Re: Mandátní smlouva nebo smlouva o dílo
Občanský zákoník:
§566
(1) Mandátní smlouvou se zavazuje mandatář, že pro mandanta na jeho účet zařídí za úplatu určitou obchodní záležitost uskutečněním právních úkonů jménem mandanta nebo uskutečněním jiné činnosti, a mandant se zavazuje zaplatit mu za to úplatu.
§536
(1) Smlouvou o dílo se zavazuje zhotovitel k provedení určitého díla a objednatel se zavazuje k zaplacení ceny za jeho provedení.
Myslím že v tomto případě se jedná o smlouvu o dílo.
Re: Mandátní smlouva nebo smlouva o dílo
1. Jde-li o vedení účetnictví na základě živ.oprávnění pro podnikatele, tak se tento závakový vztah řídí obchod.zákoníkem, nikoiliv občanským
2. smlouva o dílo je typ smlouvy upravující vytvoření díla, předání a úplatu(vytvoření SW, stavba rod.domku, oprava auta, generální úklid po malování a pod.) Mohlo by jít též o např. zpracování účetní závěrky a daň.přiznání za konkr.rok a dost. Jde prostě o činost, která má svůj začátek,průběh a konec. Na vedení účetnictví jako dlouhodobou činnost na dobu neurčitou je daleko vhodnější uzavřít tzv.inominátní-nepojmenovanou smlouvu o posklytování služeb při vedení účetnictví, poradenství v tomto oboru, daňové záležitosti a pod.- uzavírá se dle § 269/2 obch.zákoníku. Ne každý tuto možnost zná, proto to tlačí do mandátních smluv nebo o dílo. Uzavření smlouvy dle § 269/2 dává v podstatě více možností spefi.úpravy závazkového vztahu mezi subjekty.
Re: Mandátní smlouva nebo smlouva o dílo
Děkuji za opravu. Nějak jsem se uklikl mezi zákony. Každopadně smlouva o dílo je použitím ze zmiňovaných lepší, mandátní smlouva se používá především pro jeden daný úkol s tím jednáte v této záležitosti za mandanta, ale jak říká pája nejlepší je uzavřít na neurčito prostě smlouvu o poskytování služeb a případné zastupování řešit plnou mocí.
Objednejte si zdarma náš týdenní newsletter. Aktuální články a důležité informace tak budete mít vždy po ruce ve svém mailu.
Aktualizujeme další formuláře pro daňové povinnosti
Pozor na sváteční nákupy, v tyto dny budou obchody zavřené
Kdo bude mít v roce 2026 nárok na předčasný důchod?
Ten umí to a ten zas tohle. Připomeňte si příběhy šikovných podnikatelů za rok 2025
10 nejvtipnějších vánočních reklam všech dob
Situace, kdy nemusí OSVČ platit zálohy na sociální pojištění
11. 12. 2009 12:09
Prosím o radu, když někomu povedu účetnictví na ŽL, mám s ním uzavřít mandátní mslouvu nebo smlouvu o dílo? je v tom nějaký rozdíl?