Hlavní navigace

Účtování majetku v DE

 • (neregistrovaný) 84.244.73.---

  7. 1. 2010 15:03

  Dobrý den, prosím o radu, jak se účtuje v DE pořízení drobného majetku? Mám konkrétní případ. Pronajali jsme si bývalou stodolu a se souhlasem majitele a ošetřeno v nájemní smlouvě jsme vyměnili 2 okna za plastová a také vstupní dveře a vrata. Okna stála 10000,-, dveře 2000,- a vrata 38000,- vše vč,daně.Mám účtovat každý kus zvlášť nebo jako celek a odepisovat /upřímě to se mi moc nechce/

  A ještě o jednu radu prosím, jak řešit el.energii, když je celá dílna napojena na jedny hodiny a vyúčtování přijde majiteli, který není podnikatelský subjekt?

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 8. 1. 2010 0:31

   v.e.n.d.y.

   Re: Účtování majetku v DE
   Zhodnotili jste nemovitost za 50 000,-, já bych řekla že Vámi popsaný drzhý způsob je dobře, pokud máte souhlas majitele k odepisování, tak odepisujte, v případě že nájem zrušíte, vyfakturujte mu zůstatkovou cenu zhodnocení. Co se táče elektřiny, měla by být ošetřena už v nájemní smlouvě, může být i součástí ceny nájmu, ale budou s tím problémy si myslím. Nejlepší by byl Váš vlastní elektroměr a bylo by.

  • 8. 1. 2010 11:33

   Sissa (neregistrovaný) 84.244.73.---

   Re: Účtování majetku v DE
   Děkuji za odpověď.Jen ještě prosím, nevíte jaká bude odpisová skupina u těch vrat a oken dohromady? Nevím jestli jako stavba nebo movité věci. A ad/2- elektroměr máme ,ale jen svůj, nevím zda by Fú stačilo doložit náš odečet a fakturu od majitele nemovitosti, ze které si vezmeme jen tu naši spotřebu a odečteme si DPH.
   Velmi děkuji, jsem v tomto začátečník.

  • 8. 1. 2010 14:13

   v.e.n.d.y.

   Re: Účtování majetku v DE
   Jde o TZ budovy, takže bych to zařadila jako budovu a odepisovala podle ní. A zaráží mě Vaše věta "fakturu od majitele nemovitosti, ze které si vezmeme jen tu naši spotřebu a odečteme si DPH."....nemáte daňový doklad na elektřinu,když je faktura na majitele, pozor na odečet DPH!!!

  • 8. 1. 2010 16:01

   Sissa (neregistrovaný) 84.244.73.---

   Re: Účtování majetku v DE
   DPH si vzít nemůžeme, ale podle odečtu si uplatníme cenu do nákladů- je to správně? Moc vám děkuji.

  • 9. 1. 2010 0:11

   v.e.n.d.y.

   Re: Účtování majetku v DE
   Majitel nemovitosti, na kterého je vystavena faktura za elektřinu, by Vám měl spotřebu vyúčtovat. Pokud součástí nájmu jsou i zálohy na elektřinu, pak jemu nespadají do příjmů z nájmu, pokud Vám je zúčtuje.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).