Hlavní navigace

Výpověď-výpovědní lhůta

  • (neregistrovaný) 88.102.66.---

    29. 11. 2009 17:05

    Chci dát výpověď k 30.11.2009. Ja je to s výpovědní lhůtou? Myslím, že je 2 měsíce, ale zaměstnavatel mi může dát i více? Třeba než zaškolí na mé místo někoho jiného. Ale kolik mi může dát měsíců navíc?

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 29. 11. 2009 17:11

      ilča (neregistrovaný) 193.179.44.---

      Re: Výpověď-výpovědní lhůta
      (1) Byla-li dána výpověď, skončí pracovní poměr uplynutím výpovědní doby. Výpovědní doba musí být stejná pro zaměstnavatele i zaměstnance a činí nejméně 2 měsíce.
      (2) Výpovědní doba začíná prvním dnem kalendářního měsíce následujícího po doručení výpovědi a končí uplynutím posledního dne příslušného kalendářního měsíce, s výjimkami vyplývajícími z § 53 odst. 2, § 54 písm. b) a § 63.

    • 29. 11. 2009 19:56

      Ivča (neregistrovaný) 88.102.66.---

      Re: Výpověď-výpovědní lhůta
      Ale to jsem si přečetla v ZP taky, mě jde právě o ten termín "nejméně 2 měsíce". To tedy může být i pět měsíců, když nejméně jsou 2 měsíce? A když mi zaměstavatel určí třeba 3 měsíce, tak to musím akceptovat?

    • 29. 11. 2009 20:09

      yx (neregistrovaný) 94.112.113.---

      Re: Výpověď-výpovědní lhůta
      To byste ale museli mít např. v kolektivní smlouvě nebo vnitřním předpise. Potom to musíte akceptovat. Úplně libovolně to určit nemůže.

    • 30. 11. 2009 10:14

      pája

      Re: Výpověď-výpovědní lhůta
      Především musí být stejná pro zam-tele i zam-ce- viz § 51, jnrn pro jednoho nelze.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).