Hlavní navigace

OSVČ - nemocenská a cestovní náklady

• (neregistrovaný) 85.71.74.---

6. 8. 2011 16:33

Dobrý den. Chtěl bych se zeptat na dvě věci. Od 1.8.2011 jsem začal podnikat dle mantátní smlouvy o obchodním zastoupení.
    První dotaz by byl na doporučení komerčního nemocenského pojištění.U jaké pojišťovny a na co si dát pozor. Ptám se z toho důvodu, protože jsem po transplantaci ledviny a u mne je pravděpodobnost nemoci či delší hospitalizace pokud by se vyskytly komplikace vysoká.

Druhý dotaz se týká mého osobního auta. Je to starší ojetina, kterou jezdím do kanceláře + služební cesty. Oplatí se mi přihlásit jej k silniční dani? Chtěl bych si dávat do nákladů benzín a další věci jako oleje, maziva pro běžný provoz auta.

Předem děkuji za odpověď.

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 6. 8. 2011 17:22

autorka

Dobrý den,

rozhodně je vhodné sjednání komerčního nemocenského pojištění. Podmínky jednotlivých pojišťoven se liší. Bohužel Vám nemůžeme doporučit, kterou pojišťovnu vybrat.

Ohledně zahrnutí výdajů spojených s automobilem do výdajů, upozorňuji, že silniční daň je v případě využití vozidla k podnikatelským účelům povinná. Výdaje se odvíjí od skutečnosti, zda zahrnete nebo nezahrnete automobil do obchodního majetku. Rozdíl je vysvětlen v článku: Dejte si auto do daňových výdajů. Přinášíme tipy, jak na to

Poznámka: Pracovní cestou nikdy nemůže být cesta z domu na pravidelné pracoviště ani pohyb mezi jednotlivými provozovnami. Pravidelným pracovištěm podnikatele je totiž dle zákona o daních z příjmů místo podnikání uvedené v živnostenském nebo jiném obdobném povolení k podnikání. A aby nedošlo k omylu, Ministerstvo financí v pokynu D-300 upozorňuje, že cesty do sídla společnosti nelze považovat za pracovní cesty.   

Dagmar Kučerová  :)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).