Hlavní navigace

Dovolená versus výkon práce

  • (neregistrovaný) 85.71.225.---

    8. 12. 2009 20:55

    Dobrý den, prosím někoho o radu. Dle ZP se doba čerpání dovolené posuzuje jako výkon práce. A nyní řeším problém.
    Zaměstnanec s měsíční mzdou 22500,- listopad 20prac.dnů+1svátek (7,5hod.prac doba=150hod za listopad),čerpal 2dny dovolené. Tj.odpracoval SKUTEČNĚ 135hod.(22500/150*135=20250,-) proplatím 2dny dovolené prům. náhradou 141,30=2120,- Nějak mi vrtá ale hlavou ustanovení zákoníku že dovolená se posuzuje jako výkon práce. To mu v programu mám copak ještě těch 15hod.za dovolenou zahrnout do odpracované doby, aby byl průměr v novém roce skutečně z odpracované doby? To mi ale zase přeplatí zaměstnance. Když to zase neuvedu do odpracované tu dovolenou a k tomu ještě 1svátek bude mít průměrnou náhradu v novém čtvrtletí špatně. Pokud budu svátek zahrnovat bude mzda ještě nižší 22500/157,5*135=19286,- + dovol.2120 celkem= 21406,- To bude řev že i když nebyl nemocný atd. má míň než kdyby si dovolenou nevzal. Poradí někdo?Nějak se v tom plácám.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 8. 12. 2009 21:40

      yx (neregistrovaný) 94.112.72.---

      Re: dovolená versus výkon práce
      § 348
      (1) Jako výkon práce se posuzuje doba
      a) kdy zaměstnanec nepracuje pro překážky v práci, s výjimkou doby pracovního volna poskytnutého na žádost zaměstnance, bylo-li předem sjednáno jeho napracování, a doby, po kterou byla práce přerušena pro nepříznivé povětrnostní vlivy,
      b) dovolené,
      c) kdy si zaměstnanec vybírá náhradní volno za práci přesčas nebo za práci ve svátek,
      d) kdy zaměstnanec nepracuje proto, že je svátek, za který mu přísluší náhrada mzdy, popřípadě za který se mu jeho měsíční mzda nebo plat nekrátí.

      (2) Ustanovení odstavce 1 a § 216 odst. 3 a 4 se nepoužijí pro účely práva na mzdu nebo plat a odměnu z dohody ani na
      zjišťování průměrného výdělku.

    • 8. 12. 2009 22:01

      iii (neregistrovaný) 85.71.225.---

      Re: dovolená versus výkon práce
      jestli tomu dobře rozumím(o dovolené teď nemluvím) svátky mi můj mzdový program zahrnuje do odpracované doby. Tj. listopad 150prac.hod.(7,5hod.doba) Můj program u měs.mzdy mi říká, že zaměstnanec odpracoval 157,5hod. Když pokrátím tyto hodiny na 150 pokrátí mi program i hrubou mzdu.Pokud nevstupuje svátek dle Vás do odprac.doby(bod1 písm.d) při zjišťování prům. výdělku, jak tedy zdůvodníte tvrzení, že měsíční mzda je včetně svátků a hodiny se zahrnují do odpracované doby když se mzda nekrátí??

    • 8. 12. 2009 22:21

      Jiřka1 (neregistrovaný) 80.90.128.---

      Re: dovolená versus výkon práce
      Pokud má zaměstnanec měsíční mzdu a a tato se mu při svátku nekrátí, pak se pro výpočet hodinového průměru hodiny ve svátek přičítají ke skutečně odpracovaným hodinám a těmito celkovými hodinami se dělí hrubá mzda bez náhrad. Pokud je svátek proplácen průměrem, pak se pracuje pouze se skutečně odpracovanými hodinami. Prostě vylučujete hodiny, za které byla vypočítána náhrada mzdy, stejně jako vylučujete z hrubé mzdy tu náhradu. Pokud za svátek neplatíte náhradu, tak ty hodiny nevylučujete, stejně jako počítáte s celou měsíční mzdou, protože tato nebyla pro svátek pokrácena.
      1.příklad: zaměstnanec má měsíční mzdu 20000 Kč a při svátku se jeho mzda nekrátí (svátek mu není proplácen průměrem). Pracuje na 8 h denně od po do pá. V měsíci je 20 prac. dnů a 1 svátek. Jeho hrubá mzda bude činit 20000 Kč. Při výpočtu hodinového průměru pro další čtvrtletí se bude pracovat s 20000 Kč a 168 hodinami.
      2. příklad: zaměstnanec má měsíční mzdu 20000 Kč a svátek je mu placen průměrem. V měsíci je 20 pr. dnů a 1 svátek, odpracoval vše. Jeho hrubá mzda bude: 20000 : 168 x 160 = 19048 (mzda za práci) + 8 x hodinový průměr (náhrada za svátek). Při výpočtu hodinového průměru pro další čtvrtletí se bude pracovat s 19048 Kč a 160 hodinami.

    • 8. 12. 2009 22:45

      iii (neregistrovaný) 85.71.225.---

      Re: dovolená versus výkon práce
      Promiňte asi jsem natvrdlá ale ještě mi nikdo neodpověděl na moji otázku. Dle §348 odst.1písm. d) se svátek nepovažuje za výkon práce pro účely práva na mzdu (mimo jiné na zjištění prům.výdělku). Proč tedy, když se svátek nepovažuje za výkon práce a mzdu nekrátíme(tudíž přičítám svátek k odpracované době), vstupuje tento svátek k odpracovaným hodinám do výpočtu průměrné náhrady? Vždyť si to protiřečí.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).