Hlavní navigace

Co všechno doložit?

• (neregistrovaný) 93.99.200.---

21. 11. 2009 12:08

Dobrý den potřebovala bych poradit. Šéf mi dal do účetnictví doklad z Anglie, jedná se o doklad z hotelu za noclech. Co všechno je třeba k tomuto dokladu přiložit?? Myslím, cesťák nebo nějaký doklad, který by zdůvodnil cestu do Anglie (např. školení, veletrh apod...?), nebo můžu jen zaúčtovat na 518 ubytování bez jiného podkladu? Děkuji

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 21. 11. 2009 12:28

annonym (neregistrovaný) 85.132.219.---

Re: co všechno doložit?
      Pokud si neuplatní cestovní náhrady, je to jeho věc. Pokud budete mít v účetnictví ubytování v Anglii, určitě budete muset prokázat souvislost s podnikáním. Zda bude vyhotovena zpráva z této prac. cesty nebo zdůvodní jinak (např. uzavřená obchodní smlouva smlouva), to je věc šéfa. Vy ho ale upozorněte, že s největší pravděpodobností bude muset prokazovat tento náklad správci daně při kontrole a kdo je připraven, není překvapen.

• 21. 11. 2009 16:12

zdv (neregistrovaný) 86.49.61.---

Já bych to udělala takto:
      Pokud jste PO (právnická osoba), já bych to vyřešila tak, že bych mu dala k vyplnění nějaký formulář cesťáku (od kdy do kdy cesta, kam, za jakým účelem a podpis, kdo cestu povolil + podpis vašeho šéfa). Nebo bych to za něj rovnou vyplnila a dala mu podepsat. K tomu bych připojila ten doklad za ubytování. Tím si uděláte podklad k daňové uznatelnosti toho účtu za hotel.
      Pak spočítejně stravné - sazba dle vyhlášky MF - najdete zde na záložce Finance/Cestovní náhrady.
      Stravné i ubytování bych zaúčtovala na 512. A jemu vyplatit.
      Mimochodem - pokud je Váš šéf zaměstnanec, není to jeho věc, že si neuplatní CN, firma je povinna mu je poskytnout.

• 21. 11. 2009 17:27

dorka (neregistrovaný) 93.99.200.---

Jedná se o šéfa-společník s.r.o, zároveň zaměstnanec. Do Anglie jel na výstavu, která ale souvisí s podnikáním. Jel služebním vozem. Tzn. že mu záleží stravné, a kapesné ? Já mu je musím vyplatit?

• 21. 11. 2009 17:30

m. (neregistrovaný) 193.86.244.---

S Vaším názorem nesouhlasím. Pokud si zaměstnanec cestovné neuplatní,nelze mu je vyplatit - jak Vy jako účetní víte, kdy a kudy jel, jak dlouho cesta trvala apod.? Přece si to nemůžete vycucat z prstu.
      Firma může poskytnout jen na základě řádných podkladů.

• 21. 11. 2009 17:44

dorka (neregistrovaný) 93.99.200.---

Právě toto nastalo, prostě mi na stole přistála účenka z nějakého hotelu v Londýně a mám to prý zaúčtovat. Šéfík se tu objevuje tak 2x za měsíc jinak je někde pořád v povětří, sama jsem ani nevěděla, že někde byl.... Mám mu prostě dát k vyplnění cestovní příkaz a vypočítat stravné+kapesné?? Nebo mám jenom dát do nákladů účet za hotel?

• 21. 11. 2009 19:04

annonym (neregistrovaný) 85.132.219.---

Dejte do nákladů doklad za hotel a nechejte si potvrdit, že se zúčastnil výstavy souvidející s vaší činností.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).