Hlavní navigace

Dohoda

• (neregistrovaný) 85.71.6.---

25. 11. 2009 6:19

Mám dotaz, zaměstnavatel nemá zakázky, prý je bude mít až v polovině příštího roku. Chce, aby zaměstnanci podepsali dohodu a šli na ÚP, dokud je nebude potřebovat. Jenže zaměstnanci se bojí , že je třeba už nevezme zpátky a budou i bez odstupného. Teď jim odstupné vyplatit nechce, protože na to nemá. Jedná se asi o 110 zaměstnanců. Nabídl jim dohodu, ve které by bylo napsáno, že pokud je nevezme zpátky do práce , tak jim pak to odstupné musí vyplatit.Nevím jestli je taková dohoda vůbec možná, nikdy jsem o takové neslyšela. Jedná se o to jestli by pak měli nárok na odstupné, když by byla taková dohoda sepsaná? A co když ÚP najde zaměstnancům jinou práci,a oni ji budou muset přijmout, tak určitě o odstupné přijdou?Moc všem děkuji za názory.

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 25. 11. 2009 9:12

J (neregistrovaný) 213.192.2.---

Re: Dohoda
      Pokud podepíší dohodu o ukončení PP bez uvedení důvodu s nárokem na odstupné,nemají na odstupné nárok.V případě, že by takovouto dohodu i podepsali, už by to podle mne nebylo odstupné, ale nějaká odměna nebo co, čili s odvodem na SP a ZP.Ani si netroufnu tvrdit, že by takovéto ustanovení dohody mohli potom vymáhat třeba soudně.Já bych nic takového nepodepsala.

• 25. 11. 2009 9:19

marketqa (neregistrovaný) 88.101.157.---

rozhodne bych nic takoveho nepodepsala. jistota, ze ze zamestnavatele neco "vyrazite" po ukonceni PP dohodou je podle meho nazoru nulova.

• 25. 11. 2009 10:22

pája

>>Mám dotaz, zaměstnavatel nemá zakázky, prý je bude
      >>mít
      >>až v polovině příštího roku. Chce, aby zaměstnanci
      >>podepsali dohodu a šli na ÚP, dokud je nebude
      >>potřebovat.
      >>Jenže zaměstnanci se bojí , že je třeba už nevezme
      >>zpátky a budou i bez odstupného. Teď jim odstupné
      >>vyplatit nechce, protože na to nemá. Jedná se asi o
      >>110
      >>zaměstnanců. Nabídl jim dohodu, ve které by bylo
      >>napsáno,
      >>že pokud je nevezme zpátky do práce , tak jim pak to
      >>odstupné musí vyplatit.Nevím jestli je taková dohoda
      >>vůbec možná, nikdy jsem o takové neslyšela. Jedná se o
      >>to
      >>jestli by pak měli nárok na odstupné, když by byla
      >>taková dohoda sepsaná? A co když ÚP najde
      >>zaměstnancům
      >>jinou práci,a oni ji budou muset přijmout, tak určitě
      >>o
      >>odstupné přijdou?Moc všem děkuji za názory.
      >
      >rozhodne bych nic takoveho nepodepsala. jistota, ze ze
      >zamestnavatele neco "vyrazite" po ukonceni PP dohodou
      >je podle meho nazoru nulova.

• 25. 11. 2009 10:25

pája

To je kapku jinak. Šlo by to řešit jako forma smlouvy o uzavření budoucí pracovní smlouvy, kde by byl definován závazek zaměstnavatele a sankce za jeho nesplnění, která by byla jednoznačně vymahatelná. Společně s dohodou o ukončení PP by to byly závazné dokumenty. Vzhledem k nutné právní vyváženosti práv a povinností obou účastníků by také bylo vhodné stanovit povinnost zaměstnance a sankci za nesplnění. Toto ale není k úplnému řešení zde, šlo by o důležitý pracovněprávní úkon, který se musí konzultovat a připravit na místě samém. Každopádně ale je cesta k řešení, ne že je šance nulová.

• 25. 11. 2009 11:08

J (neregistrovaný) 213.192.2.---

Jen pro zajímavost, vy sám by jste vámi uváděné dokumenty ,byť sepsané právně správně,podepsal? Podepsal by jste dohodu o ukončení bez nároku na odstupné a zároveň nějakou smlouvu o smlouvě budoucí, ve které by se sice zaměstnavatel zavázal vás po určité době opět zaměstnant a pokud ne, následovalo by nějaké vyrovnání - nemohlo by to být ale odstupné v pravém smyslu slova a vy by jste se zavázal na blíže nespecifikovaný PP přistoupit? Co když opravdu do té doby najde zaměstnanec lepší zaměstnání, vždyť vůbec neví, jak by ten následující PP u původního zaměstnavatele vypadal, nebo to by také muselo být ošetřeno ve smlouvě o smlouvě budoucí-zařazení, mzda a pod.? Zdá se mi takováto varianta více než krkolomná.

• 25. 11. 2009 11:36

pája

>
      >>>
      >Jen pro zajímavost, vy sám by jste vámi uváděné
      >dokumenty ,byť sepsané právně správně,podepsal?

jistě
      Podepsal by
      >jste dohodu o ukončení bez nároku na odstupné a
      >zároveň nějakou smlouvu o smlouvě budoucí, ve které by se
      >sice zaměstnavatel zavázal vás po určité době opět
      >zaměstnant a pokud ne, následovalo by nějaké vyrovnání -

jistě
      >nemohlo by to být ale odstupné v pravém smyslu slova a
      >vy by jste se zavázal na blíže nespecifikovaný PP
      >přistoupit?
      proč ne
      Co když opravdu do té doby najde zaměstnanec
      >lepší zaměstnání, vždyť vůbec neví, jak by ten
      >následující PP u původního zaměstnavatele vypadal, nebo to by
      >také muselo být ošetřeno ve smlouvě o smlouvě
      >budoucí-zařazení, mzda a pod.?
      ano
      Zdá se mi takováto varianta více
      >než krkolomná.
      to Vám nikdo nebere, pouze jsem popsal možnost, jak by to také šlo řešit, netvrdím, že je jednoduchá a nejlepší, ale nelze trvdit, že nic takového neexistuje. Tazatel má vždy možnost si vybrat, zda využije či nevyužije radu, nebo kterou atd.

• 25. 11. 2009 10:28

cemetery (neregistrovaný) 80.251.249.---

Na žádnou dohodu nepřistupujte, vyčkejte na ukončení ze strany zaměstnavatele podle zákona s odstupným, pokud je nadbytečnost. Má povinnost Vám práci dát a pokud ji nemá řešit dle zákona. To je častá chyba zaměstnanců po podepsané dohodě už o ně zaměstnavatel nemá zájem, natož,aby jim něco platil. Pokud nemá peníze na odstupné nyní, neměl by ani pak...

• 25. 11. 2009 11:02

OX (neregistrovaný) 85.71.6.---

Moc všem děkuji za jejich názory a rady nad zlato.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).