Hlavní navigace

Technické zhodnocení - poprvé-pomoc

  • (neregistrovaný) 90.179.94.---

    29. 11. 2009 10:52

    Jsme s.r.o., před sedmi lety jsme koupili dům i s pozemkem, kde máme kanceláře. Dům i pozemek je majetkem firmy. V srpnu jsme náš pozemek oplotili novým plotem, půlka pozemku již oplocena byla. Plot jsme vyměnili celý, stávající plotové sloupky jsme vyměnili za nové a na druhou dokoupili. Můžeme dát půlku plotu na opravu a půlku do TZ? Plot jsme si udělali sami (naši zaměstnanci). Když tedy budeme moci dát jen půlku nákladů do TZ, rozpočítám odpisy na 23let? Vůbec mi to není jasné.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 29. 11. 2009 19:59

      ucetni007

      Re: Technické zhodnocení - poprvé-pomoc
      Opravy a TZ jsou vždy problematické a tento případ nebude výjimkou. Výměnu starého oplocení za nové budete moci dát do oprav pouze v případě, že nezměníte technické parametry, jen vyměníte díly. Obávám se, že toto ustát před správcem daně bude složité. Přístavba plotu je svým charakterem výdaj na TZ podle § 33 ZDP. Rohodnutí je tedy na Vás, co obhájíte, osobně bych celé náklady považoval za TZ.

      Jak budete postupovat z hlediska odpisování záleží na tom, jakým způsobem majetek daňově odpisujete. Pokud rovnoměrnými odpisy, použijete v roce 2009 sazbu dle § 31 ZDP pro tzv. zvýšenou vstupní cenu, která je vždy o něco nižší a odpisování se tím automaticky natáhne. Pokud odpisujete zrychleně, použijete koeficient pro zvýšenou zůstatkovou cenu (kterou navýšíte právě o provedené TZ) bez odečtu počtu let, po které již bylo odpisováno, takže doba odpisování se prodlouží ještě mnohem více než u rovnoměrných odpisů.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).