Hlavní navigace

Dovolená - výpočet

  • (neregistrovaný) 80.83.73.---

    3. 12. 2009 11:17

    Zamestnanec nastup 9.2.2009 do 23.11.2009, v unoru ani v listopadu neodpracoval 21 dni, tzn, ze ma narok 13,5 dne? nebo se to scita 2x cca pul mesice, tzn, ze by mohl mit narok na 15dni?

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 3. 12. 2009 11:26

      Renáta (neregistrovaný) 62.40.70.---

      Re: Dovolená - výpočet
      Prosím Vás, příště se nejprve jukněte do historie diskuze, protože co se týče výpočtu nároku na dovolenou, je toho tu nespočetně.
      Nebo kdybyste nahlédla do ZP, našla byste určitě toto:

      § 212
      (1) Zaměstnanci, který za nepřetržitého trvání pracovního poměru k témuž zaměstnavateli konal u něho práci alespoň 60 dnů v kalendářním roce, přísluší dovolená za kalendářní rok, popřípadě její poměrná část, jestliže pracovní poměr netrval nepřetržitě po dobu celého kalendářního roku. Za odpracovaný se považuje den, v němž zaměstnanec odpracoval převážnou část své směny; části směn odpracované v různých dnech se nesčítají.
      (2) Poměrná část dovolené činí za každý celý kalendářní měsíc nepřetržitého trvání téhož pracovního poměru jednu dvanáctinu dovolené za kalendářní rok.

    • 3. 12. 2009 11:36

      sss (neregistrovaný) 80.83.73.---

      Re: Dovolená - výpočet
      Dekuji za zkopirovani zakoniku, historii jsem si taky nahodne projela, ale nikde neni dotaz od pulky mesice do pulky mesice a v zakoniku presnou odpoved taky nevidim, ale dekuji, ze jste si dala tu praci, misto jasne odpovedi ANO 13,5 dne, NE 15dni

    • 3. 12. 2009 11:42

      all (neregistrovaný) 77.93.205.---

      Re: Dovolená - výpočet
      Tak snad nejde o to, aby vám někdo spočetl přesnou výši, ale abyste se naučila, co nevíte. Navíc zde v diskuzi je nespočetněkrát i příklad z poloviny do poloviny měsíce .
      Čili, jestliže pracovní poměr trval od 9.2. do 23.11. tak prvně zjistíte, zda 8.2., měl zaměstnavatele. Pokud ano a současně odpracoval nejméně 60 pracovních dní za dobu trvání PP, tak bude mít nárok na 9/12 celoročního nároku. Jestliže 8.2. zaměstnavatele neměl, tak má nárok na 8/12 celoročního nároku. Jestliže za dobu trvání PP neodpracoval 60 dní, tak náleží dovolená za každých 21 odpracovaných dní 1/12 celorč. nároku.
      Já sama jsem tento výklad psala několikrát. Krom toho v zákoníku práce je dovolená dobře popsána.

    • 3. 12. 2009 11:46

      Líba (neregistrovaný) 195.146.112.---

      Re: Dovolená - výpočet
      (3) Poměrná část dovolené přísluší v délce jedné dvanáctiny též za kalendářní měsíc, v němž zaměstnanec změnil zaměstnání, pokud skončení pracovního poměru u dosavadního zaměstnavatele a vznik pracovního poměru u nového zaměstnavatele na sebe bezprostředně navazují; zaměstnanci přísluší v takovém případě poměrná část dovolené od nového zaměstnavatele.

      Měl 1.2. - 8.2. zaměstnavatele? Tak NE, 15 dní. Neměl? Tak ANO, 13,5 dne.

    • 3. 12. 2009 12:00

      sss (neregistrovaný) 80.83.73.---

      Re: Dovolená - výpočet
      >>>>Zamestnanec nastup 9.2.2009 do 23.11.2009, v unoru
      >>>>ani
      >>>>v listopadu neodpracoval 21 dni, tzn, ze ma narok
      >>>>13,5
      >>>>dne? nebo se to scita 2x cca pul mesice, tzn, ze by
      >>>>mohl mit narok na 15dni?
      >>>
      >>>Prosím Vás, příště se nejprve jukněte do historie
      >>>diskuze, protože co se týče výpočtu nároku na
      >>>dovolenou,
      >>>je toho tu nespočetně.
      >>>Nebo kdybyste nahlédla do ZP, našla byste určitě
      >>>toto:
      >>>
      >>>§ 212
      >>>(1) Zaměstnanci, který za nepřetržitého trvání
      >>>pracovního poměru k témuž zaměstnavateli konal u něho
      >>>práci
      >>>alespoň 60 dnů v kalendářním roce, přísluší dovolená
      >>>za
      >>>kalendářní rok, popřípadě její poměrná část, jestliže
      >>>pracovní poměr netrval nepřetržitě po dobu celého
      >>>kalendářního roku. Za odpracovaný se považuje den, v
      >>>němž
      >>>zaměstnanec odpracoval převážnou část své směny;
      >>>části
      >>>směn odpracované v různých dnech se nesčítají.
      >>>(2) Poměrná část dovolené činí za každý celý
      >>>kalendářní měsíc nepřetržitého trvání téhož
      >>>pracovního
      >>>poměru
      >>>jednu dvanáctinu dovolené za kalendářní rok.
      >>
      >>Dekuji za zkopirovani zakoniku, historii jsem si taky
      >>nahodne projela, ale nikde neni dotaz od pulky mesice
      >>do pulky mesice a v zakoniku presnou odpoved taky
      >>nevidim, ale dekuji, ze jste si dala tu praci, misto
      >>jasne
      >>odpovedi ANO 13,5 dne, NE 15dni
      >
      >(3) Poměrná část dovolené přísluší v délce jedné
      >dvanáctiny též za kalendářní měsíc, v němž zaměstnanec
      >změnil zaměstnání, pokud skončení pracovního poměru u
      >dosavadního zaměstnavatele a vznik pracovního poměru u
      >nového zaměstnavatele na sebe bezprostředně navazují;
      >zaměstnanci přísluší v takovém případě poměrná část
      >dovolené od nového zaměstnavatele.
      >
      >Měl 1.2. - 8.2. zaměstnavatele? Tak NE, 15 dní. Neměl?
      >Tak ANO, 13,5 dne.
      >
      >
      >Dekuji Libo

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).