to tak?
      >>děkuji za rychlé info.
      >
      >Zákoník práce:
      >§ 47
      >Nastoupí-li zaměstnanec po skončení výkonu veřejné
      >funkce nebo činnosti pro odborovou organizaci, pro kterou
      >byl uvolněn v rozsahu pracovní doby, nebo po skončení
      >vojenského cvičení nebo výjimečného vojenského cvičení
      >nebo zaměstnankyně po skončení mateřské dovolené nebo
      >zaměstnanec po skončení rodičovské dovolené v rozsahu
      >doby, po kterou je zaměstnankyně oprávněna čerpat
      >mateřskou dovolenou, do práce, anebo nastoupí-li do práce
      >zaměstnanec po skončení dočasné pracovní neschopnosti
      >nebo karantény, zařadí je zaměstnavatel na jejich
      >původní práci a pracoviště. Není-li to možné proto, že
      >původní práce odpadla nebo pracoviště bylo zrušeno,
      >zařadí je zaměstnavatel podle pracovní smlouvy.

      Z toho ale pořád není jasné, zda ji musí zařadit na původní práci a pracoviště, pokud by po vyčerpání řádné dovolené nepožádala o rodičovskou, ale šla pracovat. Protože čerpání řádné dovolené se přece považuje za návrat do práce, ne?
      >

    • 20. 11. 2009 12:31

      Katuška (neregistrovaný) 194.228.18.---

      Re: čerpání dovolené po MD- stejná pozi
      Ale ani po návratu do práce přece nemůžete měnit druh práce sjednaný v PS, jedině dohodou. Podle mého skromného názoru je to stejné, jako když si vezmete 14 dní dovolenou, taky Vás taky nemůže jen tak "odsunout" z pracovního místa a zařadit Vás na jiné...

    • 21. 11. 2009 23:03

      Jiřka1 (neregistrovaný) 80.90.128.---

      Re: čerpání dovolené po MD- stejná pozi
      No však právě proto píšu, že se čerpání řádné dovolené považuje za návrat do práce. Takže i já jsem toho názoru, že pokud po mateřské vyčerpá řádnou dovolenou a pak nepožádá o rodičovskou a nastoupí zpět, má dostat stejnou "židli". Pokud by po řádné dovolené nasotupila čerpaní rodičovské a pak se vrátila, už tu "židli" dostat nemusí. Pouze musí dostat práci dle pracovní smlouvy.

    • 22. 11. 2009 20:07

      VH

      Re: čerpání dovolené po MD- stejná pozi
      Já nesouhlasím - pokud se zaměstnankyně vrací do zaměstnání později, než odpovídá prvnímu pracovnímu dni po skončení MD, nevrací se po skončení MD (coby jedné z důležitých osobních překážek v práci), ale vrací se po skončení D, kterou čerpala tak, aby na MD bezprostředně navazovala. Skutečnost, že se dovolená považuje za výkon práce, s jejím právním postavením nesouvisí. To si hold musí rozmyslet. Věta "... čerpání řádné dovolené se považuje za návrat do práce", sice může být pravdivá, ale zaměstnankyně se nevrací po skončení MD.

    • 22. 11. 2009 22:04

      Jiřka1 (neregistrovaný) 80.90.128.---

      Re: čerpání dovolené po MD- stejná pozi
      A tím chcete říci, že v tomto případě ji již nemusí zařadit na její tzv. židli? A jak by tomu bylo v případě, když na žádné MD nebyla - prostě jen čerpala řádnou dovolenou. Také by se nemusela již vrátit na svoji "židli"? Vždyť to je stejná situace. Ale na druhou stranu - něco na tom je, protože zaměstnavatel jí má přidělovat práci dle pracovní smlouvy, takže ji klidně může KDYKOLI z té "židle" poslat jinam (při dodržení ujednání v pracovní smlouvě).

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).