Hlavní navigace

Přechod z paušálu na DE

  • (neregistrovaný) 213.168.183.---

    7. 12. 2009 22:47

    Dobrý den, všude se dočtu o úpravách, které jsou nutné učinit v případě, že přecházím z DE na tzv. "paušál" (dodanit pohledávky, zásoby a dát do výdajů závazky). Nikde jsem ale nenarazila na opačnou situaci - co je potřeba udělat v případě přechodu z paušálu na vedení DE? + prosím o informaci - podnikatel ví, že pro něj bude výhodné pro rok 2010 přejít z DE na paušál. Musí podat opravné či dodateční DP 2009 nebo může výše popsané úpravy udělat a zohledenit již v řádném DP 2009 a v roce 2010 jednoduše přejít na paušál bez nutnosti podat takto upravené DP? Děkuji!

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 8. 12. 2009 6:32

      annonym (neregistrovaný) 85.132.219.---

      Re: Přechod z paušálu na DE
      Stejně jako přechod z DE na paušální výdaje, tak i přechod opačný je spojen s povinností provést stejnou úpravu základu daně jako v případě ukončení činnosti. Podle § 23 odst. 8 písm. b) bod 3 ZDP je poplatník, který nevede účetníctví ani DE, povinen upravit základ daně a to:
      - o cenu nespotřebovaných zásob
      - o výši pohledávek (mimo pohl. uvedených v § 24/2 y)
      - o výši zaplacených záloh
      Základ daně se upraví za zdaňovací období předcházející zdaňovacímu období, ve kterém ke změně způsobu uplatňování výdajů došlo.
      Pokud víte, že v r. 2010 chcete uplatnit skutečné výdaje (§ 24), pak výše uvedené úpravy základu daně provedete v řádném DaP za rok 2009. Pokud by jste se ke změně způsobu uplatňování výdajů rozhodl až po podáná řádného DaP za rok 2009, pak by jste musel podat dodatečné DaP za rok 2009.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).