Hlavní navigace

Fyzická osoba-nepodnikatel-nájem

• (neregistrovaný) 86.49.89.---

18. 1. 2010 23:50

Dobrý den, prosím, účtuji s.r.o. a nyní mám před sebou fakturu za nájemné (od nepodnikající osoby). Mám k tomu smlouvu o pronájmu kanceláře v RD (včetně zařízení). Může vůbec nepodnikající osoba vystavit fa (na fa jsou jen údaje o osobě, samozřejmě žádné IČO,DIČ, jen R.Č) Přede mnou tuto s.r.o. účtovala účetní firma a takto je to již několik let zaběhlé, tak jsme zmatená :-)

děkuji moc

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 19. 1. 2010 9:30

Dub (neregistrovaný) 193.86.121.---

Re: fyzická osoba-nepodnikatel-nájem
      Zmatená nejste, je to špatně.
      nepodnikatel nemá co fakturovat. Pronajímat může, to ano, ale na základě smlouvy.
      A hlavně nezapomeňte na § 34 dst. 5 zákona o správě daní = bonzácký paragraf.

• 19. 1. 2010 12:52

MI (neregistrovaný) 86.49.89.---

uf už jsem si myslela, že jsem úplně zblbla :-)

Chtěla jsem jen mít jistotu, až budu tvrdit, že žádnou fakturu na nájemné nechci a že jí vystavovat nemůže. Bonzácký paragraf znám :-) a bonzačenku napíšu. Moc Vám děkuji

Jen ještě mě teď napadla drobnost, pokud by takový pronájem poskytovala OSVČ (neplátce DPH), nemající ŽL na pronajímání nemovitostí. Pronajímala by část svého soukr. domu - tam také platí zákaz vystavení faktury? Nájem se zdaňuje v par. 9, fakturuji nějakou činnost na základě ŽL a tuto činnost zdaňuji v par.7, takže asi by také ta fa nebylo to pravé ořechové, nebo v tomto případě by to bylo možné ? Moc Vám děkuji

• 19. 1. 2010 21:31

TK (neregistrovaný) 85.13.72.---

A proč by nemohl fakturovat? Faktura není nikde definovaná, tudíž to lze těžko někomu zakazovat. Faktura je v podstatě vyúčtování, v tomto případě nájmu, a neviděl bych na ní nic špatného, pokud tedy není opatřena dodatkem "Daňový doklad" ...

• 20. 1. 2010 13:24

MI (neregistrovaný) 86.49.89.---

děkuji i Vám za názor, přečetla jsem o tomto problému pár článků a máte pravdu, že slovo faktura není nikde definována. Jediná definice je v ObchZ v par.13a, ale není to definice faktury, ale obchodní listiny. ObchZ se řídí podnikatelé. Četla jsem, že vlastně to jakoby není žádným předpisem zakázané, ale je to prostě diskutabilní a pokud se tomu člověk může vyhnout, má to udělat. Mám nájemní smlouvu a ta mi každý měsíc na zaúčtování předpisu nájmu stačí. Myslím, že tato paní tu fa prostě vystavovala, jen aby se na ní nezapomnělo s platbou. Takže i jsem na netu našla, že je lepší na kus papíru napsat žádost o proplacení nájemného za to a to období na "xy" účet, údaje o osobě, která žádá a tuto žádost bych si přiložila k internímu dokladu. Takže víceméně je toto podle mého názoru zase takový ten klasický binec v našich zákonech. Já jsem se prostě spíše přiklonila k tomu, že tu fa nepotřebuji....tak proč jí zbytečně v účtu mít.
      Ale moc oběma děkuji

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).