Hlavní navigace

Okamžité zrušení PP - prosím pomozte

  • (neregistrovaný) 90.176.188.---

    30. 11. 2009 20:09

    Dobrý den,

    rád bych se zeptal jak je to v případě okamžitého zrušení PP.
    Zaměstnavatel nevyplácí mzdy ani do 15ti dní od výplatního termínu. Jsem sice nyní nemocný, ale chtěl bych PP zrušit okamžitě. Mám z práce zapůjčené nějaké věci, které bych chtěl pozdržet (pokud je to možné) do doby než mi bude vyplacena mzda a odstupné na které mám nárok (z důvodu nevyplacení mzdy). Dále se chci zeptat zda ukončení PP není překážkou pro další vyplácení nemocenské a zda se mám jít ještě v době nemocenské přihlásit na ÚP nebo až mi někdy nemoc skončí (jsem po těžkém úrazu).Domnívám se, že nemohu pobírat jak nemocenskou tak podporu. Je tedy možné nastoupit na podporu např. za pět měsíců? Z čeho by se následně podpora vypočítávala, z nemocenské?
    Předem moc děkuji.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 30. 11. 2009 20:21

      Jiřka1 (neregistrovaný) 80.90.128.---

      Re: Okamžité zrušení PP - prosím pomozte
      Pozor - okamžitě pro nevyplacení mzdy nebo její části můžete zrušit pracovní poměr, pokud marně uplyne 15 dnů od její splatnosti, nikoli od výplatního termínu. Pokud nemáte v pracovní smlouvě přímo ujednán termín splatnosti (a termín splatnosti je něco jiného než termín výplaty), pak je poslední dnem splatnosti vždy poslední den v měsíci (např. poslední den pro mzdu za říjen je 30. listopad). A teprve po uplynutí dalších 15ti dnů můžete zrušit pracovní poměr, tedy teprve když Vám mzdu za říjen nezaplatí ani 15. prosince, pak můžete nejdříve 16.12. zrušit.

    • 30. 11. 2009 20:28

      Bezradný (neregistrovaný) 90.176.188.---

      Re: Okamžité zrušení PP - prosím pomozte
      Mzda je splatná 15tý den v měsíci(uvedeno ve smlouvě), tudíž pokud není mzda vyplacena k poslednímu dni následujícího měsíce, je možné PP ukončit okamžitým zrušením. Toto vím, nicméně mne zajímají spíše další otázky, ale děkuji za odpověď.

    • 30. 11. 2009 20:46

      Jiřka1 (neregistrovaný) 80.90.128.---

      Re: Okamžité zrušení PP - prosím pomozte
      Tak pokud tam máte uvedenou přímo splatnost, tak je možnost okamžitého zrušení po marném uplynutí 15ti dnů od tohoto smluveného dne splatnosti, pokud neuplynuly 2 měsíce ode dne, ve kterém jste se o důvodu dozvěděl (viz § 59). Domnívám se, že zadržovací právo můžete uplatnit. V době nemoci vypláci zaměstnavatel náhradu mzdy za pracovní dny v prvních 2 týdnech nemoci, nejdéle však jen do dne skončení prac. poměru. Od 15 dne vyplácí sociálka nemocenské dávky a ty jsou vypláceny i po skončení prac. poměru. Pokud budete po skončení poměru dále nemocen, tak se na ÚP nehlásíte. Pojištěn budete z titulu nemoci a podporu byste nepobíral, když jsou vypláceny nemocenské dávky. Zaregistrujete se až po skončení nemoci. Pak náleží podpora za předpokladu, že jste byl důchodově pojištěn aspoň 12 měsíců v předešlých 3 letech. Zaměstnavatel musí v den ukončení prac. poměru předat potvrzení o zaměstnání (tzv. zápočťák) a na Vaši žádost Vám vystaví potvrzení o průměrném čistém výdělku, ale ÚP na to mají vlastní formulář. Tento průměr se počítá z výdělků předešlého kal. čtvrtletí než ve kterém skončil prac. poměr, pokud v něm bylo odpracováno aspoň 21 směn (např. skončíte teď v prosinci, tj. ve 4. čtvrtletí, průměr bude počítán z výdělků ve 3. čtvrtletí). Pokud v tom předešlém čtvrtletí není odpracováno 21 směn (třeba proto, že byl zaměstnanec nemocný), použije se průměr pravděpodobný.

    • 30. 11. 2009 21:09

      Bezradný (neregistrovaný) 90.176.188.---

      Re: Okamžité zrušení PP - prosím pomozte
      Děkuji.
      Pokud tomu správně rozumím, bude mi podpora (pokud půjdu na ÚP po skončení PN - třeba až v březnu, možná i déle - jsem v dlouhodobém léčení) počítána z 3. kvartálu - pracoval jsem souvisle 6let. Podpora bude od ukončení PN vyplácena ve výši 65% za první dva měsíce atd? Rozumím správně?

      A ještě se chci zeptat - tím zadržovacím právem jste si jistá nebo se jen domníváte?
      Pokud si jste jistá, můžete mi napsat nějaký odkaz s § kde je citováno?
      Předem moc děkuji.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).