Hlavní navigace

Nárok na dovolenou před mateřskou

  • (neregistrovaný) 193.179.215.---

    15. 1. 2010 12:27

    V květnu nastupuji na mateřskou dovolenou...mám nárok na čerpání celého nároku na dovolenou za rok 2010 - tj.min. 20 dní dovolené...?Zaměstnavatel přidává 5 dní dovolené navíc...mám nárok i na tyto dny dovolené?
    Předem děkuji za odpověď.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 15. 1. 2010 12:31

      xy5

      Re: Nárok na dovolenou před mateřskou
      mat. dovolená se počítá jako odprac. doba, pokud tedy nebudete nemocná (na neschopence) více než 100PD, potom budete mít nárok za r. 2010 na celoroční nárok (tj. 25 dnů)

    • 15. 1. 2010 12:44

      kacatko (neregistrovaný) 193.179.215.---

      Re: Nárok na dovolenou před mateřskou
      A mohu si tento celý nárok 25 dní vybrat ještě před nástupem na MD a nebo až po MD....?
      děkuji

    • 15. 1. 2010 12:48

      Kara (neregistrovaný) 82.113.44.---

      Re: Nárok na dovolenou před mateřskou
      Před MD si můžete dovolenou vybrat pouze pokud to zaměstnavatel odsouhlasí (o době čerpání dovolené totiž rozhoduje pouze zaměstnavatel s jedinou vyjímkou, a tou je právě čerpání dovolené tak, aby bezprostředně navazovalo na mateřskou dovolenou).

    • 15. 1. 2010 12:32

      j. (neregistrovaný) 217.112.168.---

      Re: Nárok na dovolenou před mateřskou
      Máte nárok na to co ostatní zaměstnanci, ale budete čerpat až po mateřské dovolené (zažádejte si, nejlépe písemně).

    • 16. 1. 2010 8:49

      beta (neregistrovaný) 90.180.142.---

      Re: Nárok na dovolenou před mateřskou
      přesnější odpověď je odpověď "kary", tzn. že káčátko :) si může vybrat dovolenou i před nástupem na PPM - pokud dovolenou nařídí z-tel, v praxi to většinou funguje tak, že z-ec požádá a z-tel - pokud mu v tom nebrání provozní překážky apod., dovolenou nařídí. Pokud by k "dohodě" nedošlo, máte právo požádat z-tele, ale ještě před tím, než vám skončí mateřská dovolené s odkazem na § 217 odst. 5 ZP - o čerpání "řádné" dovolené tak, aby bezprostředně navazovala na mateřskou dovolenou a z-tel je povinen v tomto případě dovolenou poskytnout. Je to jeden ze 2 případů, kdy nenařizuje dovolenou zaměstnavatel, ale zde si ji "nařizujete" zaměstnanec. Hodně štěstí.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).